R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?
Banner

R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

robot100 perexRoboti našemu světu prozatím nevládnou, i když je to už sto let od doby, co tyhle umělé bytosti získaly své označení. Původně se „živé a inteligentní pracovní stroje“, hrdinové Čapkova vědeckofantastického dramatu, měly jmenovat laboři. Kdyby jim tohle pojmenování zůstalo, změnil by se název díla R.U.R. (Rossumovi universální roboti) na R.U.L.? To se už nedozvíme, ale jako s hypotézou si s tím pohrát můžeme. Stejně jako třináct autorů sci-fi, kteří dostali šanci rozvinout kreativitu a spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla.


Povídková antologie Robot100 vznikla díky nápadu jednoho z hybatelů českého SF fandomu a neúnavného propagátora české science fiction po světě, diplomata Jaroslava Olši, jr. a iniciativě redakce nakladatelství Argo, zejména Richarda Klíčníka. Nejvýznačnější výročí české fantastiky tedy můžeme oslavit prostřednictvím četby třinácti nových povídek z pera jedenácti českých a dvou zahraničních autorů.


Každý z nich pojal samozřejmě zadání po svém a jednotlivé povídky nesou jejich klasický rukopis. Jelikož jsou mi bližší texty obsahující akční děj bez nadbytečné konverzace, zaujaly mě asi nejvíc povídky Málo mluví Chaima Cigana (pod tímto pseudonymem píše Karol Sidon), Omyl Boží Jaroslava Mosteckého, Jenkins, Bonzačka a vlci (František Novotný) a Vada ve výrobě (Julie Nováková). Originalitou tématu s pořádnou dávkou mysticismu a detektivní zápletkou mě upoutal příběh s názvem Tanec rytířů Pavla Kosatíka. Oceňuji úctu k tradici, kterou projevil Ondřej Neff, když zpracoval víceméně pokračování Čapkovy divadelní hry v kapitole Tajemství R.U.R. A úplně mě pohltila napínavá povídka Vilmy Kadlečkové Rossumův universální rosol plná zajímavých zvratů. Začetla jsem se do ní natolik, že jsem přejela dvě stanice metra. Naproti tomu stojí počin Jiřího W. Procházky Ocel a řád! Aneb Vstanou noví bojovníci, který mi přišel rozvláčný a nepřehledný, s minimem akce a se spoustou konverzace.


Jako celek však tuto sbírku vřele doporučuji všem fanouškům vědeckofantastické literatury právě proto, že nabízí pestrý výběr nejrůznějších autorských stylů.


Nyní nám již nezbývá nic jiného, než se těšit na jiné, nejbližší mimořádné výročí, které bude příležitostí k vydání další antologie z ranku sci-fi.

robot100

ROBOT100
Žánr: Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydalo: 2020, Argo
Edice: Fantastika (125.)
Antologii sestavili: Richard Klíčník a Jaroslav Olša jr.
Překlad: Milan Žáček, Richard Podaný, Richard Klíčník
Ilustrace/foto: Mikuláš Podprocký
Autor obálky: Mikuláš Podprocký
Počet stran: 400


Hodnocení: 79 %

https://argo.cz/knihy/robot100/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Banner

Rozhovor

Celé znova „Chceme si Pošembeří tour užít, a pobavit lidi a vlastně i sebe!“

Cele znova 200Regionu Pošembeří v dubnu až květnu bude žít akcí s názvem Pošembeří tour, jejíž tváří se stala skupina Celé znova. My jsme toho využili a pořádně jsme vyzpovídali Stanislava Potměšila. Ten nám prozradil více o životě na vesnici (pohoda na v...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Tajemný dům

tajemny dum 200Na knihu Marian Keyesové Tajemný dům jsem se těšila. Ráda čtu o prázdninách nenáročné zábavné příběhy včetně detektivek a tahle měla na obalu vzadu napsáno: „…podobně jímavou a přitom opravdu veselou knihu jste snad je...


Literatura

Vikingové a jejich Thor

vik 200Při vyslovení hesla „Vikingové“ si vybavím nádhernou přírodu severu, bojové drakkary a umění mořeplavby, tajemnou mytologii, nezlomné muže a v neposlední řadě i kulturu. Ať už bohatou historii obyvatel Skandinávie, či novodobé kulturní pro...

Divadlo

AI: Když robot píše hru. Švandovo divadlo uvede hru napsanou umělou inteligencí

ai robot 200Přestože Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, které se rozhodly otevřít nejdřív v březnu 2021, hned na úvod příštího roku tu pro diváky připravují jednu velmi zajímavou novinku. Už 26. února 2021, uvedou u Švandů unikátní inscenaci ...

Film

Negativní postavy mám raději, říká čerstvý padesátník, herec Roman Luknár

roman luknar perexZnámou tváří je Roman Luknár už od svých dětských let, kdy začal hrát ve slovenském filmu a televizi, zatímco české publikum se s ním seznámilo až poměrně nedávno. To už byl vystudovaným hercem, ale do Česka si zpravidla jen tak...