Zlom přichází v okamžiku, kdy Christine zjistí, že může pohnout rukou a následně i vstát z postele. Představuje to velký paradox, protože zázraku se dočká žena méně pobožná než ostatní nemocní, která sama přiznává, že více než náboženské poutě ji baví cesty za kulturou. Najednou se ve snímku začíná projevovat lidskost všech postav. Sledujeme radost Christine, jež toužila po životě ve zdravém těle, zášť těch, kteří v zázrak věřili silněji než ona a její uzdravení, byť je možná jen dočasné, vnímají jako nespravedlnost, či závist ošetřovatelky definitivně ztrácející pozornost muže, o něhož stála. Slova o tom, že dříve než tělo je potřeba očistit svou duši, která jsou pronesena v předchozí fázi filmu, až nyní nabývají na významu. Režisérka tím vším částečně shazuje původní vážnost a dočkáme se i humorných momentů, třeba když se jedna z ženských postav vyptává kněze, proč se Bůh rozhodl uzdravit právě Christine, a jako dítě od něj očekává jednoznačně srozumitelnou odpověď. Vyloženě komicky pak působí scéna na večírku, kdy kněz zkouší funkčnost mikrofonu slovy „Bůh s Vámi“.
Díky dlouhým statickým záběrům a minimu dialogů působí Lurdy místy až dokumentárně. Tento přístup funguje nejefektněji v úvodní a v závěrečné scéně, které proběhnou bez jediné repliky a svou velkou výpovědní i emocionální hodnotou ohraničují celý snímek. Snímek nepochybně pozoruhodný a otevřený mnoha výkladům, ale současně i snímek, který není pro každého. Zábavu ani odreagování od něj rozhodně nečekejte.
LURDY (Lourdes)
Francie / Rakousko / Německo
Scénář a režie: Jessica Hausner
Hrají: Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn, Gerhard Liebmann, Gilette Barbier, Linde Prelog, Heidi Baratta a další
Distribuce v ČR: Film Europe
Premiéra: 5. 1. 2012
< Předchozí | Další > |
---|