Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Dar zivota perexEdna Adan Ismail byla první somálskou dívkou, která získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna tušila, že tohle je první krok ke splnění jejího velkého snu – založit vlastní nemocnici.

 


V roce 1961 se jako vyškolená sestra vrátila domů a stejně jako její krajané oslavovala nezávislost. Doufala, že v nově vzniklém státu zúročí všechny své znalosti. Realita však byla úplně jiná než její očekávání. Edna pochopila, že k založení nemocnice jejich snů povede ještě dlouhá cesta. Bojovala s byrokracií úřadů, zažila několik pokusů o státní převrat, pronásledování a vězení, ale nikdy nepřestala pomáhat ostatním a přivádět na svět nové děti.

Bojovnice proti ženské obřízce a úspěšná spisovatelka
Knihu Dar života v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar. Jejími autorkami jsou Edna Adan Ismail, bojovnice proti ženské obřízce, která v ní vypráví svůj životní příběh, a Wendy Holden, úspěšná britská spisovatelka, jejíž knihy Narodili se, aby přežili, I krása může zabíjet a Sto zázraků si získaly oblibu i u českých čtenářů.

Vyprávění odhodlané a silné ženy
Příběh je psaný v ich-formě. Edna je sympatická a inspirující žena, která se nikdy nevzdává. Její život je pestrou mozaikou událostí. Odmalička doprovázela svého otce do nemocnice, kde mu pomáhala stříhat obvazy ze starých prostěradel a vymývat injekční stříkačky. Vzdělávala se v Londýně 50. let, dělala noční směny v nemocnici, stala se první dámou Somalilandu, zažila válku i uvěznění, zastávala funkci ministryně zahraničních věcí Somalilandu a předtím působila také jako ministryně rodinného zdraví a sociálního rozvoje. Je i zakladatelkou a ředitelkou Nemocnice Edny Adan v Hargeyse, kterou otevřela v roce 2002, a prezidentkou Somalilandské asociace pro oběti násilí. V roce 2010 otevřela v Hargeyse Univerzitu Edny Adan Ismail.

V knize nevypráví jen o své práci, ale odhaluje také své soukromí. Dozvíte se tak, jak vypadalo její dětství a nechybí ani náhledy na její manželství. Chvílemi její příběh připomíná thriller a při čtení toho, čím si musela projít, opravdu mrazí. Zažila vzestupy i pády, ale svého snu o nemocnici se nikdy nevzdala. Kromě své osobní historie vypráví Edna také o Somálsku a Somalilandu. Vysvětluje, proč je vztah mezi těmito dvěma zeměmi napjatý a informuje o důležitých událostech, které jej formovaly.

Kniha tak nezaujme jen milovníky skutečných příběhů, ale i čtenáře, kteří se chtějí dozvědět něco o pro nás neznámé historii Somálska a Somalilandu. Potěší také ty, kteří rádi čtou o odhodlaných a silných ženách, jež jsou schopné měnit svět k lepšímu bez ohledu na to, jaké překážky musí překonat a co všechno musí obětovat.

Dar zivota

DAR ŽIVOTA
Autorky: Edna Adan Ismail, Wendy Holden
Originální název: A Woman of Firsts
Překlad: Sylvie Wagnero
Žánr: biografie
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/473766-dar-zivotal


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Monika Zelinová: „Vlk je přímočará, neúplatná bytost vyžadující svobodu a respektování zákonů smečky.“

monika zelinova200Monika Zelinová (rozená Kovalská) pochází z Ostravy, kde žije dodnes. Vystudovala střední pedagogickou školu, zajímá ji psychologie, průběžně si doplňuje vědomosti z oblasti mezilidských vztahů, komunikace, organizace práce a manageme...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Změňte svůj život za 28 dní

poradek v hlave200Začátek nového roku bývá vždy spjatý s mnoha předsevzetími a přáními. Nejčastěji chceme zhubnout, přestat kouřit, začít více sportovat, zdravě jíst, naučit se nový jazyk či nějakou dovednost, najít lásku, vyhrát v loterii, více odpoč...


Literatura

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

Avatar nemůže své příznivce omrzet

altFilm Avatar (2009) se těšil obrovské popularitě a díky šmoulímu zbarvení mimozemšťanů si na něj dodnes každý vzpomene. Kvůli pěkným vizuálním efektům a nápadité anatomii různých mimozemských příšer se dá sledovat s úžasem. Napodruhé však může působ...