R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

robot100 perexRoboti našemu světu prozatím nevládnou, i když je to už sto let od doby, co tyhle umělé bytosti získaly své označení. Původně se „živé a inteligentní pracovní stroje“, hrdinové Čapkova vědeckofantastického dramatu, měly jmenovat laboři. Kdyby jim tohle pojmenování zůstalo, změnil by se název díla R.U.R. (Rossumovi universální roboti) na R.U.L.? To se už nedozvíme, ale jako s hypotézou si s tím pohrát můžeme. Stejně jako třináct autorů sci-fi, kteří dostali šanci rozvinout kreativitu a spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla.


Povídková antologie Robot100 vznikla díky nápadu jednoho z hybatelů českého SF fandomu a neúnavného propagátora české science fiction po světě, diplomata Jaroslava Olši, jr. a iniciativě redakce nakladatelství Argo, zejména Richarda Klíčníka. Nejvýznačnější výročí české fantastiky tedy můžeme oslavit prostřednictvím četby třinácti nových povídek z pera jedenácti českých a dvou zahraničních autorů.


Každý z nich pojal samozřejmě zadání po svém a jednotlivé povídky nesou jejich klasický rukopis. Jelikož jsou mi bližší texty obsahující akční děj bez nadbytečné konverzace, zaujaly mě asi nejvíc povídky Málo mluví Chaima Cigana (pod tímto pseudonymem píše Karol Sidon), Omyl Boží Jaroslava Mosteckého, Jenkins, Bonzačka a vlci (František Novotný) a Vada ve výrobě (Julie Nováková). Originalitou tématu s pořádnou dávkou mysticismu a detektivní zápletkou mě upoutal příběh s názvem Tanec rytířů Pavla Kosatíka. Oceňuji úctu k tradici, kterou projevil Ondřej Neff, když zpracoval víceméně pokračování Čapkovy divadelní hry v kapitole Tajemství R.U.R. A úplně mě pohltila napínavá povídka Vilmy Kadlečkové Rossumův universální rosol plná zajímavých zvratů. Začetla jsem se do ní natolik, že jsem přejela dvě stanice metra. Naproti tomu stojí počin Jiřího W. Procházky Ocel a řád! Aneb Vstanou noví bojovníci, který mi přišel rozvláčný a nepřehledný, s minimem akce a se spoustou konverzace.


Jako celek však tuto sbírku vřele doporučuji všem fanouškům vědeckofantastické literatury právě proto, že nabízí pestrý výběr nejrůznějších autorských stylů.


Nyní nám již nezbývá nic jiného, než se těšit na jiné, nejbližší mimořádné výročí, které bude příležitostí k vydání další antologie z ranku sci-fi.

robot100

ROBOT100
Žánr: Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydalo: 2020, Argo
Edice: Fantastika (125.)
Antologii sestavili: Richard Klíčník a Jaroslav Olša jr.
Překlad: Milan Žáček, Richard Podaný, Richard Klíčník
Ilustrace/foto: Mikuláš Podprocký
Autor obálky: Mikuláš Podprocký
Počet stran: 400


Hodnocení: 79 %

https://argo.cz/knihy/robot100/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Doba nepřeje novým písničkám, říká zpěvák Dalibor Janda

janda perexPřed loňskými Vánocemi jel koncertní šňůru, vydal již své 21. album - DVD Karaoke párty s melodiemi svých hitů - či singl své dceři, zpěvačce Jiřině Anně Jandové. Má úspěchy. Přesto má k dnešní době výhrady: nelíbí se mu, že do rádií je velký pro...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Když hudba byla víc než zábava

altPamatujete si, co jste dělali v letech 1980 – 1984? A nebo víte, čím v té době žili vaši rodiče? Je vůbec možné srovnávat tehdejší pocity a postoje mladých Britů a Čechů? To jsou otázky, které mi jen tak mimochodem naskakovaly při četbě unikátní knihy mapující scénu anarcho-punkovýc...


Literatura

Manželé Wohllebenovi představili v knize jejich samozásobitelství

jak se zije u wohllebenu 200Pokud vás láká myšlenka samozásibitelství, neměli byste si nechat ujít knihu Jak se žije u Wohllebenů. Samozásobitelství v praxi, která nedávno vyšla v nakladatelství Kazda.

 <...

Divadlo

Holešovská Regata 2014 nabídne i divadelní zážitky

regata 200Čtvrtý ročník rodinného festivalu Holešovská Regata se koná 20. – 21. června v areálu holešovského zámku. Právě u zámku úspěšně proběhla rekonstrukce nádvoří, což nalákalo organizátory festivalu k uspořádání několika divadelních ak...

Film

Halloween 2 na DVD dokazuje, že děsí i po více než třiceti letech od svého vzniku

hallow 200Hororový žánr patří už dlouhodobě k těm divácky oblíbeným, protože většina z nás se ráda bojí (ovšem jen pokud se strach nedotýká nás bezprostředně). Možná ještě oblíbenějším je jeho subžánr zvaný slasher (česky „vyvražďovačka“), který má tři velké...