Bratříček

Bratříček

Tisk

bratricek200Bratříček je první tištěná kniha mladého autora Marka Hnily, na základě které si založil i své stejnojmenné nakladatelství s plánem vydávat novinku ročně. Jaká je tato prvotina?

 

 

Hlavním hrdinou knihy Bratříček je Šimon, pro kterého se život změní narozením mladšího bratra Colina. Ten si žije tak trochu ve vlastním světě a negativní vliv na něj mají také problémy v rodině. Čtenáři jsou tak svědky rychlého dospívání Šimona, který se snaží být dobrým bratrem i synem a zvládat různé životní situace.

Kniha nabízí dvě verze s alternativními konci - každý závěr má to své a oba ukazují, jaký může být život. U tak krátkého počinu se mi to jeví pouze jako marketingový tah. A i kdyby byl Marek Hnila první, okamžitě mi naskočil nedávno vydaný titul Magický průvodce městem pod pahorkem od Fina Pasi Ilmarijo Jääskeläinena.

Anotace útlé knihy Bratříček slibovala „umně propracovaný příběh s prvky psychologie“, což se dle mého názoru už na první pohled nesnoubí s rozsahem díla. Bratříček nemá ani 90 stránek, tudíž nesouhlasím ani s propracovaností, natož s psychologií. Děj se sice dotýká duševních poruch, ale popis postav ani děj samotný nejde nijak do hloubky a jde tak spíše o nějakou novelu. Neseděl mi ani styl psaní plný krátkých dialogů i prostých vět připomínající povinné slohové práce. Možná to byl záměr přiblížit vyjadřování mladého protagonisty, ale na mě nezapůsobil.

Bratříček má brožovanou vazbu, což je zde nepraktické - kniha se kvůli malému rozsahu hodně krčí. Přebal je typograficky výrazný a tím pádem těžce přehlédnutelný. Než knihu otevřete, tak se však nedozvíte jméno autora, což se mi zdá netradiční. Typografie samotná by si také zasloužila větší péči – často zde přeskakuje velikost řádkování, což je velmi rušivé.

Bratříček na mě působil spíše jako taková kniha pro knihu. K čemu je založení vlastního nakladatelství, když dílo není kvalitní, propracované a navíc plné pravopisných chyb. Autor měl jistě promyšleno, co má na srdci, co chce předat, ale zřejmě to mělo ještě chvíli zrát…

Marek Hnila se narodil 31. května 1995 a při studiu na střední škole začal psát svou první povídku Cena, která byla později vydána bezplatně ke stažení jako elektronická kniha. Vystudoval Informační technologie a po škole začal pracovat ve společnosti RWE jako obchodník, avšak nikdy neztrácel touhu psát. V roce 2015 napsal Marek Hnila knihu Kdo Velí Mimo Záznam, na kterou napsal pozitivní kritiku Vladimír Páral. V roce 2017 založil Marek nakladatelství Bratříček, kde vydal svou první tištěnou knihu Bratříček.

bratricek

Bratříček
Autor: Marek Hnila
Žánr: román
Nakladatelství: Bratříček
Rok vydání: 2017
Počet stran: 88
Hodnocení: 45 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrubý Rohozec

hruby rozhozec 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Ne...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Na zdraví! Aneb Vinice ve Francii

vinice ve francii200Vyhledáváte-li romantické feel-good romány s příjemnými postavami, nádhernými kulisami a navíc okořeněné dobrým jídlem a pitím, pak vás jméno Julie Caplinové jistě neminulo. V říjnu u nakladatelství Cosmopolis vyšla její další k...


Literatura

Láďa Zibura v Arménii, v Gruzii… a taky trochu v lihu

zibura perex

Ladislav Zibura alias „Princ Ládík“ není autor, jehož bychom si museli dlouze představovat. Ale kdyby přece - je to sympatický mladý kluk, který rád chodí pěšky po cizích zemích a pak o tom s hu...

Divadlo

Hamlet ze Švanďáku není žádná historická plačka

hamlet perexNení Hamlet jako Hamlet. O tom ví své i Švandovo divadlo na Smíchově, které od prosince 2013 uvádí na své hlavní scéně jednu z nejhranějších Shakespearových tragédií ve zcela netradičním pojetí režiséra Daniela Špinara<...

Film

Filmová sci-fi novinka Ex Machina

Exmachina 200Je novinkou letošního roku a fanoušci sci-fi si můžou pomalu odpočítávat dny do 30. 4. 2015, kdy tento film má, díky společnosti CinemaArt, v České Republice svoji premiéru.

...