Z nočního stolku

Z nočního stolku

z nocniho stolku 200Možná se podivíte názvu mého příspěvku, ale musela jsem nějak obhájit své postřehy o knihách staršího data. Prostě se to u mne děje. Na nočním stolku, v pracovně a občas i na komodě v obývacím pokoje se kupí knížky i audioknihy, které si chci přečíst, poslechnout, ale nějak se před ně řadí jiné. Někdy prostě není nálada na dané téma, jindy chybí chuť na psaní. Ale je škoda se o nich nezmínit. Pokud je nenajdeme na pultech knihkupectví či v e-shopech, určitě je objevíme ve veřejných knihovnách. Proto otvírám seriál s tímto názvem a věřím, že vás bude bavit. A taky se těším, že se přidají další kolegyně a kolegové z našeho magazínu.

Zmizelo slunce a přišla zlověstná tma

Okamžik, kdy se objevil hrůzný mrak po jaderném výbuchu a svět zahalila tma, nikdo z nás určitě nechce zažít. Obyvatelé Hirošimi v srpnu 1945 rozhodně o něco takového nestáli. Okamžiky hrůzy, bolesti i sobectví, s nímž každý hájil vlastní život stůj co stůj, byly k nesnesení. Každý někoho ztratil, živí záviděli mrtvým.

John Hersey vypráví v románu Hirošima příběhy šesti přeživších po útoku. Než vybuchla bomba, slečna Tošiko Sasaki byla na svém místě v práci, doktor Masakazu Fudžu si četl noviny na terase své soukromé kliniky, paní Hacujo Nakamura dlela ve své kuchyni, Eilhelm Kleinsorge, německý kněz, odpočíval na lehátku v misijním domě, mladý chirurg Terufumi Sasaki mířil s krví svého pacienta do laboratoře a reverend hirošimské metodistické církve Kijoši Tanimoto přijížděl k domu bohatého muže na předměstí. Těm všem se zhroutil svět v jediném okamžiku. Jejich osud se začal ubírat zcela jinou cestou, než měli v plánu.

z nocniho stolku hirosima 1

Autor hodinu po hodině bez emocí popisuje, co vše se komu stalo. Nestraší, nekřičí, jen vypráví. Právě proto jsou smutek a hrůza obsažené ve větách daleko silnější a bolestnější. Vryjí se do myslí čtenářů a probouzejí jejich svědomí. Takové události nechceme prožívat a neměli bychom je znovu dopustit.

Román je dnes, s ohledem na současné události na Ukrajině, mnohem výmluvnější, než byl před časem. Hned každému naskočí otázky: Je vyhlazovací válka nezbytná? Je nutné zabíjení, i když snad slouží spravedlivému účelu? Odpovědět si musí každý sám. Bohužel, násilí je moderní. A taky pod pohrůžkou zbraněmi se lépe vládne. Proto je nezbytné podobné knihy publikovat, číst a naplňovat jejich odkaz.

z nocniho stolku hirosima 2

Název: Hirošima (anglický originál z roku 1989: Hiroshima)
Autor: John Hersey
Překlad: Rudolf Červenka
Žánr: román
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200 stran
Hodnocení: 99 %

Otec lovec, matka kořist, ale co děti?

Prvotina Adeline Dieudonné Opravdový život ukazuje, jak je důležité se nepoddat okolnostem a postavit se proti zlému, které nás obklopuje. Despotický otec, jenž je především krutý lovec, pro ránu daleko nejde. Ženu má za služku a dceru křiví do stejné podoby. Matka by ji ráda ochránila, ale je slabá a vlastně už na odpor nemá sílu. Je jen služka a vzepřít už se neumí. Naštěstí stojí vedle dívky mladší bratr, který mnohé smí, hodně musí, ale krutost až tolik nevyhledává.

Život ve smutném bytě s tyranem není nic pěkného. Proto se staly z dětí spiklenci, kteří vedle hrůzy hledají krásu. Tu nakonec objeví, i když k ní nevede přímá cesta.

z nocniho stolku opravdovy zivot 1Působivé vyprávění z prostředí, které málokdo zažije, vytváří z drobných nitek silné pletivo příběhu – neotřelého, místy až krutého. Není snadné se osvobodit, ukázat správnou cestu, zvítězit nad krutostí.

Od prvních okamžiků hrdince fandíme, utíkáme s ní před tresty a radujeme se z úspěchů. Proto neželíme smrti jejího otce, vždyť si ji zasloužil. A věříme, že další běh dívčina života už bude mnohem klidnější – vždyť opravdu objevila krásu života.

A proč tahle knížka dlouho ležela na mém stolku? Protože k přečtení příběhu člověk potřebuje sílu, jinak nedokáže s hrdinkou držet krok! A já ji hledala skoro rok.

z nocniho stolku opravdovy zivot 2

Název: Opravdový život (francouzský originál z roku 2018: La vraie vie)
Autorka: Adeline Dieudonné
Překlad: Šárka Belisová
Žánr: román
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 224 stran
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: LEDA

www.leda.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Müller: příběh Harryho Pottera považuji za uzavřený, ale moc by mě zajímaly osudy některých dalších postav

HP 200Před slušnou řádkou let se stal Ondřej Müller objevitelem Harryho Pottera pro český knižní trh. Jak to tenkrát celé probíhalo, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

 

...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Siri Pettersen - Plíseň

plisenDruhý díl ze série Havraní kruhy byl vyhlížen nejen jejími nadšenými fanoušky, ale i tvrdými kritiky. Norská spisovatelka Siri Pettersen navštívila v roce 2016 i pražský Svět knihy, čímž se toto očekávaní zvětšilo. Plíseň je konečně tady a jedná se o ještě ...


Literatura

Už se nikdy nevrátí - mrazivý švédský thriller

uz se nikdy nevrat perexTahle knížka má v podtitulku napsáno „Mrazivý švédský thriller“. A to tedy opravdu je! DAST MAGAZINE ji zhodnotil takto: „Je to napínavé od první až do poslední stránky. Spisovatel stupňuje ďábelské drama, při kterém ...

Divadlo

Nová sezona zlínského divadla bude plná žen, snů, zázraků a kouzel

mestske divadlo zlin200

Pestrý výběr z klasické i soudobé, světové i české dramatické tvorby opět nabídne divákům v příští sezoně Městské divadlo Zlín. Na Velkém sále uvede po Řeku Zorbovi dal...

Film

Vzestup další říše

Vzestup 200Film 300: Vzestup říše (2014) je tak trochu lyrický, a přitom hodně akční a bohatý na speciální efekty, spousty falešné krve nevyjímaje. Herečka Eva Green v něm hraje uprostřed mezi dvěma dávnými soupeři tu nejhlavnější roli.