Prominentní vězni nacistického režimu

Prominentní vězni nacistického režimu

Tisk

V Hitlerove moci perexOrganizace SS držela v koncentračních táborech Sachsenhausen, Buchenwald a Dachau prominentní vězně nejen z Německa, ale i ze zahraničí. Pro tento účel se konfiskovaly také zámky i hotely, které sloužily jako příbytky pro tyto speciální vězně.

 


Mezi ně patřili například politici, vojáci, průmyslníci, duchovní i příslušníci. Našli se mezi nimi rovněž odpůrci režimu, například pastor Martin Niemöller, neúspěšný atentátník na Hitlera Georg Elser nebo bývalý rakouský kancléř Kurt Schuschnigg, Stalinův syn Jakov Džugašvili, jehož jeho otec odmítl vyměnit za německé rukojmí, nizozemský ministerský předseda Hendrik Coljins, regent Maďarského království Miklós Horthy, italská princezna Mafalda, belgický král Leopold III. i francouzský premiér Léon Blum.

Kniha německého novináře a publicisty
Knihu V Hitlerově moci napsal Volker Koop, německý novinář, historik, publicista a spisovatel, který od roku 1995 působí na volné noze. Napsal více než 30 knih literatury faktu, v nichž se věnuje převážně německým a evropským poválečným dějinám. Přednášel na univerzitách ve Freiburgu a v Paříži a momentálně žije v Berlíně.

Ne moc známá součást války
Na začátku knihy vás autor uvede do problematiky prominentních nacistických vězňů a poté následuje jedenáct kapitol, z nichž se každá věnuje určitému tématu. Dozvíte se například to, které německé elity skončily jako rukojmí SS, jak se do vazby dostal belgický král, kdo byli Hitlerovi „osobní vězni“ a které zámky, hotely a ostrov byly vybrány pro tuto kategorii vězňů. Knihu uzavírá závěrečná poznámka.

I když se jedná o naučnou literaturu, je styl psaní poutavý a čtivý. Autor svá tvrzení podporuje citacemi z různých dokumentů a nechybí ani černobílé fotografie. Protože je v knize zpracována ne moc známá součást druhé světové války, ocení ji zejména čtenáři, který se o toto historické období zajímají.

V Hitlerove moci

V HITLEROVĚ MOCI
Autor: Volker Koop
Originální název: In Hitlers Hand. Sonder – und Ehrenhäftlinge der SS
Žánr: naučná literatura
Překlad: Lubomír Košnar
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 232

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/523650-v-hitlerove-moci-zvlastni-a-cestni-veznove-nacistickeho-rezimu.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Tomas Kympl 200V hudebním světě je hudební skladatel, textař a zpěvák Tomáš Kympl už řadu let pojem. Vyhrál několik mezinárodních soutěží a natočil řadu žánrově odlišných alb či projektů, což ho řadí k těm nejtalentovanějším a nejpozoruhodnějším osob...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Bonaparťačka They Schejbalové připomíná těžký život za normalizace

bonapartacka 200Spisovatelka Thea Schejbalová přichází s další knihou, která je inspirována skutečností. Po románu Zoufalec (Brána, 2014), ve kterém zachytila pravdivý příběh muže bez domova, nás seznamuje s osudy jisté Evy Formánkové


Literatura

Hrdlořez František Kotleta představuje svou novinku Perunova krev I.

Perunova krev obalkaHoldujete-li pikantnímu, peprnému a šťavnatému masu, tak se zakousněte do Kotlety. Františka Kotlety. Tento řeznický autor nám servíruje své nové dílo – Perunova krev I

 ...

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Sněhulák? Spíš nesourodá sněhová břečka

snehulak 200Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku běží od 12. října v kinech. Tvůrci a marketéři slibují, že se budeme bát. Ti, co četli knižní předlohu Jo Nesba ví, že by se bát měli. Převézt knižní bestseller známý všude po světě do filmové podoby je vždy velká loter...