Karen Wallace, Lou Kuenzler: Vílí pohádky na dobrou noc

Karen Wallace, Lou Kuenzler: Vílí pohádky na dobrou noc

Tisk

vili pohadky200Z osobních důvodů mě jako autorku zajímají knihy, které mají dva autory, jež se o svou práci podělili. A když je to knížka o vílách! Nelze odolat. Dvě dámy a jejich podobné příběhy. Dvě dámy podobného věku, které jsou prostě rozené „pohádkářky“. Lou Kuenzler a Karen Wallace u nás nejsou známé a je to velká škoda. Za tuhle knížku jsem vděčná především obsahově, protože se opravdu velmi liší.

 

Je bez krve a násilí, je pro děti, je pro holčičky, je prostě celá taková krásná, něžná a dívčí.

Nakonec, v tomto případě jí neubližují ani ty počítačově vyráběné obrázky, které moc ráda nemám, ale budiž, tady jsou poměrně vydařené.

Ovšem hned na začátku knihy, kde se dočtete trochu praktických věcí z historie elementálů se dozvídáme, že představu víl jako osůbek s křidélky vytvořili až malíři v devatenáctém a dvacátém století. Různé bytůstky přírody najdeme snad v každé kultuře a je to shluk energie, která souzní s přírodou a často je prostředníkem mezi člověkem a světem kolem nás. Hezké čtení pro rodiče nebo pro starší děti je potom i cenným nakouknutím do historických faktů a mýtů. Leckteré opravdu stojí za připomenutí.

Pohádky jsou potom pro děti ve věku 4 až 8 let, ale rozhodně je mohou poslouchat i děti mladší nebo naopak číst, i děti starší. A doporučuju i chlapečkům…

vili pohadky1

Pohádky mají uklidňující charakter, s hlavními hrdiny dvaceti pohádek řešíme obtížné životní situace, kdy žárlíme, bojíme se, máme trému, udělali jsme chybu, cítíme se ve světě ztraceni, stydíme se apod…. Dvacet pohádek, za kterými naleznete také Poučení, v němž je vše shrnuto. A nejen to, později mě při čtení napadlo, že rozvíjení tohoto poučení dává křídla i samotným pohádkám.

Lze se k nim zpětně vrátit a děj si přepracovat, domýšlet, vymýšlet si nové postavičky, nové bytosti, nové situace.

Ale pojďme se vrátit k oné autorské dvojici. Dámy Lou Kuenzler a Karen Wallace toho mají ve svém dětství dost společného. Rázem víme, proč mají tak krásný vztah k přírodě. Obě v ní vyrostly.

Lou Kuenzler: Dáma, která vyrostla na ovčí farmě a své pohádkářské začátky spatřuje v tom, že na jejich ovčí farmě v Devonu nebývalo dvakrát dobré počasí a často měla promočené holínky. A tak se ráda schovávala v suchém voňavém seníku a vymýšlela příběhy… Dnes žije v Londýně se svojí rodinou, psem a dvěma kočkami.

Karen Wallace: Vyrostla také ve srubovém domě v Kanadě a její dětství je spjato s řekou a lesy. Dnes žije také v Londýně a její tvorba je rozmanitá, od scénářů, detektivky, dokumentární filmy po romány a samozřejmě příběhy pro děti. Říká o sobě, že psaní je něco, co chtěla dělat celý život.

Pohádky jsou úžasné a komu nebude stačit jeho vlastní tvořivost, na konci je i několik tipů na meditaci s dětmi. Představy, které u toho budete mít, můžete rozvíjet dál. Je to dobrodružství, které může mít pro váš vzájemný vztah s dětmi báječné dopady…

A navíc, tipy na další knihy o skřítcích a vílách a rejstřík, kde je vše seřazeno podle témat, hodnot a problémů, jež se v té které pohádce řeší.

vili pohadky

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2013, www.synergiepublishing.com


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Češtinářka měla pro moje básničky velké pochopení, říká Jaromír Šlosar

jaromir slosar2Básník a dramaturg České televize Jaromír Šlosar miluje Beskydy. Právě on je tím správným člověkem, který přijal ochrannou ruku nad naší soutěží Povídky z lesa. Popovídala jsem si s ním o jeho začátcích, básnic...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Lekce řízení auta od závodního jezdce

jak200Dostalo se mi do rukou velmi zajímavé čtení: lekce jízdy od závodního jezdce Bena Collinse, přezdívaného The Stig díky pořadu Top Gear, kde se osm let objevoval. Zastupoval představitele Jamese Bonda při nejtěžších honičkách v posledních filmech. A tenhl...


Literatura

Winton nebyl jediný, o dalších se tolik neví

zachrana perexDokumentární kniha Záchrana českých uprchlíků 1938 - 39 seznamuje čtenáře s dalšími čtyřmi lidmi, kteří v těchto těžkých časech pomáhali. Sir Nicholas Winton nebyl jediný.  Ale i jemu je v knize věnovaná samostatná kapitola.

Divadlo

Divotvorný hrnec – muzikál v barvách duhy

200hrnecMěstské divadlo Zlín zahájilo sezónu muzikálem od Voskovce a Wericha Divotvorný hrnec. Jak se s tímto kouzelným příběhem o hledání štěstí na konci duhy vypořádali, se dozvíte v tomto článku.

...

Film

V Maroku vzniká nový film a videoklip s českou koprodukcí

maroko 200Režisér David Stejskal se opět spojil s Milanem Matyášem Deutschem, hercem, producentem a zpěvákem, v novém projektu Magician. Snímek se stejnojmenným názvem připravují v česko-marocko-španělské koprodukci. Vzniká také videoklip s hlavním soundtracke...