Válečné lodě a námořní strategie v rukou žen

Válečné lodě a námořní strategie v rukou žen

Pisen more perexV knize Píseň moře autorka poutavě a s hlubokou znalostí reálií líčí příběh dívky Victory, která je zároveň lodí Victory. Právě na její palubě porazil britský námořní vojevůdce, admirál Horatio Nelson, v roce 1805 francouzské loďstvo v bitvě u Trafalgaru. Prastará legenda zaznívající ve skutečné písni vypráví o Královně moří, která stane v čele vítězné flotily. 


Ve hře je hned několik kandidátek, jen jedna je však tou pravou. Právě personifikace lodí je jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších prvků této knihy. Ostatně, prý sami námořníci hovoří o lodích jako o ženách.

Ženy jako lodě, lodě jako ženy

Díky bohaté fantazii Kláry Klimecké můžeme sledovat zhruba čtyřicet let života hlavní hrdinky, HMS Victory, ikonické britské válečné lodi v lidské podobě, od začátku její služby až po nejvýznamnější momenty námořní kariéry. Děj se odehrává ve středomořských vodách, v Portsmouthu, u La Manche a na Gibraltaru. Viktoriin příběh je propleten s osudy mnoha dalších, fiktivních i historických postav. Jednou z nich je již v úvodu zmíněný admirál Horatio Nelson. Mořské vlny, lodní paluby i podpalubí, popisy námořní strategie a námořnická terminologie – to není příliš ženské téma. Naštěstí zde najdeme i romantickou linii a dostáváme šanci rozplétat košaté předivo vztahů mezi oběma pohlavími, takže kniha má velký potenciál oslovit zejména zvídavé dívky a ženy bez předsudků.

Hrdé a odvážné na palubách sebe samých

Než jsem pochopila stěžejní motiv polidštění lodí do dívčí podoby, trochu jsem se v ději ztrácela. Ale už po pár stránkách mi to došlo, a tak jsem se nechala unášet na vlnách fantazie. Nejen autorčiny, ale i té své. Ženy – lodě, v rolích jakýchsi palubních maskotů, se potýkají s mužských šovinismem ještě umocněným námořnickou náturou. Postupně si však budují sebevědomí a nacházejí sílu postavit se „na palubách sebe samých“ do významnějších a respektovaných pozic. Všechny je provází Píseň moře s legendou o Královně moří, která se nakonec opravdu objeví. A bude to velkolepé.

Kniha Píseň moře je velice čtivá a splňuje veškeré předpoklady stát se bestsellerem na světové úrovni. Vzhledem k tomu, že ji nyní autorka překládá do angličtiny, je reálné, že se to podaří. Moc bych jí to přála. Dokonce si dokážu představit i filmovou podobu celého příběhu.

Klára Klimecká (2005) je výjimečná osobnost na české literární scéně. Už od svých deseti let se zajímá o válečné lodě a chce jejich historii studovat. Oslovuje ji především námořní historie 18. století napoleonských a revolučních válek. V současné době studuje dálkově na gymnáziu.

Pisen more

Píseň moře
Autor: Klára Klimecká
Nakladatelství: Mare-Czech
Edice/oddělení: MC - Chytit vítr
Rok vydání: 2021
Počet stránek: 196

Hodnocení: 88 %

www.mare-czech.cz

Zdroj dílčích informací: www.domacaskola.sk/neznasala-pisanie-dnes-je-autorkou-romanu

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Transformace Daniela Landy. Kouzelník Žito maluje čáry a věci se dějí.

LandaZpěvák, skladatel, scénárista, producent... Daniel Landa je navenek úspěšným mužem, v jehož práci se snoubí mnoho uměleckých profesí tvořících harmonický celek. Výsledkem je spousta písničkových hitů, několik ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Vůně antikvariátů

altAntikvariáty. Tak trochu jiný svět, který se otevírá se vstupem do místností s horami knih, se specifickou vůní a zvláštním klidem. Čas se v tu chvíli stává nedůležitým a starosti běžných dnů zůstanou venku. Objevovat taj...


Literatura

Obžaloba dospělého světa

male klice 200Čeští čtenáři se v minulém roce po téměř třiceti letech od prvního vydání dočkali překladu knihy norské spisovatelky Bjørg Vikové Malé klíče, velké pokoje. Kniha čtenáře přenáší v čase do období druhé světové války v norském  Oslo. Průvodk...

Divadlo

Divadelní hra „Spoutaný trávou“ zve děti i dospělé na originální loutky i stínohru

Spoutany travou 200Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny. Již toto úvodní motto nastiňuje charakter divadelní hry „Spout...

Film

Kdo zachrání princeznu, když ne dva strojvedoucí?

JimKnoflik perexJim se jako miminko ocitl v Jamánii, malém ostrovním království. Nikdo z obyvatel neví, kdo jim ho poslal poštou, ale všichni jsou rádi, že se na ostrov nějakým šťastným omylem dostal. Když Jim povyrostl, našel si nejlepší kamarády –...