Při čtení o lovci myšlenek vás bude mrazit

Při čtení o lovci myšlenek vás bude mrazit

Tisk

Mindhunter 200V nakladatelství Jota vyšla knižní předloha úspěšného seriálu Mindhunter, na kterém se podílel také režisér David Fincher. Kniha potěší jak milovníky tohoto seriálů, tak detektivek a kriminálek.

 

 

Mindhunter pojednává o Johnu E. Douglasovi, agentu FBI, který udělal velmi významnou stopu v behaviorální vědě a kriminálnímu profilování. Na konci 70. let se odhodlal ponořit do psychologie vraždy a přiblížit se skutečným netvorům. Konfrontoval desítky sériových vrahů, vedl s nimi rozhovory a zkoumal jejich psychiku. Patřili mezi ně Charles Manson, Richard Speck a mnozí další. Právě jejich motivy a zákulisí případů odhaluje tato kniha.

O seriálu Mindhunter jsem slyšela a mám jej (podobně jako mnoho dalších) v hledáčku. Než jsem se k němu však stihla dostat, vyšla tato kniha, kterou jsem si musela přečíst. Hodně mě baví detektivky, a ještě raději mám, když se nějak dotýkají skutečnosti a tady je to naservírováno „červené na bílém“ (narážka na jedinečnou obálku).

Kniha je zařazena v žánru krimi, čekala jsem tedy, že půjde o beletrii s hlavním hrdinou v podobě agenta Douglase. Po krátkém seznámení s knihou jsem si pak myslela, že se jednotlivé kapitoly budou zaměřovat na různé pachatele, což se víceméně splnilo. Spíše se však jedná o příběh Johna E. Douglase – včetně vzpomínek na začátky jeho dráhy, pohled do jeho soukromého života až po nejrůznější detailní popisy týkající se případů. Musím říct, že i když jsem měla jiná očekávání, takové pojetí mi moc vyhovovalo a zaujalo mě.

John Edward Douglas odhalil spoustu ze svého soukromí a dal nahlédnout do své nelehké práce. Měla jsem dojem, že si zaslouží obdiv nejen za to, co dokázal a jak jistě ovlivnil celý obor, ale také obecně za zvládání toho všeho. „Živíte-li se takovým druhem práce jako můj útvar a já sám, musíte se od případů a osob v nich zúčastněných zachovávat určitý stupeň odstupu. Jinak se z toho zblázníte. Ale pokud to až dosud bylo v případu Shari Smithové krajně obtížné, tento poslední vývoj vedl k tomu, že už to nešlo vůbec. Malé Debře Helmickové bylo jen devět let – byla stejně stará jako moje dcera Erika, rovněž modrooká blondýnka. Mé druhé dcerušce Lauren bylo necelých pět. Vedle hrůzného sžíravého hlasu, opakujícího „Mohlo by to být mé dítě“, se vás zmocní pochopitelné přání připoutat si děti k zápěstí a vůbec je nepustit z dohledu.“ (str. 338)

Při čtení mě velmi často mrazilo, a to především proto, že se nejednalo o nějaké vybájená místa činů z pera autorů detektivek, ale o realitu. S tím souvisel i druhý faktor – jak jednoduché motivy vrazi měli a jak to vše brali. „Manipulace. Nadvláda. Kontrola. To jsou ony tři vůdčí zásady násilných sériových zločinců. Všechno, co dělají a o čem přemýšlejí, je zaměřeno přímo k tomu, aby jim to pomohlo naplnit jejich jinak prázdný život.“ (str. 129)

Mindhunter je velmi silná kniha, jejíž přečtení všem doporučuji!

John Edward Douglas nastoupil k FBI v roce 1970. Na akademii ve Virginii učil vyjednávání s rukojmími a kriminologickou psychologii, vytvořil a řídil program profilování pachatelů. Cestoval po celé zemi a vedl rozhovory se sériovými vrahy a jinými pachateli násilných trestných činů v různých věznicích. Jeho knihy o myšlení, motivech a jednání sériových vrahů a o vyšetřovacích metodách jsou považovány za jedny z nejzasvěcenějších.

Mark Olshaker je americký spisovatel a producent dokumentárních filmů, který často spolupracuje s Johnem E. Douglasem na knihách o kriminalistice. Psal pro The Wall Street Journal, USA Today Newsday, The Washington Times, New Times a Washingtonian.

Mindhunter

Mindhunter
Lovci myšlenek
Autor: John E. Douglas, Mark Olshaker
Překlad: Josef Orel
Žánr: beletrie
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2021
Počet stran: 421
Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/mindhunter-lovci-myslenek


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Komentovanou výstavu považuji za velmi důležitou součást prezentace, tvrdí malíř Jaroslav Jerry Svoboda

svoboda 200Pražský malíř Jaroslav Jerry Svoboda má za sebou řadu výstav doma i v zahraničí. Jeho díla se nacházejí v soukromých sbírkách v Číně a Holandsku, vystavoval v Kanadě a USA. Tvoří na pomezí neosymbolismu, semifigurativního expressionismu a postmodern...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Máš jen jednu šanci. Utíkej!

kyvadlo perPříběh zdánlivě obyčejného muže s minulostí, která ho bude pronásledovat až do posledních dnů. Ale ani po odchodu z armády se nedočká zaslouženého odpočinku. Ta pravá hrůza ho teprve čeká a po nevydařené vraždě se John Wallace stává lovnou zvěří....


Literatura

Nevěřte svému sousedovi

Jeden z nas perexŽivot na poklidném newyorském předměstí se nese ve znamení míru a klidu, které naruší až anonymní dopis doručený do jednoho z domů. Jeho pisatelka se v něm omlouvá za to, že se jejich syn do domu vloupal a ujišťuje, že se to už n...

Divadlo

Velký bratr tě sleduje. Švandovo divadlo uvede inscenaci 1984, adaptaci slavného románu George Orwella

1984 200Jednu z nejdůležitějších knih 20. století, román 1984 George Orwella, uvede na divadelních prknech Švandovo divadlo v Praze. Adaptace a režie se ujme Dodo Gombár, který dříve u Švandů působil jako umělecký šéf. Inscenaci tak vytvořil přesně na míru smí...

Film

Lego příběh

leg 200Lego příběh (2014) je už podle názvu takový reklamní tahák, který určitě obohatí nejednu domácnost novými stavebnicemi. Narozdíl od počítačových her, které na tohle téma vychází, je však film tak chytře udělaný, že se tvůrcům vyplatí mož...