Průplavy ke svobodě

Průplavy ke svobodě

Tisk

Cenné svědectví doby přináší kniha s názvem Korespondence Janouch/Vaculík. Unikátní dopisy pocházejí z archivu Nadace Charty 77 a dokumentují vztah dvou intelektuálů, jaderného fyzika a spisovatele, jejichž „podvratná činnost“ v 70. a 80. letech minulého století vytvářela naději, že komunistický režim se přibližuje ke svému konci.


František Janouch odešel do exilu v roce 1973, Ludvík Vaculík zůstal v rodné zemi. Psát si začali koncem 70. let. Spojoval je zájem pomáhat autorům, kteří v nesvobodných poměrech ztratili možnost publikovat své texty. Janouch ve Švédsku založil Nadaci Charty 77 a Vaculík se doma staral o samizdatovou edici Petlice. Hodnotu jejich společného působení nelze po letech vyjádřit uspokojivě výstižnými slovy, ba ani číslicí. To ostatně při průplavech ke svobodě není dost dobře možné.  
 
V jednom z dochovaných textů (duben 1980), který byl adresován Mezinárodní unii nakladatelů, uvádí Ludvík Vaculík (s. 34): „Úřady nám vytýkají, že vytváříme jakousi druhou kulturu, abychom kompromitovali náš stát před světem. Říkáme, že kultura naopak je nedílná a nikdo nemá právo nějakou část z ní vylučovat.“

Přestože větší část korespondence se dotýká „technicko – organizační“ spolupráce mezi exilem a disidentským hnutím v tehdejším Československu, za zajímavé lze považovat také reflexe emigranta – například v prosinci 1983 napsal František Janouch po deseti letech strávených ve Švédsku (s. 57 - 58): „Emigrace se totiž nikdy nedá vyjádřit jedním slovem, jedním přídavným jménem – kdybych měl shrnout své pocity, pak asi tak nějak: nikomu bych to neradil, ale sám bych to možná, a vlastně skoro určitě, udělal zase. (…) A se švédským pasem se cestuje jedna radost – pohraničníci a celníci jenom slušně salutují a vyvolávají v člověku dojem, jako by byl něco zvláštního, lepšího, nadřazeného.“ V obsáhlém psaní se Janouch nevyhýbá také obavám, jak dlouho ještě bude mít sílu pro vydavatelskou činnost, zároveň konstatuje, že kolem sebe nevidí nikoho, komu by mohl předat štafetu.

alt

Sdílení pochybností do osobní korespondence patří. Například Ludvík Vaculík při přemítání o politické atmosféře v lednu 1987 napsal Janouchovi (s. 130): „(…) Gorbačov však dopadne asi špatně: bojím se, aby ho neoddělali nakonec Američani! Já už do žádného obrodného procesu nepůjdu, ať se děje cokoli, jedině bych, kdyby se to úplně otočilo, vydával své fejetony na třech stránkách žlutého papíru, jenže tištěné v nákladu podle odběru. Tedy ani do žádných novin nebudu už psát! A kdybych měl dost peněz, ani bych nepsal vůbec. Jenom bych někam jel do světa a byl tam co nejdýl. Štve mě všecko.“  

Kniha obsahuje nejen střípky dobových problémů, ale prozrazuje i momentální nálady pisatelů. Čtenář, který se bude chtít prokousávat čtivou korespondencí Františka Janoucha a Ludvíka Vaculíka, musí předem počítat s tím, že ne všemu zcela porozumí a nepomohou mu ani vysvětlivky pod čarou. Pro pochopení nesporně cenných textů je nutné znát poměry, které panovaly v 70. a 80. letech. A samozřejmě – lepší požitek z četby dopisů budou mít ti, kteří někdy četli Vaculíkovu knihu Český snář a jeho fejetony.


Obálky švédských vydání najdete v malé obrazové příloze.   

Korespondence Janouch/Vaculík   
Autoři: František Janouch, Ludvík Vaculík
Žánr: Literatura faktu
Rok vydání: 2012
Počet stran: 224
Vydala: Mladá fronta, a.s.  
ISBN: 978-80-204-2686-4
Hodnocení:  80 %

Zdroj foto (obálka): Mf, a.s.

 


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

PETR HORKÝ: V ŠEDESÁTI BYCH CHTĚL VYPADAT JAKO PAN ZIKMUND V PĚTADEVADESÁTI

HORKY PEREXPetr Horký, režisér a dokumentarista, cestovatel a publicista, toho zažil tolik, že jednou on sám bude „výborným materiálem“ pro filmaře. Zatím je to ale on sám, kdo připravil dokument o výjimečném M...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Kouzelná zvířátka na dobrou noc

kouz 200Pro rodiče je vždycky dobrým pomocníkem kniha, která pomůže ve výchově dětí. V té emoční, citové, v rozvíjení emoční inteligence dětí. Navíc když je to pohádková kniha, u které se budou bavit, těšit i relaxovat i rodiče. Je to něco na způsob klasických ...


Literatura

Will Bowen: Příběhy štěstí

pribehy stesti 200Čtěme, vnímejme, a přemýšlejme nad tím, co se tu laskavě a tiše nabízí v příbězích… a tak můžete přijít k různým zjištěním…

...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Tajemné vraždy ve Wilsonově

wilsonov 200Na počátku byla povídka Michala Hvoreckého Nejhorší zločin ve Wilsonově z knihy Lovci a sběrači. Poté následoval scénář Marka Epsteina. Před dvěma roky byl jako režisér projektu nazvaného WILSONOV vyhlédnut Jiří Strach, mající čerstvé zkušenosti ...