Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit

Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit

Curie sklodowska perexMarie Curie-Sklodowská už v dětství snila o studiu na univerzitě. V 19. století ale musela jako dívka, která pocházela z rodiny chudého polského učitele, za svůj sen tvrdě bojovat.

 


Marie však ví, co chce, a nakonec se dostane na pařížskou Sorbonnu. Když pak potká uznávaného fyzika Pierra Curieho, její život se od základů změní. Společně dosáhnou převratných úspěchů, cena za ně je ale vysoká.

Životopisný román o známé vědkyni
Knihu Marie Curie-Sklodowská s podtitulem Odvaha snít napsala Susanna Leonard, která obdivuje statečné ženy a miluje Paříž. Tyto dvě věci ji přivedly na myšlenku napsat životopisný román o jedné z nejvýznamnějších osobností, která v Paříži působila. Autorka v současnosti pracuje na dalším románu o americké bioložce Dian Fosseyové.

Kniha pro ženy, které milují skutečné příběhy
Autorka se více než na vědeckou práci a úspěchy Marie Curie-Sklodowské soustředí na její soukromý život. Vypráví o jejím dětství v Polsku, o škole, kterou navštěvovala, o její práci domácí učitelky, první lásce, o manželství s Pierrem a jejich dcerách. Román začíná den před svatbou její starší dcery Irene, kdy Marie potká svou bývalou studentku, se kterou sdílí část svého příběhu. S dalšími zážitky z minulosti se poté svěřuje i dceři Eve a její přítelkyni.

Autorce se povedlo skvěle zachytit atmosféru Polska i Paříže. Ukazuje, jak se ve druhé polovině 19. století svět pomalu měnil a jak tyto změny ovlivňovaly život hlavní hrdinky a jejího okolí. Vědecké práci je však věnována jen malá část knihy, takže pokud vás zajímá zejména toto téma, kniha vás neosloví. Na své si přijdou zejména ženy, které milují skutečné příběhy.

Curie sklodowska

MARIE CURIE-SKLODOWSKÁ
Autorka: Susanna Leonard
Originální název: Madame Curie und die Kraft zu träumen
Překlad: Jaromíra Borecká
Žánr: životopisný román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 336

Hodnocení: 80 %

Odkaz/Zdroj obrázku: www.knizniklub.cz/knihy/563185-marie-curie-sklodowska.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Těším se na Prahu!“ řekl v rozhovoru leader maďarské kapely OMEGA Jánoš Kobór

oMEGA 200O: Jánoši, v prosinci připravujete velký koncert v Lucerně. Budete zde oslavovat hned dvě číslice. Jaké? 

Přesně v prosinci narozeniny nemáme, ale rok 2012 je rokem, ve kterém naše padesáté jub...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

A pak padla Tma - Jozef Karika

tma 200Jméno Jozef Karika mi není cizí, ale až doteď jsem ho přecházela bez povšimnutí. To se ale v listopadu, kdy nakladatelství Argo vydalo jeho knihu s lakonickým názvem Tma, změnilo. A já tak objevila autora, který v mých očích patří ke špičkám slovenské li...


Literatura

Encyklopedie technik přežití

encyklopedie technik preziti 200V srpnu vyšla u nakladatelství universum encyklopedie pro každého zálesáka, vojáka či dobrodruha Encyklopedie technik přežití. Že jde opravdu o vytuněný kousek dokazuje i fakt, že jde již o druhé vydání té...

Divadlo

Divadelní rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka

Prilis drahy jed perexAlexandr Litviněnko (Petr Lněnička), bývalý agent KGB a FSB, emigroval v roce 2000 do Velké Británie poté, co se stal v Rusku nežádoucím kvůli zveřejnění nezákonných praktik tamějších tajných služeb. S manželkou Marin...

Film

DONT STOP

altKontroverzní snímek DONT STOP, mající sotva čtrnáct dní po premiéře, rozdělil filmové kritiky i veřejnost na dva tábory. Jedni ho považují za kouzlem dobovosti ověnčené retro, druzí za hořkou plytkost. Neznámá jména, oblak poloamatérského díla...