Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Tisk

Dar zivota perexEdna Adan Ismail byla první somálskou dívkou, která získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna tušila, že tohle je první krok ke splnění jejího velkého snu – založit vlastní nemocnici.

 


V roce 1961 se jako vyškolená sestra vrátila domů a stejně jako její krajané oslavovala nezávislost. Doufala, že v nově vzniklém státu zúročí všechny své znalosti. Realita však byla úplně jiná než její očekávání. Edna pochopila, že k založení nemocnice jejich snů povede ještě dlouhá cesta. Bojovala s byrokracií úřadů, zažila několik pokusů o státní převrat, pronásledování a vězení, ale nikdy nepřestala pomáhat ostatním a přivádět na svět nové děti.

Bojovnice proti ženské obřízce a úspěšná spisovatelka
Knihu Dar života v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar. Jejími autorkami jsou Edna Adan Ismail, bojovnice proti ženské obřízce, která v ní vypráví svůj životní příběh, a Wendy Holden, úspěšná britská spisovatelka, jejíž knihy Narodili se, aby přežili, I krása může zabíjet a Sto zázraků si získaly oblibu i u českých čtenářů.

Vyprávění odhodlané a silné ženy
Příběh je psaný v ich-formě. Edna je sympatická a inspirující žena, která se nikdy nevzdává. Její život je pestrou mozaikou událostí. Odmalička doprovázela svého otce do nemocnice, kde mu pomáhala stříhat obvazy ze starých prostěradel a vymývat injekční stříkačky. Vzdělávala se v Londýně 50. let, dělala noční směny v nemocnici, stala se první dámou Somalilandu, zažila válku i uvěznění, zastávala funkci ministryně zahraničních věcí Somalilandu a předtím působila také jako ministryně rodinného zdraví a sociálního rozvoje. Je i zakladatelkou a ředitelkou Nemocnice Edny Adan v Hargeyse, kterou otevřela v roce 2002, a prezidentkou Somalilandské asociace pro oběti násilí. V roce 2010 otevřela v Hargeyse Univerzitu Edny Adan Ismail.

V knize nevypráví jen o své práci, ale odhaluje také své soukromí. Dozvíte se tak, jak vypadalo její dětství a nechybí ani náhledy na její manželství. Chvílemi její příběh připomíná thriller a při čtení toho, čím si musela projít, opravdu mrazí. Zažila vzestupy i pády, ale svého snu o nemocnici se nikdy nevzdala. Kromě své osobní historie vypráví Edna také o Somálsku a Somalilandu. Vysvětluje, proč je vztah mezi těmito dvěma zeměmi napjatý a informuje o důležitých událostech, které jej formovaly.

Kniha tak nezaujme jen milovníky skutečných příběhů, ale i čtenáře, kteří se chtějí dozvědět něco o pro nás neznámé historii Somálska a Somalilandu. Potěší také ty, kteří rádi čtou o odhodlaných a silných ženách, jež jsou schopné měnit svět k lepšímu bez ohledu na to, jaké překážky musí překonat a co všechno musí obětovat.

Dar zivota

DAR ŽIVOTA
Autorky: Edna Adan Ismail, Wendy Holden
Originální název: A Woman of Firsts
Překlad: Sylvie Wagnero
Žánr: biografie
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/473766-dar-zivotal


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Kromě Óčka, který mám většinou doma puštěný jako kulisu, si nic moc nepouštim,“ přiznává Petr Hrdlička

skwor peta hrdlickaSkupina Škwor dala českému rockovému světu především cover písně Shut  Sraž nás na kolena, ale od té doby už urazila velký kus cesty. Poslední album Drsný kraj je toho důkazem. Zpěvák a...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Zápisky střízlivého táty

A zivot je tu perexJaké to je, když vás osud obsadí do nové role, popisuje ve své knize „A život je tu!“ Petr Vurbs (*1987). Rodák z Kladna, řecko-římský zápasník, psavec pracující ve vyhledávaném oboru public relations se pustil do...


Literatura

„Když to tam je, tak to tam nemusíte hledat“

kdoule 200V nakladatelství Bookmedia vyšla závěrečná část zábavné trilogie o jedné obyčejné holce, která nechtěla žít obyčejný život. Po titulech Suchý hadr na dně mořském, a Když to tam není, tak to tam nehledej je tady Kdoule.

Divadlo

Muzikálové herce z JAMU zaujalo dílo španělské řeholnice

hrad v nitru 200Nezvyklou látku si pro inscenaci Hrad v nitru zvolil její scénárista a režisér Dodo Gombár. Nový titul, který připravil se šesti studenty muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU, je inspirován stejnojmenným dílem španělské řeholnice Te...

Film

Kinematografie a stát v českých zemích mezi roky 1895-1945

kinema 200Doposud se slovo "kinematografie" vztahovalo především na filmovou tvorbu. Teprve Ivan Klimeš se v knize Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 soustředí na to, jak stát a jeho předpisy ovlivňovaly kinematografické podnikání - výrobu i ...