Co je lepší – říct pravdu nebo dopřát milovanému člověku pár hodin štěstí navíc?
Kultura21.cz

Co je lepší – říct pravdu nebo dopřát milovanému člověku pár hodin štěstí navíc?

dilema perexLivia se na oslavu svých čtyřicátých narozenin těšila téměř dvacet let. Protože nečekaně otěhotněla, rodiče ji zavrhli, a tak nemohla mít velkolepou svatbu, po které toužila. Oslava čtyřicátin jí má tuto ztrátu vynahradit a dodat jí pocit výjimečnosti tak, jak to měla udělat svatba.

 


Adam, Liviin manžel, chce, aby si jeho žena vysněnou oslavu užila naplno. Proto zařídí, aby jejich dcera Marnie, která studuje v zahraničí, mohla přijet. O jejím příjezdu však kromě něj nikdo neví. Když zjistí, že letadlo, v němž jeho dcera seděla, mělo nehodu, kterou nikdo nepřežil, zpanikaří. Měl by co nejdřív zavolat na nouzovou linku zřízenou pro příbuzné obětí, ale má strach. Pořád má naději, že Marnie svůj let nestihla, a není připravený slyšet pravdu. Rozhodne se, že nic neřekne ani Livii. Chce, aby si svou oslavu užila, aby prožila ještě několik hodin štěstí. Netuší však, že i Livia ukrývá temné tajemství týkající se jejich dcery.

Rodinné drama od královny psychothrillerů
Knihu Dilema napsala B. A. Paris, oblíbená autorka psychothrillerů, jejíž knihy Za zavřenými dveřmi, V pasti lží a Přiveď mě zpátky se staly bestsellery po celém světě. Její nejnovější kniha však není psychothriller, nýbrž plnokrevné rodinné drama o tajemstvích, která je lepší (ne)prozradit. Pokud nečekáte dechberoucí zvraty a napětí jako v předešlých knihách, ale psychologicky laděný příběh o dlouholetých partnerech, kteří se snaží chránit jeden druhého před bolestivou pravdou, zklamaní nebudete.

Jeden den, který všechno změní
Většina knihy se odehrává během jednoho dne. Den, který měl být tím nejšťastnějším v Liviine životě, zpočátku probíhá podle očekávání obou manželů. Přípravy jdou podle plánu a všechno je perfektní. Tedy alespoň na první pohled. Livia má něco, o čem musí s Adamem mluvit, ale nevyhnutelný rozhovor pořád odkládá. A Adam se dozví tu fatální zprávu… Oba se však tváří, že se nic neděje.

Autorka se do svých postav dokáže dokonale vcítit a zprostředkovat jejich emoce čtenářům, takže je budete chápat a soucítit s nimi. Jistě, některá jejich rozhodnutí nejsou logická. Ale kdo by se pod vlivem bolesti, strachu a touhy dopřát milovanému člověku alespoň pár hodin štěstí před tím, než celý jeho svět rozmetá na kusy, choval logicky? Pocity postav jsou přímo hmatatelné a jejich rozhodnutí v kontextu příběhu smysluplné.

Pravda vždycky vyjde najevo
Nic se nedá tajit věčně, a tak pravda dohoní i Adama a Livii. Poslední čtvrtina knihy se proto věnuje vyrovnávání se s následky lží i děsivých událostí. Je to smutné, trochu depresivní, ale přesto láskyplné čtení, které vypráví o tom, že navzdory tragédii lze nalézt štěstí. O tom, že rodina a přátelé jsou to nejcennější, co v životě můžeme mít.

dilema

DILEMA
Autorka: B.A. Paris
Originální název: The Dilemma
Překlad: Karolína Medková
Žánr: drama
Vydáno: Motto, 2020
Počet stran: 320

Hodnocení: 85%


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Recenze? Učím se z nich nic nedělat, říká herec Ondřej Brett

ondrej brett perexJe nepřehlédnutelný jednak svou výškou, jednak hereckým potenciálem, což stačil prokázat v řadě rolí na jevišti Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Charismatický absolvent brněnské JAMU má navíc i jméno, které dobře zní -  Ondřej Br...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...

Čtěte také...

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...


Literatura

Vánoce s vraždou v pozadí

Nora Roberts smrtici vzpominkyNew York 2059 – čili blízká budoucnost. Eva Dallasová, jedna z nejlepších vyšetřovatelů místní policie by měla přemýšlet o vánočních dárcích a pomoci manželovi s velkolepou předvánoční párty pro známé. Jenže on...

Divadlo

Balet Národního divadla on-line tréninky inspiruje a motivuje: „Protančíte tím s námi?“

BaletND Protancimetim 2Doba, kterou nyní všichni prožíváme, je v mnoha ohledech mimořádná. Plná omezení, ale také nových, nečekaných možností. Co třeba absolvovat hodinu baletu ve společnosti sólistů Baletu Národního divadla, pod vedením špičk...

Film

Co je otevřené dílo a jak ho vnímat

Otevrene dilo 200Od Umberta Eca u nás vyšly již leckteré spisy, avšak jeho první velký počin - Otevřené dílo - vychází teprve nyní, po více než půlstoletí od napsání, a to opět zásluhou nakladatelství Argo. I sám Eco si této práce zjevně vážil, protož...