Z nočního stolku

Z nočního stolku

Tisk

z nocniho stolku 200Možná se podivíte názvu mého příspěvku, ale musela jsem nějak obhájit své postřehy o knihách staršího data. Prostě se to u mne děje. Na nočním stolku, v pracovně a občas i na komodě v obývacím pokoje se kupí knížky i audioknihy, které si chci přečíst, poslechnout, ale nějak se před ně řadí jiné. Někdy prostě není nálada na dané téma, jindy chybí chuť na psaní. Ale je škoda se o nich nezmínit. Pokud je nenajdeme na pultech knihkupectví či v e-shopech, určitě je objevíme ve veřejných knihovnách. Proto otvírám seriál s tímto názvem a věřím, že vás bude bavit. A taky se těším, že se přidají další kolegyně a kolegové z našeho magazínu.

Zmizelo slunce a přišla zlověstná tma

Okamžik, kdy se objevil hrůzný mrak po jaderném výbuchu a svět zahalila tma, nikdo z nás určitě nechce zažít. Obyvatelé Hirošimi v srpnu 1945 rozhodně o něco takového nestáli. Okamžiky hrůzy, bolesti i sobectví, s nímž každý hájil vlastní život stůj co stůj, byly k nesnesení. Každý někoho ztratil, živí záviděli mrtvým.

John Hersey vypráví v románu Hirošima příběhy šesti přeživších po útoku. Než vybuchla bomba, slečna Tošiko Sasaki byla na svém místě v práci, doktor Masakazu Fudžu si četl noviny na terase své soukromé kliniky, paní Hacujo Nakamura dlela ve své kuchyni, Eilhelm Kleinsorge, německý kněz, odpočíval na lehátku v misijním domě, mladý chirurg Terufumi Sasaki mířil s krví svého pacienta do laboratoře a reverend hirošimské metodistické církve Kijoši Tanimoto přijížděl k domu bohatého muže na předměstí. Těm všem se zhroutil svět v jediném okamžiku. Jejich osud se začal ubírat zcela jinou cestou, než měli v plánu.

z nocniho stolku hirosima 1

Autor hodinu po hodině bez emocí popisuje, co vše se komu stalo. Nestraší, nekřičí, jen vypráví. Právě proto jsou smutek a hrůza obsažené ve větách daleko silnější a bolestnější. Vryjí se do myslí čtenářů a probouzejí jejich svědomí. Takové události nechceme prožívat a neměli bychom je znovu dopustit.

Román je dnes, s ohledem na současné události na Ukrajině, mnohem výmluvnější, než byl před časem. Hned každému naskočí otázky: Je vyhlazovací válka nezbytná? Je nutné zabíjení, i když snad slouží spravedlivému účelu? Odpovědět si musí každý sám. Bohužel, násilí je moderní. A taky pod pohrůžkou zbraněmi se lépe vládne. Proto je nezbytné podobné knihy publikovat, číst a naplňovat jejich odkaz.

z nocniho stolku hirosima 2

Název: Hirošima (anglický originál z roku 1989: Hiroshima)
Autor: John Hersey
Překlad: Rudolf Červenka
Žánr: román
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200 stran
Hodnocení: 99 %

Otec lovec, matka kořist, ale co děti?

Prvotina Adeline Dieudonné Opravdový život ukazuje, jak je důležité se nepoddat okolnostem a postavit se proti zlému, které nás obklopuje. Despotický otec, jenž je především krutý lovec, pro ránu daleko nejde. Ženu má za služku a dceru křiví do stejné podoby. Matka by ji ráda ochránila, ale je slabá a vlastně už na odpor nemá sílu. Je jen služka a vzepřít už se neumí. Naštěstí stojí vedle dívky mladší bratr, který mnohé smí, hodně musí, ale krutost až tolik nevyhledává.

Život ve smutném bytě s tyranem není nic pěkného. Proto se staly z dětí spiklenci, kteří vedle hrůzy hledají krásu. Tu nakonec objeví, i když k ní nevede přímá cesta.

z nocniho stolku opravdovy zivot 1Působivé vyprávění z prostředí, které málokdo zažije, vytváří z drobných nitek silné pletivo příběhu – neotřelého, místy až krutého. Není snadné se osvobodit, ukázat správnou cestu, zvítězit nad krutostí.

Od prvních okamžiků hrdince fandíme, utíkáme s ní před tresty a radujeme se z úspěchů. Proto neželíme smrti jejího otce, vždyť si ji zasloužil. A věříme, že další běh dívčina života už bude mnohem klidnější – vždyť opravdu objevila krásu života.

A proč tahle knížka dlouho ležela na mém stolku? Protože k přečtení příběhu člověk potřebuje sílu, jinak nedokáže s hrdinkou držet krok! A já ji hledala skoro rok.

z nocniho stolku opravdovy zivot 2

Název: Opravdový život (francouzský originál z roku 2018: La vraie vie)
Autorka: Adeline Dieudonné
Překlad: Šárka Belisová
Žánr: román
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 224 stran
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: LEDA

www.leda.cz


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Naďa Reviláková: Cílem knihy bylo zprostředkovat dějiny dětem tak, aby je příběh zaujal a bavil

Nada RevilakovaV době koronavirové krize sice vycházelo podstatě méně knížek, ale některé si svoji cestu ke čtenářům přecijen našly. Dobrým příkladem může být vítěz literární soutěže nakladatelství Albatros na téma odvaha. Tím se stala Naďa Revilákov...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Čtyři tetičky a jedna vražda

ctyri teticky perexNenechte se zmýlit českým názvem prvotiny Jesse Q. Sutantové, rozhodně nečekejte detektivku, ve které roli amatérského detektiva sehrají čtyři tetičky. Právě naopak – hlavní hrdinka Meddelin nešťastnou náhodou zabije násilníka a ...


Literatura

Milenka mého muže: Promyšlený návod, jak se zbavit té druhé…

MilenkaMehoMuze perexOstravské nakladatelství Domino v těchto dnech svým příznivcům naservírovalo další příběh z edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy. Na svědomí ho má britská spisovatelka Lucy Dawson, které v České republice kniha vychá...

Divadlo

Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota

Republiko SemTamFor perexVidím město veliké, ve kterém ZEMANU Žižkovi kalich vínem přetéká. A co na to jeho mluvčí Jan Hus? Co chystá slovenský lobista Bocian ve svém hnízdě? Nejdůležitější postavy české historie jsou zpět, aby nás varovaly, ...

Film

Lurdy: místo, kde se ještě věří na zázraky
ImageS více než dvouletým odstupem od svého prvního uvedení přichází v těchto dnech do našich kin snímek Lurdy rakouské režisérky Jessiky Hausner. Film byl promítán mimo jiné v rámci festivalů v Karlových Varech, Rotte...