Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Tisk

Gianlucova dobrodruzstvi perex

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi. A právě dospělí si většinou už velmi dobře uvědomují své slabosti a chyby, které však úspěšně přehlížejí. Gianluca tak má potenciál stát se pro mnoho čtenářů jakýmsi šetrně a nenápadně nastaveným zrcadlem.

Když se mýval jednoho večera ocitne na půdě dílny samotného mistra Leonarda da Vinciho, setká se zde se stálými obyvateli - starým ješitným gekonem Gerrym a rozvážnou želvou Týnou. Vidina pohodlného pobytu vykoupeného každodenní pomocí při úklidu malířské dílny se však poměrně brzy rozplyne. Florencií se totiž roznese zpráva, že někdo vyloupil banku Medicejských a ukradl jeden záhadný předmět. A mývalí stopy před bankou vrhají stín podezření na Gianlucu! Aby očistil své jméno, nezbývá mu nic jiného, než se pustit do pátrání po pravém viníkovi. Zvířecí přátelé ho nenechají na holičkách a přidají se k němu. Na své dobrodružné cestě potkávají další spřízněné duše a ve finále samozřejmě i ty pravé padouchy.

Dan Brown českých luhů a hájů

Když jsem se pustila do čtení, velice mile mě překvapil dynamický styl vyprávění s uvěřitelnými a přirozeně stavěnými dialogy. A báječným osvěžením jsou odkazy na historické osobnosti, události a s nimi se pojící okolnosti, reálie či relikvie. Milou a nezapomenutelnou drobností (alespoň pro mě) je odtajnění speciální techniky dodávající da Vinciho obrazům nenapodobitelný ráz. Jako fanoušek knih Dana Browna a dalších chytrých počinů ze sféry detektivních, dobrodružných, sci-fi či fantasy románů musím ocenit originalitu a neotřelost provázející Gianlucova dobrodružství. Díky tomu jsem si četbu velice užívala a každou volnou chvíli jsem využila k tomu, abych se znovu ponořila do příběhu. Což bylo o to snazší, že děj provázejí přenádherné ilustrace Veroniky Klener. 

Takže trilogie...?

Je fajn, že se z malého českého rybníčku vynořil Adam Folta, „zelenáč“ se spontánními nápady, který nejenže nepodceňuje dětského čtenáře, ale dokáže zároveň stylem svého psaní oslovit i dospěláky (s mladou duší). Navíc do příběhu umí nenápadně propasírovat přiměřenou dávku poučení s potenciálem oslovit fanoušky žánru všech generací. A jelikož autor, podle svých vlastních slov, nemá rád škatulkování, tak se nejspíš v budoucnu můžeme těšit na další z jeho mnohovrstevnatých a současně přesně mířených počinů. Ale ještě předtím by mělo přijít na řadu další (jedno či dvě…) pokračování s novými příhodami mývala Gianlucy. Sledujme tedy společně knižní trh roku 2023, abychom druhý díl nepropásli.

Gianlucova dobrodruzstvi

Gianlucova dobrodružství
Žánr: Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2022, 65. pole
Počet stran: 296
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Veronika Klener

Hodnocení: 92 %

www.65pole.cz/kniha/gianlucova-dobrodruzstvi/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Anselm Grün – Zastavení mého života

Anselgrun 200m Grün je jedným z najuznávanejších spiritualistov sveta, ktorí prepája duchovný život s psychológiou. Jeho knihy sčítajú milióny výtlačkov nielen v jeho rodnej zemi – Nemecku, ale aj v Čechách, na Slovensku a tiež v Južnej Ame...


Literatura

Milena Štráfeldová popisuje nejniternější pocity

svetr200S Milenou Štráfeldovou jsem se poprvé setkala prostřednictvím knihy Trestankyně. Seznamuje nás s Růženou Vackovou, která nestála o život s kompromisy a kvůli tomu dlouhá léta strávila ve vězení. Tentokrát nás čekají krátké povídky, které ale v sobě ...

Divadlo

Nechte se očkovat Shakespearem a léto bude fajn!

shakespeare boure 200Užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Předprodej Letních shakespearovských slavností startuje 4. května 2021 na www.shakespeare.cz a v síti Ticketmaster. Generáln...

Film

Kafarnaum – strhující výpověď o životě těch nejchudších v libanonském slumu

kafarnaum perexU soudu proti sobě stanou dvanáctiletý Zain a jeho rodiče. Je to netypická situace – chlapec totiž žaluje své rodiče za to, že ho zplodili. Za to, že mu dali život – život v bídě a nedostatku, plný utrpení.

...