Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Tisk

Trojanky perexTrójské ženy žily deset let uvězněny ve zdech opevněného města. Pak jsou hradby zbořeny. Ony ale svobodu nezískají, místo ní přichází nové vězení – jsou vytrženy ze svých domovů a vrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví.

 


Jednoho večera usnuly jako manželky a matky, druhý den ráno se probudily jako vdovy. A i když válka patří mužům, jsou to ony, kdo se musí vyrovnat s jejími následky. Tři hrdinky to zkoušejí různě. Jedna se snaží využít všechno, co nový svět nabízí, ve svůj prospěch, druhá se v zájmu přežití sbližuje s nepřítelem a poslední se marně snaží naplnit očekávání společnosti. Jak se budou jejich osudy vyvíjet?

Trojanky 1

Motivy z řecké mytologie

Hru, která čerpá z mytologie starověkého Řecka, napsal pro soubor pražského Švandova divadla dramaturg David Košťák. Tímto dílem navazuje na několik let uváděnou inscenaci Srdce patří za mříže, která se také věnovala problematice lidských práv. Na rozdíl od Eurípida, ze kterého vychází, se však toto vyprávění zaměřuje ne na urozené rodiny, ale na obyčejné lidi, kteří na vzniklé situaci nenesou žádnou vinu. Režie se ujala ukrajinská režisérka a kulturní manažerka Anna Turlo.

Trojanky 3

Komorní příběh o ztrátě a naději

Hra nabízí intimní pohled na trápení žen, které prožily válku. Nevědí, jak naložit se svými pocity, jak se vyrovnat se ztrátou, ani jak najít své místo v novém světě. I když se snaží, tragédie, které prožily, je nepřestávají ovlivňovat a ničit. Herečky, které tyto nešťastné ženy ztvárňují, jsou mimořádně přesvědčivé, a tak na vás dokážou přenést emoce svých postav. Příběh je zasazený do období trójské války, ale jeho poselství je nadčasové: válka je krutá a bez ohledu na to, jak dopadne, jsou tu vždy lidské oběti, a to nejen ti, kteří zemřeli, ale hlavně ti, co přežili.

Trojanky 2

Jednoduchá scéna a atmosférické osvětlení přispívají k silnějšímu diváckému prožitku. Střídání silných emotivních scén proložených trochou nevtíravého humoru a místy až absurdními situacemi, které přináší život uprchlíka v cizí zemi, skvěle funguje. Díky tomu dokáže přimět k zamyšlení, probudit empatii a především pomáhá pochopit situaci současných uprchlíků.

TRÓJANKY
Autor a dramaturgie: David Košťák
Žánr: drama
Režie: Anna Turlo
Inspice a asistent režie: Blanka Popková
Hudba: Martin Šimek
Produkce: Tereza Marková
Scénografie: Ruslana Basenko
Kostýmy: Olena Zahrebina
Hrají: Anna Grundmanová, Anežka Šťastná, Marie Štípková, Jan Grundman
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 27. 5. 2023
Délka představení: 1 hod 10 min bez přestávky

Hodnocení: 85 %

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/768/trojanky
Zdroj foto: svandovodivadlo.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Aleš Cibulka, moderátor České tajenky a Toboganu, zahradničí a chystá se koupit vertikutátor

ales cibulka200S Alešem Cibulkou se od ledna letošního roku můžeme potkat vpodvečer každého všedního dne u České tajenky. Tato vědomostní ryze česká soutěž, kterou připravila TV Barrandov, si rychle našla...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

MDZ Pohadka-o-stvoreni200Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Po Pipi dlouhé punčoše a Palečkovi přichází s další českou premiérou, tentokrát v režii Hany Marvanové s názvem Pohádka o stvoření. Nepůjde o bi...


Literatura

Vhled do duše, života a inspirace slavné Coco Chanel

coco 200Kdo by neznal slavnou módní návrhářku a ikonu francouzského šarmu Coco Chanel? Pokud by se ale chtěl někdo o jejím životě dozvědět víc, měl by sáhnout po knize od vydavatelství Noxi, CHANEL & CO - Coco a její přítelkyně od autorky nejen memoárů, Marie-D...

Divadlo

Rozpustilé jeptišky z východočeské autodílny

jeptisky perexVětšina katolíků a především nekatolíků má ve svém povědomí pevně zafixováno, že jeptišky jsou vzorem serióznosti a kvůli dodržování přísné řehole ani nemají šanci zažít nějakou legraci. Dramatik Dan Goggin stejně jako staré...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...