Naučte se rozpoznávat nejznámější souhvězdí

Naučte se rozpoznávat nejznámější souhvězdí

Tisk

Najdete souhvezdi 200Najděte souhvězdí snadno a rychle je název nové knihy od Klause M. Schittenhelma, která vyšla v nakladatelství Grada. Na obálce je napsáno, že je ideální pro začátečníky, tak neváhejte a pusťte se do objevování noční oblohy i vy!

 

 

Kniha je rozdělena na kapitoly: Začínáme, Hvězdy a souhvězdí (jaro, léto, podzim, zima) a Měsíc, planety a další svítící objekty. V úvodu je vysvětleno, jak používat knihu, kde je jih a kde sever a tipy pro úspěšné pozorování. Byla jsem velmi mile překvapena, jak je zde srozumitelně popsáno, jak pracovat s mapami hvězdné oblohy i jak najít souhvězdí. A líbil se mi i tón knihy v dalších tipech, například v podobě rady, že je nejlepší najít si pro pozorování společnosti, což přinese více potěšení.

U každého z 25 souhvězdí je u názvu jeho obrys, informace o výšce a šířce souhvězdí na obloze a informace o tom, jak jej najdete. Následuje část o jeho významné hvězdě, nebo případně mlhovinách. V boxu v dolní části stránky je pak text o bájích a pověstech spojených s daným souhvězdím. Na protější stránce se pak nachází samotná mapa hvězdné oblohy s vyznačeným souhvězdím.

Musím přiznat, že jsem se jednotlivými stránkami opravdu kochala a moc mě bavilo si číst i texty, především tedy báje a pověsti. Zaujalo mě například, že co se týče velkého vozu, tak zaznamenáváme v různých zemích odlišné výklady: pro Američany je to „Big Dipper“, tedy velká naběračka. Oj vozu při tom představuje rukojeť naběračky a jeho korba pak vlastní naběrací část. Severské národy hovoří o jednonohém obru; jednou nohou je zde naše oj vozu. „Mimochodem: oficiálně souhvězdí Velkého vozu vůbec neexistuje!U astronomů je vůz místo toho jen součástí velmi rozlehlého a obtížně rozeznatelného souhvězdí Velké medvědice,“ píše se na straně 18 dále.

Najděte souhvězdí snadno a rychle je praktická kniha, která je velmi dobře udělaná. Dá se v ní jednoduše zorientovat a také je opravdu názorná. Vím, že v dnešní době je možné využít i moderních technologií například v podobě aplikací využívajících rozšířenou realitu, ale kniha je kniha! Může se stát základem a také parťákem.

KLAUS M. SCHITTENHELM má jako nadšený amatérský astronom za sebou více než 40 let zkušeností s pozorováním hvězdné oblohy. Díky dlouholetému působení jako průvodce na hvězdárnách ve Stuttgartu a Welzheimu dobře ví, která souhvězdí dokážou začátečníci rozpoznat obzvlášť snadno. Jeho bestseller Najděte souhvězdí snadno a rychle již nadchl více než 100 000 čtenářů po celém světě.

Najdete souhvezdi

Najděte souhvězdí snadno a rychle
Naučte se rozpoznat 25 nejznámějších souhvězdí
Autor: Klaus M. Schittenhelm
Překlad: Petr Labuda
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2023
Počet stran: 96
Hodnocení: 92 %

https://www.grada.cz/najdete-souhvezdi-13365/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Good Night, Džerzy

good night dzerzy glowacki hostBrněnské nakladatelství Host nedávno vydalo do češtiny přeložený román světově úspěšného dramatika, spisovatele, esejisty a také filmového scénáristy žijícího především v New Yorku, původem však Polák...


Literatura

Nejpodceňovanější autor thrilleru a jeho Ďábel si počká

dabel si pocka200Po více než roce jsme se dočkali druhého dílu vyprávění o odvážné policistce Ludivine Vanckerové od francouzského autora Maxima Chattama. Bichle Ďábel si počká vyšla v dubnu u nakladatelství Metafora tentokrát ve svých úvahách o kořen...

Divadlo

Zářijové novinky na Dramoxu: legendární Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i švihlá Římská Lukrécie

Podivné odpoledne doktora Zvonka BurkehoOnline platforma Dramox.cz přináší každý měsíc několik novinek z českých i zahraničních divadelních scén. Nově nabídku obohatila švihlá barokní opera Římská Lukrécie, legendární grotesk...

Film

Přehlídka La película zpřístupní španělsky mluvené filmy

lapelica plakat200Jako každoročně se také letos - v druhé půli února - mohou zájemci o španělsky mluvené filmy seznámit s tvorbou nejen španělskou, ale také zemí Jižní a Střední Ameriky (samozřejmě s výjimkou Brazílie, kde se mluví portugalsky). Přehlí...