R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

Tisk

robot100 perexRoboti našemu světu prozatím nevládnou, i když je to už sto let od doby, co tyhle umělé bytosti získaly své označení. Původně se „živé a inteligentní pracovní stroje“, hrdinové Čapkova vědeckofantastického dramatu, měly jmenovat laboři. Kdyby jim tohle pojmenování zůstalo, změnil by se název díla R.U.R. (Rossumovi universální roboti) na R.U.L.? To se už nedozvíme, ale jako s hypotézou si s tím pohrát můžeme. Stejně jako třináct autorů sci-fi, kteří dostali šanci rozvinout kreativitu a spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla.


Povídková antologie Robot100 vznikla díky nápadu jednoho z hybatelů českého SF fandomu a neúnavného propagátora české science fiction po světě, diplomata Jaroslava Olši, jr. a iniciativě redakce nakladatelství Argo, zejména Richarda Klíčníka. Nejvýznačnější výročí české fantastiky tedy můžeme oslavit prostřednictvím četby třinácti nových povídek z pera jedenácti českých a dvou zahraničních autorů.


Každý z nich pojal samozřejmě zadání po svém a jednotlivé povídky nesou jejich klasický rukopis. Jelikož jsou mi bližší texty obsahující akční děj bez nadbytečné konverzace, zaujaly mě asi nejvíc povídky Málo mluví Chaima Cigana (pod tímto pseudonymem píše Karol Sidon), Omyl Boží Jaroslava Mosteckého, Jenkins, Bonzačka a vlci (František Novotný) a Vada ve výrobě (Julie Nováková). Originalitou tématu s pořádnou dávkou mysticismu a detektivní zápletkou mě upoutal příběh s názvem Tanec rytířů Pavla Kosatíka. Oceňuji úctu k tradici, kterou projevil Ondřej Neff, když zpracoval víceméně pokračování Čapkovy divadelní hry v kapitole Tajemství R.U.R. A úplně mě pohltila napínavá povídka Vilmy Kadlečkové Rossumův universální rosol plná zajímavých zvratů. Začetla jsem se do ní natolik, že jsem přejela dvě stanice metra. Naproti tomu stojí počin Jiřího W. Procházky Ocel a řád! Aneb Vstanou noví bojovníci, který mi přišel rozvláčný a nepřehledný, s minimem akce a se spoustou konverzace.


Jako celek však tuto sbírku vřele doporučuji všem fanouškům vědeckofantastické literatury právě proto, že nabízí pestrý výběr nejrůznějších autorských stylů.


Nyní nám již nezbývá nic jiného, než se těšit na jiné, nejbližší mimořádné výročí, které bude příležitostí k vydání další antologie z ranku sci-fi.

robot100

ROBOT100
Žánr: Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydalo: 2020, Argo
Edice: Fantastika (125.)
Antologii sestavili: Richard Klíčník a Jaroslav Olša jr.
Překlad: Milan Žáček, Richard Podaný, Richard Klíčník
Ilustrace/foto: Mikuláš Podprocký
Autor obálky: Mikuláš Podprocký
Počet stran: 400


Hodnocení: 79 %

https://argo.cz/knihy/robot100/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

To, že píšu především pro děti, prostě vyplynulo ze situace

Petra ŠtarkováJiž v dětství ji bavily knížky a hodně četla, a protože ji vždycky zajímaly lidské příběhy, a taky chtěla pomáhat lidem, vystudovala psychologii, která je, jak sama říká, krásná a zajímavá věda. Je autorkou řady populárně naučných článků a od roku 2015 také autorkou kní...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Město plné oken aneb když střela může přijít odkudkoliv...

mesto plne oken 200V nakladatelství Kalibr vyšel první díl ze série s „geniálním, zábavným a totálně nesnesitelným vyšetřovatelem“ od Roberta Pobiho s názvem Město plné oken.

...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Časopis Film.sk oslavuje pätnásť rokov

Film sk 200Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk, ktorý vydáva Slovenský filmový ústav si tento rok pripomína pätnásť rokov od svojho vzniku. Jeho novembrové číslo je tematicky zamerané na výročie časopisu a približuje ho v prem...