Ondřej Neff: „Zůstávám věrný sci-fi."

Ondřej Neff: „Zůstávám věrný sci-fi."

Tisk

neff perexONDŘEJ NEFF alias Aston je jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů science-fiction u nás. V nakladatelství Albatros vydává populární „verneffky" a trilogii Tajemství pěti světadílů. Velké oblibě se těší také jeho knihy pro dospělé čtenáře z nakladatelství Plus. Minulý měsíc jsme na knižní pulty uvedli jeho novou knihu pro děti Pán vzduchu a také nové vydání románu Tma, které získalo ocenění jako nejlepší česká sci-fi a nyní obsahuje navíc 16 fotografií Ondřeje Neffa z míst, kde se odehrává děj.

 


Jste dnes považován za žijícího klasika science-fiction. Co Vás inspirovalo k tomu, že jste začal psát zrovna sci-fi? Jednoznačně zvědavost. Vždycky mě zajímalo, co bude. Zvědavost technická - vyrůstal jsem v době, kdy spousta zajímavých věcí začínala: rakety do vesmíru, atomové ponorky, trysková letadla, počítače, to všechno byly úžasné novinky. Zvědavost mě neopustila, a proto zůstávám věrný sci-fi.

Jaké ingredience musí obsahovat správná sci-fi, aby zaujala současné čtenáře? Je to literatura jako každá jiná, v tom není rozdíl. Musí to být chňapálek: nalákat, vtáhnout a už nepustit. Potíž je v tom, že se lidi dneska už jen tak snadno nalákat nenechají...

Která díla podle Vás patří k těm nejlepším sci-fi pokladům a nikoho by je neměl minout? Je to generační čtení - já miloval Clarka, Asimova, Heinleina (a spoustu dalších), později Gibsona. Heinleinův román Měsíc je drsná milenka je přesně to, co mám rád. U mladého čtenáře by možná vyvolal pokrčení ramen.

Vedle románů a povídek jste psal také scénáře pro komiksy (např. s Kájou Saudkem). Nemáte chuť se k psaní komiksů vrátit? Určitě ano! Jeden nový scénář je hotov, víc nepovím, je to tajemství.

O čem bude Váš příští román pro dospělé čtenáře?
Věříte, že o něm přemýšlím už pětadvacet let? A hned, jak dopíšu Tajemství pěti světadílů, se do něho pustím. Patří do arkadského cyklu (Měsíc mého života atd.), bude se jmenovat Ultimus a bude vyprávět o tom, co se dělo s Kubou Nedomým v koncentráku na odvrácené straně Měsíce.

Převyprávěl jste nejslavnější romány Julese Verna. Čím tento autor může dnes fascinovat čtenáře? Charakterizoval jsem vernovské hrdiny, že to jsou ctihodní lidé na cestách. V mých verneffkách jsem tu ctihodnost zachoval a udělal jsem dobře. Nejsou to žádní grázlové a šupáci. Ve srovnání s mnoha současnými románovými hrdiny je to milá změna.

Pan vzduchu-1

Na čem momentálně pracujete? Je to druhý díl Vaší trilogie Tajemství pěti světadílů? Druhý díl nazvaný Pán země je hotový, zdráhám se ho odevzdat, aby to měl Albatros trochu napínavé. Jsem v polovině závěrečného třetího dílu Pán moří, kde uvedu na scénu se vší velebností kapitána Nema a svým hrdinům tak připravím horké chvilky, že mě z toho mrazí.

Čím Vás tolik oslovuje právě Jules Verne, je Vám blízký „pouze" literárně, nebo i osobně? No, moje trilogie je čistý steampunk se vším všudy, včetně počítačů na parní pohon. Verne je moje celoživotní láska i předmět kritického zájmu. Jako kluk jsem ho četl, v dospělosti zpracovával pro rozhlas a teď verneovku píšu, je to úžasný pocit. Ale vážně: steampunk je zajímavá odnož moderní sci-fi a věru nemá s původním, poněkud rozvleklým vernovským stylem pranic společného.

Jste také zkušeným fotografem, je zachycení zkušenosti přes čočku objektivu v něčem podobné Vašemu psaní, nebo je pro Vás spisovatelství čistou fikcí bez vazeb na skutečnost? Fotografie je pro mne duchovní cvičení. Nejde o to objevit, jakou clonu a jaký čas nastavit, je třeba objevit, co jsem zač. Objevit a změnit se, najít cestu k lidem. Není to odrážení reality, ale pronikání do ní, splývání s ní. Když se to povede, pak má fotografie smysl. U mne se to pak promítá i do literatury, snad v dobrém.

Tajemství pěti světadílů završí jedno velké verneovské období, máte již plány, kam se bude Vaše tvorba ubírat nadále? Nebo si dáte chvíli od psaní pauzu (tedy i po uzavření Arkádského cyklu)? Arkádský cyklus bude mít ještě dva svazky, Ultimus a Stopu mého života. Do toho chci napsat úplně novou verzi Digitální fotografie polopatě, postavené na mém systému Fotografie v deseti bodech. Takže mám co dělat aspoň na pět let.

neff FOTO MAFA DAVID NEFF

Foto MAFA David Neff

Děkujeme za rozhovor.

Rozhovor poskytlo nakladatelství Albatrosmedia - Plus

www.albatrosmedia.cz/ondrej-neff-zustavam-verny-sci-fi.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Představujeme Jumpboxing: „Cíl je jasný - zábavnou formou spojit radost a efektivitu.“

jumpboxing 200Jumpboxing je nový sport, který kombinuje kickbox se skákáním na trampolíně. Vyčerpávající výklad nám k němu podala jeho zakladatelka paní Zuzana Kubáňová. Nechte se nalákat na lekci jumboxingu!

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...


Literatura

Poznejte nakladatelství: Metafora se představuje

metafora 200Na českém knižním trhu se čtenáři setkávají s celou řadou nakladatelských značek. Některé z nich vám nyní přiblížíme v seriálu o českých nakladatelstvích - takto se nám představují, takto vidí své profily, takový je jejich zá...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Kozímu příběhu nepomohl ani sýr

kozi pribeh se syremPřed čtyřmi roky natočil Jan Tománek Kozí příběh - pověsti ze staré Prahy a kolem nerozlučných protagonistů, Kuby a jeho mluvící kozy (ale nikoli tak užvaněné jako osel ve Shrekovi), rozvinul napínavé ...