Co je lepší – říct pravdu nebo dopřát milovanému člověku pár hodin štěstí navíc?

Co je lepší – říct pravdu nebo dopřát milovanému člověku pár hodin štěstí navíc?

Tisk

dilema perexLivia se na oslavu svých čtyřicátých narozenin těšila téměř dvacet let. Protože nečekaně otěhotněla, rodiče ji zavrhli, a tak nemohla mít velkolepou svatbu, po které toužila. Oslava čtyřicátin jí má tuto ztrátu vynahradit a dodat jí pocit výjimečnosti tak, jak to měla udělat svatba.

 


Adam, Liviin manžel, chce, aby si jeho žena vysněnou oslavu užila naplno. Proto zařídí, aby jejich dcera Marnie, která studuje v zahraničí, mohla přijet. O jejím příjezdu však kromě něj nikdo neví. Když zjistí, že letadlo, v němž jeho dcera seděla, mělo nehodu, kterou nikdo nepřežil, zpanikaří. Měl by co nejdřív zavolat na nouzovou linku zřízenou pro příbuzné obětí, ale má strach. Pořád má naději, že Marnie svůj let nestihla, a není připravený slyšet pravdu. Rozhodne se, že nic neřekne ani Livii. Chce, aby si svou oslavu užila, aby prožila ještě několik hodin štěstí. Netuší však, že i Livia ukrývá temné tajemství týkající se jejich dcery.

Rodinné drama od královny psychothrillerů
Knihu Dilema napsala B. A. Paris, oblíbená autorka psychothrillerů, jejíž knihy Za zavřenými dveřmi, V pasti lží a Přiveď mě zpátky se staly bestsellery po celém světě. Její nejnovější kniha však není psychothriller, nýbrž plnokrevné rodinné drama o tajemstvích, která je lepší (ne)prozradit. Pokud nečekáte dechberoucí zvraty a napětí jako v předešlých knihách, ale psychologicky laděný příběh o dlouholetých partnerech, kteří se snaží chránit jeden druhého před bolestivou pravdou, zklamaní nebudete.

Jeden den, který všechno změní
Většina knihy se odehrává během jednoho dne. Den, který měl být tím nejšťastnějším v Liviine životě, zpočátku probíhá podle očekávání obou manželů. Přípravy jdou podle plánu a všechno je perfektní. Tedy alespoň na první pohled. Livia má něco, o čem musí s Adamem mluvit, ale nevyhnutelný rozhovor pořád odkládá. A Adam se dozví tu fatální zprávu… Oba se však tváří, že se nic neděje.

Autorka se do svých postav dokáže dokonale vcítit a zprostředkovat jejich emoce čtenářům, takže je budete chápat a soucítit s nimi. Jistě, některá jejich rozhodnutí nejsou logická. Ale kdo by se pod vlivem bolesti, strachu a touhy dopřát milovanému člověku alespoň pár hodin štěstí před tím, než celý jeho svět rozmetá na kusy, choval logicky? Pocity postav jsou přímo hmatatelné a jejich rozhodnutí v kontextu příběhu smysluplné.

Pravda vždycky vyjde najevo
Nic se nedá tajit věčně, a tak pravda dohoní i Adama a Livii. Poslední čtvrtina knihy se proto věnuje vyrovnávání se s následky lží i děsivých událostí. Je to smutné, trochu depresivní, ale přesto láskyplné čtení, které vypráví o tom, že navzdory tragédii lze nalézt štěstí. O tom, že rodina a přátelé jsou to nejcennější, co v životě můžeme mít.

dilema

DILEMA
Autorka: B.A. Paris
Originální název: The Dilemma
Překlad: Karolína Medková
Žánr: drama
Vydáno: Motto, 2020
Počet stran: 320

Hodnocení: 85%


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Učitel potřebuje znát kulturu země, odkud dítě s jiným mateřským jazykem přichází

skolstvi 200Ze 450 dětí je v jedné z pražských základních škol 80 dětí s odlišným mateřským jazykem. Na jednu třídu tak připadá 8 dětí cizinců. Dětí, jejichž mateřským jazykem není čeština, přibývá i v dalších školách. Potřebují pomocnou ruku! Podle pražské...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Odhalte tajemství metody Tokio – Paříž

japonky-nechodi-na-plastiku perexV nakladatelství Esence nedávno vyšla růžovo-bílá kniha s lákavým názvem Japonky nechodí na plastiku a podtituly Cesta ke kráse a štíhlé linii a také právě výzvou o odhalení metody Tokio-Paříž. I když j...


Literatura

Vánoční dárek s vůní nostalgie

detska leporela200Tak jako mají svůj osud lidé, mají ho i knihy. A jeden zajímavý přineslo letos v létě nakladatelství Albatros, které tím také napravuje více jak půlstoletí starou křivdu a přináší na trh legendární Lukešova leporela. Zároveň s čes...

Divadlo

Nebezpečné hry irského tance

Lord perex1. listopadu jsme měli možnost zhlédnout další unikátní taneční show Lord of the Dance, tentokrát s názvem "Dangerous games". Představení proslulého Michaela Flatleyho opět nezklamalo.

...

Film

Malé zamyšlení nad Jedním světem 2012
ImageKaždoročně pořádaná přehlídka filmů Jeden svět (letos ve dnech 6.-15. března) dokládá urputný, mnohotvárný boj o prosazení i dodržování základních lidských práv kdekoli na světě. Pro českého diváka má hlavně ten význam...