Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“
Banner

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Tisk

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince. Ještě předtím vám nabízíme seznámení s autorem.

Vaše nejnovější kniha nazvaná „Běž domů, Ivane“ je zasazena do časů začínající sovětské okupace Československa v srpnu 1968. Je toto období pro vás životně zlomové?
Byla to pro celý národ obrovská tragédie. Sotva jsme se jen trochu nadechli, přišla tvrdá rána. Moci se chopili především kolaboranti, zrádci a konzervativní komunisti. V té době mi bylo deset let. Viděl jsem hodně nešťastných lidí a uvědomoval si to. Jinak jsem žil běžným klukovským životem. Kdyby nepřišli Rusáci, všechno by dopadlo lépe. Tím jsem si jistý! 

Vyprávíte „dětskýma očima“. Bylo těžké při psaní najít věrohodnou optiku kluka z páté třídy základní školy?
Psaní šlo samo. Vyprávěl jsem věci, které si dobře pamatuji. Myslím, že ve škole jsme dost trpěli. Učily náš učitelky, které nás kluky dost nenáviděly. Holky to u nich měly dobré, protože seděly v lavici a nezlobily. Učitelé byli vždycky lepší! Třeba náš ředitel pan Miloš Přibáň byl toho jasným důkazem. Přál sportu. Kdo sportoval, měl to u něj dobré. Anglická výchova – dobrý sportovec, dobrým žákem! 

Vlasek obal

Nakolik jste se inspiroval skutečnými postavami a zážitky z dob vašich školních let?
Všechny postavy jsou skutečné. Devadesát devět procent příběhů se stalo. Bari několikrát propadl, ustřihl vlasy. Holič, Kodeš, tenisové reálie, to vše existovalo. Utíkali jsme na Aljašku, protože utíkali všichni okolo. Myslím si, že to se povedlo, je to legrace!  Děj se většinou odvíjí v centru Prahy, kolem Petrského náměstí.

Jaký je váš vztah k této lokalitě?
Místo vašeho dětství je pro každého významné, protože jinak to snad ani nejde. Tady chodíte do školy, poznáváte svět, sníte klukovské sny, máte kamarády… Všechno kolem vám připadá tak veliké, a až později zjistíte, že je tak trochu všechno jinak. Domy, ulice, kostely jsou stejné, jen ti lidé, prodavači, sklenáři, spolužáci a spolužačky se někam vytratili. Na Petrské náměstí se vracím stále rád.

Pro koho jste knihu psal? Neobáváte se, že osloví pouze vaše generační vrstevníky? V době, kdy se kvalita knih měří především prodejností, je to riskantní počin.
„Běž domů, Ivane“ je knížka napsaná především s radostí a bez kalkulu. Jinak by ani nemohla vzniknout. Obecně si myslím, že pro děti určená nebyla, ale pokud si ji přečtou, nevadí. Pokud by oslovila mé generační vrstevníky, náklad by mohl stoupnout. 

Co myslíte, je vůbec možné dobový - generační pocit přenést literárním vyprávěním tak, aby zasáhnul i čtenáře, který zná konec šedesátých let pouze z hodin dějepisu?
Pokud by to nebylo možné, nepokoušel bych se o to. 

Vaše kniha je přirovnávána ke klasice Bylo nás pět od Karla Poláčka. Je vám poláčkovský styl blízký?
Je mi to velkou ctí! Jeho styl je pregnantní a vtipný se spoustou jemných postřehů. Krásně se čte třeba i Okresní město.  V dnešní době jsou stále populárnější audioknihy.

Kdyby došlo i na „Běž domů, Ivane“, kdo by měl knihu ve studiu načíst? Napadá vás jméno nějakého herce?
Třeba Boleslav Polívka, Ondřej Vetchý… 

Zraje vám v hlavě další kniha? O čem bude?
Je ze současné doby a plná vyprávění s jistým poněkud pohádkovým prvkem. Tím prvkem je japonský Zelený drak, který se vznáší nad našimi hlavami. Víc neprozradím. 

Vlasek kniha 1

Foto: archiv Josefa Vláška 

DOTAZNÍK K21

Josef Vlášek, spisovatel

Narozen: 1958

Kořeny/současné bydliště: Narozen v Praze U Prašné brány 1, v současné době bydlí tamtéž

Vzdělání:  VŠ – učitel, který neměl rád školu

Vydané knihy:
1987 Zelená sedma (Almanach MF),
1997 Dokud neprohraju (Železný),
1999 Ach, ty stříbrné lišky (Garamond),
2000 Psí biograf (Akropolis),
2002 Rakety, míče, smeče (Albatros),
2009 My, hoši z Petrského náměstí (Atypo),
2013 Běž domů, Ivane (Brána)

Oblíbení spisovatelé: Karel Čapek, Karel Poláček, Bohumil Hrabal

Oblíbené filmy: Ostře sledované vlaky, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Přelet nad kukaččím hnízdem, Králova řeč

Oblíbená hudba: Mozart, U2 Oblíbené divadlo: Kašpar, dříve ND


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s velkou hvězdou Sunday Music Jamu

vinnie-james 200Velkou zahraniční hvězdou festivalu Sunday Music Jam je folkový zpěvák Vinnie James. Jeho myšlenky by se mohly tesat do kamene a takového nadšence do České republiky byste mohli hledat dlouho. Ostatně, posuďte sami!

...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Aleš Cibulka, moderátor České tajenky a Toboganu, zahradničí a chystá se koupit vertikutátor

ales cibulka200S Alešem Cibulkou se od ledna letošního roku můžeme potkat vpodvečer každého všedního dne u České tajenky. Tato vědomostní ryze česká soutěž, kterou připravila TV Barrandov, si rychle našla...


Divadlo

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...