Vážně by nikomu neublížil?

Vážně by nikomu neublížil?

Tisk

Nikomu by neublížil, perexNikomu by neublížil. Už jen tato tři slova ve mně vzbuzují pochybnosti. Kdyby to tak bylo a nikomu by neubližoval, nemuselo by se o tom mluvit. Má zvědavost kdo, co, kdy, kde a jak mě k nové knize Catherine Burns přitahuje jako přímo magnetickou silou. Očekávám čtení na pomezí thrilleru a psychologického románu.

 

Samozřejmě dřív, než se vrhnu na stránky románu Nikomu by neublížil, přelouskám oficiální anotaci nakladatelství Alpress:

„Marion žije s dominantním bratrem Johnem v rozpadajícím se domě po rodičích. Stará panna, která ještě spí s plyšovým medvídkem, je na něm zcela závislá. Když bratr skončí s infarktem v nemocnici, musí Marion čelit tomu, před čím celou dobu zavírala oči. Před tím, co se dělo ve sklepení. Zdá se, že John není jediný, kdo skrýval svou temnou stránku.“

S americkou autorkou Catherine Burns se seznamuji úplně poprvé. A protože knížky od Alpressu jsou moje srdcovka, tuším, že čtení bude plynulé a hezky rychle odsýpat. Naštěstí se nemýlím. S přispěním překladatelky Lenky Faltejskové mi stránky ubíhají přímo před očima. Styl i forma vyprávění je fajn. Vše srozumitelné, nekomplikované.

Příběh má už od začátku své vlastní tempo a hlavně atmosféru. Lehce ponurou, temnou a takovou vlezle plíživou. Napadá mě, ač nerada používám cizí slova, protože čeština je tak krásný jazyk, ale tady mi v hlavě rezonuje, creepy, strašidelný. Autorka nám tenhle pocit dávkuje hezky rovnoměrně, nečekejte žádné strhující chvíle a pak zas klídeček. Ta hrůzu nahánějící atmosféra na nás čeká na každé stránce. A to člověka nutí číst dál a dál.

Už od první stránky se dostávám do centra dysfunkční rodiny s dvěma dětmi. Marion a Johnem. Marion tu beru jako hlavní postavu, protože to ona je z těch všech „divných“ lidí nejdivnější. I když vlastně její bratr není o nic normálnější, jen ten jeho svět je sice krutý a šílený, ale zároveň jakýsi uchopitelnější. Marionin svět je kombinací fantazie, sociální izolovanosti a nezkušenosti. Chvílemi mám tendence jí litovat, pak fandit, za moment jí pochopit anebo dokonce odsoudit. Jako postava je barvitá a zajímavá.

Catherine si s postavami opravdu umí hrát. Příběh staví hlavně na nich. Na Marion a Johnovi. A to mě baví. To, že i když v současnosti jsou oba sourozenci dospělí a žijí spolu sami v jednom domě, víme, jaká minulost je formovala. A to jim dodává další rozměr. Náhledy do minulosti dávají smysl současnosti.

A ten podivný, strašidelný dům? Ten něco skrývá. Krůček po krůčku odhalujeme tajemství, o němž vlastně víme nebo ho přinejmenším tušíme, ale potřebujeme se dozvědět celý smysl toho co se děje. A to se dozvíme. V závěru, který to všechno rozmotá. Když budu chtít být protivná, tak možná pár much bych finiši vyčíst mohla, ale já protivná být nechci. Vlastně ani nemůžu. Protože ještě teď mám husí kůži i na místech, na kterých jsem myslela, že ji mít ani nelze.

Pokud chcete u knihy zažít napětí, trochu odporu, strašidelnosti a děsu, tak po románu Nikomu by neublížil sáhněte. Za přečtení rozhodně stojí.

Nikomu by neublížil

Název: Nikomu by neublížil (The Visitors)
Autor: Catherine Burns
Žánr: Světová literatura, Thriller, Psychologický román, Horor
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2018
Počet stran: 248
Hodnocení: 85 %                                                          
Zdroj foto: Alpress
Odkaz na web: Alpress


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Kdo přijde do Staré, bude mít Hřeby v hlavě aneb rozhovor s režisérem Pavlem Gejgušem

hreb200Je 15 hodin odpoledne. Sedím u baru Staré arény a čekám na Pavla Gejguše, který je režisérem, scénáristou a scénografem divadelní inscenace s názvem Hřeby v hlavě, která nás zavádí do prostředí, ve kterém jsou lidé znaveni po dvou evropsko-islámských válk...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo

supi v hotelu continental 200V září vyšla u nakladatelství Universum další publikace Miroslava Bobka, která dává nahlédnout do fungování Zoo Praha. Tato kniha nese název Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo a kromě řad...


Literatura

Nakoukněte do Íránu

couchsurfing v iranu 200Hurá, je tady další kniha německého novináře Stephana Ortha. Po Rusku se tentokrát vydává poznávat lidi i kulturu do Iránu a opět k tomu volí couchsurfing.

 

...

Divadlo

Festival Věčná naděje zve s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem na představení …a bolelo nebe, inscenaci ze života dětí internovaných v Terezíně

a bolelo nebe200Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internova...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...