Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí
Kultura21.cz

Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí

pasazer23 200V nakladatelství Anag vyšla další kniha mistra psychothrillerů Sebastiana Fitzeka. Tentokrát se jedná o Pasažéra 23, který v originále vyšel už v roce 2014.

 

 

 

Čtenáři se s policejním psychologem Martinem Schwartzem setkávají uprostřed akce. Ten se do nich jako utajený vyšetřoval bezhlavě vrhá, protože je psychicky na dně a práce je mu útěchou. Před pěti lety totiž během dovolené na výletní zaoceánské lodi Sultan of the Seas ztratil ženu a syna a nikdo mu nedokázal říct, co se přesně stalo. Od té doby se rozhodl, že na loď už nikdy nevkročí. Názor však změní v okamžiku, kdy mu zavolá autorka thrillerů s tím, že se musí dostavit na palubu Sultana. Tam se totiž objevila dívka, která před týdny na Sultanovi zmizela, a to s medvídkem jeho syna v rukou.

Cesta k nalezení pravdy je trnitá i bolestná a pro čtenáře hodně napínavá. Co se však autorovi opravdu povedlo, to je navození atmosféry. Loď je uzavřené místo s omezeným počtem lidí a jak ze začátku, tak ani v průběhu příběhu není úplně jasné, komu zde můžete věřit a kdo je na jaké straně.

Velmi mě překvapily i popisy místnosti, které jsou pro cestující nepřístupné. Sebastian Fitzek však v závěru knihy vysvětluje, že rešerše nebyly tak složité, jsou dostupné na internetu a vycházel také ze studijní platby, v rámci, které se účastnil prohlídky ubytování pro posádku, kotevny a kuchyně. Každopádně musím uznat, že po přečtení jsem z takových lodí měla ještě větší respekt, a to především s ohledem na hlavní téma knihy v podobě zmizelých osob na zaoceánských lodích a trajektech. V úvodní citaci je uvedeno, že od roku 2000 po celém světě zmizelo minimálně 200 pasažérů a členů posádky.

Pasažér 23 se opět výborně četl, líbila se mi hlavně popisovaná atmosféra. Jen u hlavní zápletky jsem měla pocit, že není tak „nová“, mám dojem, že se podobnými motivy thrillery v poslední době jen hemží. Ale to neznamená, že bych nebyla překvapená a také mě fascinoval prolog a epilog, který jsou podle mě takovou autorovou hrátkou. A už se moc těším na další!

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele.

pasazer23

Pasažér 23
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Žánr: thriller
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 408
Hodnocení: 87 %

https://www.anag.cz/pasazer-23-psychothriller/pA98.5545/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Stirská: V Německu mi přezdívali Malá dáma s velkým hlasem

stirska 200Jméno zpěvačky Zuzany Stirské se v posledních letech pojí především se stále populárnějším pěveckým souborem Fine Gospel Time, který pravidelně účinkuje – v rámci tradičních Gospel Time Party – v pražském divadle Rokoko, na koncertech po celé rep...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Udělejte si doma nějakou vietnamskou specialitu

vic nez jen vietnamska kucharka200Vydavatelství CPress vydalo nedávno knihu s názvem Víc než jen vietnamská kuchařka. Jak vypadá a co vše v ní najdete? To vám prozradí tato recenze.

 


Literatura

Co se skrývá pod povrchem aneb skvost nakladatelství HOST

pod zemi pod vodou perexTvůrci bestselleru Mapy Aleksandra a Daniel Mizielińští přicházejí s další unikátní ilustrovanou knihou. Myšlenka, na níž se rozhodli stavět tentokrát, je dosti originální a vynalézavá - odkrýt, co se děje pod povrchem...

Divadlo

ZLOMVAZ 2012
ImageLetošní festival DAMU - ZLOMVAZ se uskuteční od 8. do 12. května. 19. ročník tradičního divadelního festivalu je pořádaný pro studenty a pedagogy uměleckých škol z České republiky, Slovenské republiky a Polska. Jedná se o ...

Film

Generace Jihlava

Generace 200Dokumentů v kinech můžeme stále vidět mimořádné množství - a zájem publika o ně zdá se neslábne. Z jedenácti českých filmů, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku nasazeny do kin, jsou tři dokumenty. Zastoupení se tak pohybuje mezi pětinou...