Název Dívka v zeleném svetru zní poměrně nevinně. Mohlo by se jednat třeba o romantický příběh. Nic ovšem nemůže být dále od pravdy. Vyprávění Krystyny Chiger totiž popisuje útrapy její rodiny během druhé světové války.
Celá kniha se odehrává ve Lvově, kdysi polském, nyní ukrajinském městě. Během druhé světové války se v něm odehrály pogromy židů, které byly opravdu brutální. Později zde bylo zřízeno ghetto, do něhož bylo umístěno asi 120 000 židů. Většina z nich byla deportována do vyhlazovacího tábora Belzec nebo zabita na místě. Značnou část zabitých v tomto městě měli na svědomí ukrajinští nacionalisté.
Rodině Chiger se podařilo přežít díky vlastní důvtipnosti, ale i dobrotě některých lidí. Vypravěčkou příběhu je právě Krystyna, které na začátku války byly 4 roky. Přestože se tedy jednalo o opravdu malou holčičku, musela předčasně dospět, starat se o mladšího brášku a přežít neskutečně drsné podmínky.
Autorka se rozhodla hned na začátek knihy vložit poděkování a rovněž úvod, v němž prozrazuje některé souvislosti svého martyria. To je trošku netradiční, ale zároveň vás to naláká na následující neskutečně dramatické stránky.
Několik milionů židů bylo během války zabito nebo mučeno nacistickými šílenci. Jen málo jedincům z tohoto národa se podařilo uniknout a skrývat se po celou dobu tohoto řádění. Právě ve Lvově se našla skupinka pronásledovaných, kteří se schovali do kanalizace a zde několik let přežívali.
Jen těžko si lze představit, že by na tomto místě měli spokojený a šťastný život. Museli se vyrovnat s hladem, nedostatkem soukromí a celkovým strádáním. Každý den jim hrozilo nebezpečí nejen ze strany nacistů či Ukrajinců, ale i samotného prostředí. Kdykoliv na ně mohl spadnout strop nebo hrozilo utopení ve vodě.
Popis jednotlivých událostí, navíc z pohledu malého dítěte, je opravdu depresivní. Pamětnice při svém psaní využila i deníkové vzpomínky otce. Budete svědky řady smutných, napínavých, ale občas i šťastných chvilek. Ty souvisejí především s jejich zachráncem Leopoldem Sochou, kterým jim celou dobu pomáhal, nosil jídlo a další nezbytnosti. Bez něj by jen těžko mohli přežít.
Vyprávění je velice čtivé, psané beletristickou formou. Seznamuje čtenáře s okolnostmi během jejich skrývání, popisuje mezilidské vztahy, které někdy nebyly jednoduché a neváhá se pouštět až do podrobností.
Tentokrát tu nejsou tisíce mrtvých v plynových komorách, ale jednotlivé rodinné tragédie, které nemají o nic menší důležitost. Naopak je společně s autorkou prožíváte o to více, protože si k postavám postupně vytvoříte určité pouto.
Nechybí ani část o době po osvobození, která ovšem nebyla hned úplně šťastná. Příchod komunistů mnoha židům příliš nepomohl a antisemitismus zčistajasna nezmizel. Přeživší museli často hledat nový domov a své místo ve společnosti. Navíc je někdy mohla čekat další pohroma jako v případě rodiny Chiger.
Jestliže už máte dost knih z prostředí koncentračních táborů nebo prostě chcete zkusit něco jiného a poznat další příběh trpících během tohoto strašného období, určitě sáhněte právě po Dívce v zeleném svetru. Dostanete velmi silný příběh o lidské nenávisti i lásce, během něhož se u vás bude střídat řada emocí.
O událostech ve Lvově natočila režisérka Agnieszka Holland v roce 2011 film V temnotách, v němž můžete vidět právě osudy lidí z této knihy.
Dívka v zeleném svetru
Originální název: The Girl in the Green Sweater, 2008
Autor: Krystyna Chiger
Překlad: Petr Kotouš
Žánr: Válečné, Biografie a memoáry
Vydalo: Naše nakladatelství – Kontrast
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 95%
https://www.nasenakladatelstvi.cz/produkt/divka-v-zelenem-svetru/
< Předchozí | Další > |
---|