Životní příběh hrdinky druhé světové války

Životní příběh hrdinky druhé světové války

Tisk

kryci jmeno helena perexNancy Wakeová, slavná špionka a odbojářka, používala během války hned několik krycích jmen. Jako Lucienne Carlier pašovala lidi a dokumenty přes hranice ke Spojencům.


Její spolubojovníci ji ale znali i jako Helene a také jako Madam André, mocnou vůdkyni francouzského odporu, která proslula svou červenou rtěnkou a talentem získat pro své lidi jakékoliv zbraně. Pro nacisty zas byla legendární Bílou myší. Tuto přezdívku jí vynesly její úspěchy a schopnost vyhýbat se gestapu. Dokáže Nancy svou skutečnou identitu utajit až do konce války?

Kniha oceňované autorky bestsellerů
Knihu Krycí jméno Helena, v níž se dočtete o osudu odvážné odbojářky Nancy Wakeové, napsala Američanka Ariel Lawhon, mnohokrát oceněná autorka bestsellerů podle New York Times. Její romány byly přeloženy do několika jazyků a ocitly se v řadě výběrů nejlepších knih roku.

Strhující příběh inspirovaný skutečností
Autorka Nancy vykresluje jako elegantní a odvážnou ženu s nezkrotnou povahou, která nikdy nepřestává bojovat za to, čemu věří. V první polovině knihy dostává nejvíc prostoru její manželství s Henrim, a tak se dozvíte zejména to, jak se potkali a jak se jejich vztah vyvíjel. Příběh ale není vyprávěný chronologicky. Odehrává se ve dvou časových liniích, takže je nutné knihu číst pozorně, aby vám náhodou neunikl nějaký důležitý detail.

S každým krycím jménem Nancy je spojená jiná činnost, a tak kniha nabízí informace o všech jejich pozoruhodných aktivitách. Nejvýraznější identitou je ale Madam André, která ty ostatní trochu zastiňuje. Navzdory této nevyváženosti se však jedná o pozoruhodné čtení o obdivuhodné ženě. Nechybí osudová láska, akce ani boj, ve kterém jde o všechno. V poznámce na konci knihy pak autorka ozřejmí, kde se v jejím románu nachází hranice mezi fikcí a skutečností a vylíčí, jaká byla opravdová Nancy.

kryci jmeno helena

KRYCÍ JMÉNO HELENA
Autorka: Ariel Lawhon
Originální název: Code Name: Helene
Překlad: Pavel Musiol
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 496

Hodnocení: 95 % 

www.knizniklub.cz/knihy/523820-kryci-jmeno-helena.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Miroslavem Vaňurou o knize a televizním pořadu Legendy kriminalistiky

2817Miroslav Vaňura má za sebou práci na mnoha televizních pořadech. Jmenujme alespoň Na vlastní oči, 112 v ohrožení života nebo Legendy kriminalistiky. A právě poslední jmenovaný seriál věnují se známým vrahům a jejich obětem se dočkal v...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Michael Crichton na stopě zločinu: Velká vlaková loupež

velka vlakova loupe 200Kniha Zlín vydala v červnu klasický román Michaela Crichtona Velká vlaková loupež, který popisuje jeden z největších zločinů v dějinách. Dáte popisnému příběhu z viktoriánského období šanci?


Literatura

Je to má sladká Pusinka nebo úplně cizí dítě?

Ptá se Alice poPusinka návratu z wellness pobytu na zotavenou po porodu. Ona se vlastně ani neptá. Ona ví. Nejhorší noční můra všech matek se zhmotňuje do reality. Velmi poutavá anotace románu mne zaujme na první dobrou. Mrazivá titulní stránka s dětskou postý...

Divadlo

Nekonečno snů Michala Nesvedy

nekonecno snu200Bez mučení přiznávám, že jsem v neděli vstupovala do Vinohradského divadla v Praze poněkud skepticky. První, čeho si ovšem k mému velkému překvapení všímám, je velké množství lidí, které se tu ten den sešlo. Hmatatelné napětí prostupuje ...

Film

Scampovo dobrodružství - pokračování Disneyho klasiky
ImageVydavatelská a distribuční společnost Magic Box přináší na DVD pokračování oblíbené Disneyho klasiky Lady a Tramp z roku 1955, jímž je film Lady a Tramp II: Scampovo dobrodružství, který v roce 2001 natočil režisér <...