Prominentní vězni nacistického režimu

Prominentní vězni nacistického režimu

V Hitlerove moci perexOrganizace SS držela v koncentračních táborech Sachsenhausen, Buchenwald a Dachau prominentní vězně nejen z Německa, ale i ze zahraničí. Pro tento účel se konfiskovaly také zámky i hotely, které sloužily jako příbytky pro tyto speciální vězně.

 


Mezi ně patřili například politici, vojáci, průmyslníci, duchovní i příslušníci. Našli se mezi nimi rovněž odpůrci režimu, například pastor Martin Niemöller, neúspěšný atentátník na Hitlera Georg Elser nebo bývalý rakouský kancléř Kurt Schuschnigg, Stalinův syn Jakov Džugašvili, jehož jeho otec odmítl vyměnit za německé rukojmí, nizozemský ministerský předseda Hendrik Coljins, regent Maďarského království Miklós Horthy, italská princezna Mafalda, belgický král Leopold III. i francouzský premiér Léon Blum.

Kniha německého novináře a publicisty
Knihu V Hitlerově moci napsal Volker Koop, německý novinář, historik, publicista a spisovatel, který od roku 1995 působí na volné noze. Napsal více než 30 knih literatury faktu, v nichž se věnuje převážně německým a evropským poválečným dějinám. Přednášel na univerzitách ve Freiburgu a v Paříži a momentálně žije v Berlíně.

Ne moc známá součást války
Na začátku knihy vás autor uvede do problematiky prominentních nacistických vězňů a poté následuje jedenáct kapitol, z nichž se každá věnuje určitému tématu. Dozvíte se například to, které německé elity skončily jako rukojmí SS, jak se do vazby dostal belgický král, kdo byli Hitlerovi „osobní vězni“ a které zámky, hotely a ostrov byly vybrány pro tuto kategorii vězňů. Knihu uzavírá závěrečná poznámka.

I když se jedná o naučnou literaturu, je styl psaní poutavý a čtivý. Autor svá tvrzení podporuje citacemi z různých dokumentů a nechybí ani černobílé fotografie. Protože je v knize zpracována ne moc známá součást druhé světové války, ocení ji zejména čtenáři, který se o toto historické období zajímají.

V Hitlerove moci

V HITLEROVĚ MOCI
Autor: Volker Koop
Originální název: In Hitlers Hand. Sonder – und Ehrenhäftlinge der SS
Žánr: naučná literatura
Překlad: Lubomír Košnar
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 232

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/523650-v-hitlerove-moci-zvlastni-a-cestni-veznove-nacistickeho-rezimu.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Exkluzivní rozhovor s Káčou Černou, talentovanou stvořitelkou Feny Art!

bodypaint perexTato sympatická třiadvacetiletá Plzeňačka se dosud věnovala především kresbám a malbám portrétů. Ovšem to nebylo zdaleka to jediné, čemu se tato umělkyně upsala. Její značka se otiskla i do látky. Kus Feny Artu si tedy člověk nemusí jen pov...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.


Literatura

O nelidskosti businessu

Vyhoda spokojenosti 200Shawn Achor je populárním psychologem a také autorem knihy s názvem Výhoda spokojenosti, kterou u nás  vydalo nakladatelství ANAG. Achor se dlouhodobě zabývá využitím a podporou lidského po...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Richard Gere zahájil Karlovarský filmový festival

vary200Dne 3.7 začalo ve Velkém sále hotelu Thermal po osmnácté hodině slavnostní zahájení 50. Mezinárodního filmového festivalu. Před hotelem Thermal se za velkého aplausu diváků prošly po červeném koberci známé osobnosti, mezi které patří ředitel festivalu ...