Pinocchio - Jak zvládnout nebezpečný svět

Pinocchio - Jak zvládnout nebezpečný svět

Tisk

PinocchioKřest na 140. narozeniny může znít jako paradox. Nakladatelství LEDA pokřtilo 3. května právě vydanou klasickou knihu Pinocchio italského autora Carla Collodiho v úplně novém, moderním, svěžím, dětem srozumitelném překladu mladé překladatelky Moniky Štefkové.

 

 

K malým čtenářům, jejich rodičům a prarodičům se tak dostává veledílo italské literatury, poprvé vydané v roce 1883 a od té doby přeložené do 140 jazyků. Jistě, o Pinocchiovi někdy slyšel úplně každý. Ale kdo si přečte tuto knížku, bude mile překvapen spádem a vynalézavostí celého příběhu.

Příběhy Pinocchia vycházely původně po jednotlivých kapitolách v novinách, v plánu bylo 15 dílů a špatný konec. To si čtenáři nenechali líbit a vynutili si pokračování. Tak vznikl napínavý příběh, ve kterém sledujeme, jak se Pinocchio protlouká nebezpečným světem.

Vybojovat si právo na život

Nakladatelská anotace říká: "Tvůj tatínek Geppetto tě vyřeže ze zázračného špalíku a ty od něj vzápětí utečeš, touláš se světem a vůbec ti nevadí, že všichni mají o tebe strach. Oklameš i svoji maminku, krásnou Vílu s tmavomodrými vlasy! Probodnou tě, pověsí na strom, málem shoříš. Uvážou tě k boudě jako hlídacího psa, jindy zas tě obalí v mouce a málem tě usmaží jako rybu. Musíš se vzepřít loupeživým kunám, které ti nabídly výpalné, abys jim dovolil krást. Proměníš se v osla a zlý člověk tě hodí do moře...
Máš dobré srdce, ale není na tebe spolehnutí. Tolikrát jsi slíbil, že se polepšíš, ale ani jednou jsi to nedokázal! To ti nevadí, jaké starosti nám děláš? Jsi pěkný lumpík! Jak to dokážeš, že tě přesto máme všichni rádi?
Když se příběh chýlí ke konci a tebe sežere obrovitý žralok, setkáš se v jeho útrobách s Geppettem, kterého žralok schramstl dřív než tebe. A tobě se podaří tatínka zachránit! Ano: někdy je třeba klesnout až na úplné dno, aby se člověk mohl nadechnout a vybojoval si právo na život."

Temný příběh zjemňují četné nádherné ilustrace Fluvia Testy, ale i řada "hlášek", které jsou víc než současné.

Poučení

"Nezbývá nám než se smířit s osudem a čekat, až nás oba žralok stráví!"
"Ale já nechci, aby mě strávil!" bránil se Pinocchio a znovu se dal do pláče.
"Ani já bych nechtěl, aby mě strávil," dodal tuňák, "ale jsem dost rozumný, abych věděl, že když už se někdo narodí tuňákem, je pro něho čestnější umřít ve vodě než v oleji."

„Když se ti nelíbí chodit do školy, proč se nevyučíš aspoň nějakému řemeslu, aby sis poctivě vydělal na chleba?“ „Chceš, abych ti něco řekl?“ odpověděl Pinocchio, který už začínal ztrácet trpělivost. “Na světě je jen jedno řemeslo, které by se mi líbilo.“ „A které řemeslo by to mělo být?“ „Jíst, pít, spát, hrát si a od rána do večera se toulat.“
"Jó, tak to by se mi taky moc líbilo. Ale řekni mi milý Pinocchio, kdo mě bude sponzorovat?"

"Ať už se člověk narodí bohatý, nebo chudý, musí mít nějaké zaměstnání, musí pracovat, abys věděl. Běda tomu, kdo se poddá lenosti! Lenost je velmi ošklivá nemoc a musí se léčit hned od dětství, protože když člověk dospěje, už se z ní nevyléčí.
Tato slova promluvila Pinocchiovi do duše, zvedl vesele hlavu a řekl: Budu se učit a budu pracovat, udělám všechno, co mi řekneš, protože se mi život dřevěného panáčka už zprotivil a chci se stůj co stůj stát chlapcem."

Klasika světové dětské literatury. Prolínání pohádkového a skutečného světa. Fantaskní příběh o těžkostech, s kterými se potýkají nejenom chlapci, ale odráží i momenty, které osloví více dospělé než děti. Příběh chvílemi krutý až morbidní, ale stále psaný s nadhledem a humorem. Pinocchio se nám může zdát jako outsider, mamlas a důvěřivec, ale nakonec poznáme, že je to dobrák i neohrožený hrdina, vzor pro všechny kluky i holky.

Kniha vychází v pevné vazbě a velkém formátu 210 x 297, písmem a řádkováním přizpůsobeným velikostí začínajícím čtenářům i jim předčítajících prarodičů. Může být i krásným dárkem začínajícím čtenářům za jejich první vysvědčení, které se už blíží.

Pinocchio obalka

Pinocchio
Autor:Carlo Collodi

Překlad: Monika Štefková
Ilustrace:
Fulvio Testa
Žánr:  Dětská literatura, pohádky, báje, pověsti
Nakladatelství:  LEDA, spol. s r. o.
Rok vydání: 2023
Počet stran:  200                                             
Zdroj foto:
Nakladatelství LEDA

odnocení:  100 % 

www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=930 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Kdo by neměl za sebou nějaký ten partnerský přešlap

partnerske preslapy 200Partnerské přešlapy s podtitulem Šílené historky ze života je název nové knihy Kláry Sýkorové. Pokud se potřebujete zasmát, tak si ji nenechte ujít.

 

...

Literatura

Ve světě zločinu Nic není svaté

lehane200Po dlouhém napínání nám nakladatelství Epocha udělilo předčasně vánoční dárek v podobě třetí detektivní knihy o dvojici Kenzie a Gennarová. Chcete-li si oddechnout od severských krimi, ale zároveň se odmítáte zříci strhujícího příběhu, sympatických...

Divadlo

Láska je až dvanáctá síla ve vesmíru, po gravitaci a vteřinovém lepidle

moskyti 200Městské divadlo Zlín uvedlo v české premiéře hru Moskyti od Lucy Kirkwood. Tato hra měla premiéru v v londýnském National Theatre v roce 2017 a mluvilo se o ní jako o události sezony a dodnes je považována za jeden z nejvýraznější divadelních te...

Film

Film S tebou mě baví svět slaví čtyřicáté narozeniny

s tebou me bavi svet 200Každý rok se těšíme, až jej budou o vánočních svátcích vysílat. Film o rodinné výpravě na chalupu v beskydských horách, kde děti zažívají zimní dobrodružství spolu s jejich tatínky. Řeč je o nepřekonatelném díle Marie Poled...