Zjistěte, co lidé zažili na „druhém břehu“

Zjistěte, co lidé zažili na „druhém břehu“

Tisk

pribehy z druheho brehu 200V nakladatelství Pragma vyšla útlá kniha Lubomíra Nečase s názvem Příběhy z druhého břehu.

 

 

 

Lubomír Nečas v úvodu nazvaném Zážitky silnější než cokoliv jiného! popisuje, že skutečné životní příběhy lidí v knize jsou natolik autentické a silné, že si vůbec nebyl jistý, jestli emoční intenzita jejich prožitků, které jim změnily život a pohled na něj, bude dostatečně silná i ve slovech. Samotnému mu při nich běhal mráz po zádech, jindy se mu automaticky spustily z očí slzy a mnohdy také mlčel, protože vteřiny naprostého ticha byly vypovídající a silné.

V knize se nachází celkem 12 příběhů od lidí nejrůznějšího věku. Jejich zaměření prozrazují už názvy příběhů: Setkání s nenarozeným synem, Nikdy mě nenapadlo, že mám takový dar nebo Každý má svého strážného anděla. Autor v příbězích nechává vyprávět hlavně protagonisty, sám příběhy jen uvozuje a nekomentuje. To je rozhodně dobře, protože u takového díla je důležité nechat soudy a působení na jednotlivci.

Ačkoliv si myslím, že takové příběhy záleží na osobním prožitku, bylo pro mě čtení opravdu fascinující. A to především z hlediska hledání spojitostí mezi jednotlivými příběhy. Je zajímavé, jak si byly jejich zážitky podobné a jak je také dokázaly ovlivnit do budoucna a navézt je na jinou cestu. Například Hedvika si otevřela květinářství, Kamil si začal vážit života a přehodnotil své priority, Kryštof si udělal masérský kurz a je toho mnohem více!

„Všude zní velmi příjemná hudba, ale mě nejvíc zaujalo to všechno kolem, ta boží příroda. Ty fantastické barvy, o kterých se nám tady na Zemi ani nezdá. Nekonečný prostor všech možných barev, příjemných vůní, květin, které jsem nikdy neviděla, velmi přívětivých a radostných zvířat, ty stromy, vodopády, támhle oceán… Zkrátka skutečný ráj. Opravdová rajská zahrada. Nejen zvířata, ale i rostliny se na vás usmívají!“ (str. 52)

Příběhy z druhého břehu nejsou úplně mainstreamovým čtením, a ne každý si k nim najde cestu. Každopádně by si zasloužily pečlivější redakční práci – překlep se nachází hned v úvodní větě prvního příběhu, je zde nadbytek tří teček a některé věty by zasloužily pořádně zkrátit. I když v tomto případě může jít o umělecký záměr, protože se jedná o vyprávění lidí, ale šest výrazů „které“ na jednu větu by bylo moc i na slohovou práci na základní škole.

Luboš Nečas, dipl.um. (*1972) po gymnáziu v Boskovicích vystudoval pražskou Státní konzervatoř (obor Zpěv populární hudby, herectví), dále je absolventem Muzikálové školy Petra Novotného a Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (obor Tvorba textu a filmového scénáře). Už v průběhu studia na konzervatoři začal pracovat v médiích, kde prošel od práce redaktora, přes editora až k šéfredaktorskému postu. Momentálně působí jako redaktor hlavních rozhovorů ve společenském týdeníku Story. Jako scenárista pracoval na televizních pořadech Áčko, Tabu, Sauna a Věštírna. V Euromedia Group mu vyšly knihy: Zůstat člověkem aneb Vzpomínání HELENY RŮŽIČKOVÉ, Závislost nejen na lásce aneb Příliš otevřená zpověď TEREZY PERGNEROVÉ, MARTA KUBIŠOVÁ - Asi to tak sám Bůh chtěl…, MILENA DVORSKÁ - Vyprávění o životě… a IRENA KAČÍRKOVÁ - Krásná, ale nešťastná.

pribehy z druheho brehu

Příběhy z druhého břehu
Autor: Lubomír Nečas
Žánr: populárně naučná, psychologie
Nakladatelství: Pragma (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 176
Hodnocení: 65 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/495636-pribehy-z-druheho-brehu.html


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Kristýna Trpková: „,Já se pořád víc než za spisovatele považuju za čtenářku, takže svoje knihy píšu hodně intuitivně.“

kristyna trpkova 200Kristýna Trpková žije v Holicích. Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. P...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Nemastné neslané All inclusive


all inclusive 200Když si vzpomenu na dovolenou v Egyptě před několika lety a stravu v rámci programu all inclusive, celkem dobře by se dala přirovnat k pocitům z této knihy která – nudná a nedochucená, s příměsí strachu z toho, jestli to může ...


Literatura

Sestry – minulost a přítomnost se propojují

 

sestryPříběh začíná roku 1993 v květnu, kdy jsou na břehu jezera nalezeny dvě zavražděné mladé dívky. Jsou přivázány ke stromu silnými provazy, oblečené do šatů k prvnímu svatému přijímání a jedné z nich visí na krku dřevěný křížek. Obě plavovlasé a stejné...

Divadlo

Ústecké baletní úlety

LBperexSólista ústeckého baletního souboru Severočeského divadla opery a baletu Vladimír Gončarov má na svém kontě již pěknou řádku hlavních mužských rolí v nejrůznějších baletních kusech. Nedávno učinil odklon ze zaběhnutých ste...

Film

Jiný příběh Sněhurky a sedmi trpaslíků

snehurka jiny pribeh plakat200Novodobé návraty k němému filmu a jeho poetice se zpravidla vyznačují nějakým ozvláštněním, které odůvodňuje užité postupy - zpravidla postřehneme laskavě ironizující náhled, pracující s obvyklými klišé zvolené...