Když maminka ztrácí svou laskavou tvář

Když maminka ztrácí svou laskavou tvář

Bez tvare perexKniha, která je založena na skutečném příběhu, popisuje nejtemnější zákoutí jedné z psychických poruch, která, ačkoliv na první pohled není vidět, uvnitř ničí mladou maminku zaživa. A co víc, ohroženy jsou i děti, které by měly být milovány, ale místo toho se proti nim obrací nenávist, která však pramení ze zoufalství.

Bolavé téma se spoustou předsudků
Období po porodu je pro většinu žen emocionálně velmi náročné. Tento stav je ovlivněn mnoha faktory, z nichž za nejvýznamnější lze považovat hormonální výkyvy a nedostatek spánku. Vliv mají i genetické dispozice, životospráva a kvalita vztahu s partnerem. Poporodní deprese je závažný psychický stav, který je nastartován porodním a poporodním stresem, a může přetrvávat i déle než 2 roky. Poporodní depresí trpí 10 - 20 % žen. Ženy ztrácejí schopnost starat se o dítě, domácnost i sebe samé.

Právě takové stavy zažívá Helena, hrdinka knihy Bez tváře, kterou vydalo nakladatelství Epocha. Helena má malou dcerku a je znovu těhotná. Na miminko se těší, potom ji ale potká stresující zážitek a její psychika se začne měnit. Po porodu se všechno ještě zhorší - lásku k miminku nahradí hluboká deprese a pocit neschopnosti. Nenávist. Pocit zbytečnosti. Kdyby se zabila, uleví se jí… Její partner se jí snaží pomáhat, jak může, stejně tak jeho rodiče. U své matky však Helena pochopení moc nenachází – ta její problémy zlehčuje a považuje ji za línou a zbytečně ufňukanou. V hodině nejvyšší se rozhodne vyhledat péči odborníka a doufá, že jí pomůže pochopit, co se s ní děje. Dokáže ještě někdy milovat své dcery tak, jak si zaslouží?

Skutečný příběh drásající emoce
Jelikož autorka čerpala ze své osobní zkušenosti, je popisovaný děj natolik autentický, že čtenáře až mrazí. Zejména, pokud má dostatek empatie a s podobnými stavy se zatím vůbec nesetkal. Je opravdu těžké si představit, čím si maminky v depresi, ať už je její příčinou cokoliv, procházejí. A ještě těžší je pochopit, jak mohou vztáhnout ruku nejen na sebe, ale hlavně na své dítě, na bezbranné miminko. Když se k tomu přidá ještě malá informovanost o dané problematice, bagatelizování potíží a nepochopení nejbližších členů rodiny a přátel, ocitá se žena na okraji propasti, krůček od tragédie. Proto je dobré právě taková témata otevírat a číst podobné knihy, i když nám to nedělá zrovna dobře. Pak se nestane, že někoho zbrkle odsoudíme, anebo nepodáme včas pomocnou ruku.

Osobní terapie s literárními přešlapy
Vyrovnávat se s jakýmkoli hendikepem jistě není jednoduché. Někomu pomohou léky, jinému stačí, když se vypovídá, další se z toho takzvaně vypíše. Není málo takových knih, které laik napsal proto, aby poukázal na nějakou problematiku, k níž předtím sám marně hledal informace. Proto je pochopitelné, že hlavní důraz je kladen na obsah a na sdělení subjektivních pocitů a poznatků. Jen výjimečně se z takového autora vyklube rozený spisovatel. Proto na stránkách knihy Bez tváře nehledejte literární perly a buďte shovívaví k takovým zvláštnostem, jako jsou například křestní jména obou dcerek (Naomi a Noemi), stejně jako se partnerovi rodiče jmenují Patrik a Patricie. Ale třeba i to vychází ze skutečnosti, anebo to pro autorku má speciální význam, jakkoli se nám to může zdát, řekněme, podivné.

Nejrůznějších psychických poruch přibývá, vedle poporodní deprese to jsou například panické ataky, anorexie, maniodepresivní psychóza či schizofrenie. Dokud něco podobného člověk nezažije „na vlastní duši“, těžko pochopí, jaká muka postižení prožívají. Můžeme jim pomoci už jen tím, že je pozorně vyslechneme, nebudeme jejich potíže zlehčovat a přečteme si, sem tam, i nějaký titul, který nepatří zrovna mezi oddechovou literaturu. Fandím všem odvážlivcům, kteří dokáží odhalit své soukromí, aby pomohli dalším trpícím.

Bez tvare

Bez tváře
Autor: Lucie Salová
Žánr: Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2021
Nakladatelství: Epocha
1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 272

Hodnocení: 75 %

www.epocha.cz/kniha/lucie-salova-bez-tvare
Zdroj použitých informací: www.nutriklub.cz/clanek/poprodni-deprese-a-laktacni-psychoza


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ladislav Plecitý: Divadlo je živé, ale iluze filmu je dokonalá!

Plecity perexRežisér a scénárista Ladislav Plecitý, pod jehož taktovou vznikl absolventský film Poslední odměna, adaptace stejnojmenné povídky slavného spisovatele Terryho Pratchetta, se podí...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Knihy jsou nesmrtelné aneb Anne Holtová: Smrt démona

dem 200V nakladatelství Jota vyšel napínavý detektivní příběh Smrt démona od norské autorky Anne Holtové, která knihu vydala už roku 1995. Podařilo se i po letech zachovat aktuálnost a akutnost vyprávění?

...

Literatura

Učení pro děti hravou formou aneb Procvičujeme si angličtinu

procvicujemeaj 200Těžkopádnému memorování slovíček odzvonilo! Nakladatelství Edika si pro děti od šesti let připravila sérii Deskových her, které se zaměřují na procvičování cizího jazyka. V této recenzi se podíváme na zoubek učební pomůcce, která ...

Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Masaryk – o nezlomném boji za ideály

masaryk-film-perexNa plátna českých kin vstupuje dojemný příběh, který se věnuje osudu velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí Jana Masaryka. Dějová linie se opírá o diplomatickou kariéru a napínavý životní osud bohéma s duševní c...