Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí

Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí

pasazer23 200V nakladatelství Anag vyšla další kniha mistra psychothrillerů Sebastiana Fitzeka. Tentokrát se jedná o Pasažéra 23, který v originále vyšel už v roce 2014.

 

 

 

Čtenáři se s policejním psychologem Martinem Schwartzem setkávají uprostřed akce. Ten se do nich jako utajený vyšetřoval bezhlavě vrhá, protože je psychicky na dně a práce je mu útěchou. Před pěti lety totiž během dovolené na výletní zaoceánské lodi Sultan of the Seas ztratil ženu a syna a nikdo mu nedokázal říct, co se přesně stalo. Od té doby se rozhodl, že na loď už nikdy nevkročí. Názor však změní v okamžiku, kdy mu zavolá autorka thrillerů s tím, že se musí dostavit na palubu Sultana. Tam se totiž objevila dívka, která před týdny na Sultanovi zmizela, a to s medvídkem jeho syna v rukou.

Cesta k nalezení pravdy je trnitá i bolestná a pro čtenáře hodně napínavá. Co se však autorovi opravdu povedlo, to je navození atmosféry. Loď je uzavřené místo s omezeným počtem lidí a jak ze začátku, tak ani v průběhu příběhu není úplně jasné, komu zde můžete věřit a kdo je na jaké straně.

Velmi mě překvapily i popisy místnosti, které jsou pro cestující nepřístupné. Sebastian Fitzek však v závěru knihy vysvětluje, že rešerše nebyly tak složité, jsou dostupné na internetu a vycházel také ze studijní platby, v rámci, které se účastnil prohlídky ubytování pro posádku, kotevny a kuchyně. Každopádně musím uznat, že po přečtení jsem z takových lodí měla ještě větší respekt, a to především s ohledem na hlavní téma knihy v podobě zmizelých osob na zaoceánských lodích a trajektech. V úvodní citaci je uvedeno, že od roku 2000 po celém světě zmizelo minimálně 200 pasažérů a členů posádky.

Pasažér 23 se opět výborně četl, líbila se mi hlavně popisovaná atmosféra. Jen u hlavní zápletky jsem měla pocit, že není tak „nová“, mám dojem, že se podobnými motivy thrillery v poslední době jen hemží. Ale to neznamená, že bych nebyla překvapená a také mě fascinoval prolog a epilog, který jsou podle mě takovou autorovou hrátkou. A už se moc těším na další!

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele.

pasazer23

Pasažér 23
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Žánr: thriller
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 408
Hodnocení: 87 %

https://www.anag.cz/pasazer-23-psychothriller/pA98.5545/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

PEPSON SNĚTIVÝ

pep 200Jak se stalo, že se z ekonoma stal spisovatel? - Spíš bychom se měli ptát, jak se z hudebně a literárně orientovaného člověka stal ekonom – byť pouze inženýrským diplomem, ne zaměřením či snad nedejbože mentalitou. V šedi osmdesátých let byly v Jablon...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Denise Jarvie: Tajný jazyk světla

tajny jazyk svetla 200Máte sto chutí praštit s tím, co nyní děláte, jak žijete a zkusit to znovu A LÉPE? Pak tyto karty mohou být dobrým průvodcem. Autorka je zpracovala s vědomím, že s každou takovou změnou, která nás má vést více k tvořivosti a sm...


Literatura

Skamaraďte děti s abecedou

kamaradi z abecedy200Pro všechny rodiče malých dětí, které již brzy čeká škola a boj s psaním a čtením, je tady výborná publikace s názvem Kamarádi z abecedy. Za knihou, do které se může kreslit, čmrkat i obtiskovat obarvené prsty,...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

RECENZE: Osamělý jezdec

200 jezdecOd tvůrců, kteří nám přinesli Piráty z Karibiku, jsme se letos dočkali nového díla. Opět se zmalovaným Johnym Deppem, ale tentokrát na divokém západě. Osamělý jezdec sice pozbyl milostného příběhu a akce, ale na groteskní scénky režisér Gore V...