Když sníte o novém životě a přichází noční můra
Kultura21.cz

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinárodní škole. Nový život v nové čtvrti nepatří k těm nejchudším a nevypadá vůbec špatně. Máte celkem slušnou chuť se posadit do křesla a užít si s Helen život v pohodlí a se starostmi, které vlastně vůbec nejsou starostmi. 

Jenže jako to tak bývá, mezi takovými lidmi klíčí kořeny zla. Jen nenápadně. A mezi těmi dobrými. Autorka zvolila prostředí, které je ideální živnou půdou pro rozpolcenost všeho druhu. Nevíte, kdo je dobrý, kdo špatný.

Co je dobré, co není?

A kdo stojí v pozadí tragédie, kterou kniha slibuje?

Očekávání versus realita!

Popravdě, čekala jsem trošku jiný druh tragédie, než jaký se tu nakonec přihodil, takže velké plus za to, že mne Sarah Sargeant dokázala překvapit. Rázem dostal příběh jinou šťávu a rovnýma nohama se od obyčejného, i tak ale dobrého, psychodramatu, přesouváme k thrilleru.

Román sliboval také jistou klaustrofobii - to ano. Hned na prvních stranách knihy se dostáváme do vězení, což dává tušit, co asi na dalších stránkách přihodí, ale přesto - celé vyústění příběhu pro mne bylo překvapením. Radím, moc nepřemýšlet nad napsaným a užívat si atmosféru. Pokračovat  příběhem díky jeho emocím, faktům a všednímu dni.

Až od jistého okamžiku lze pustit i analytický rozum a přemýšlet. Ze snu o novém životě se stává noční můra. A kdo opravdu trpí klaustrofobií, tak ji ochutná v hlavě. Zas a znovu. Leč jen bezpečně na stránkách knihy.

Je to jeden z románů, který má skvělou atmosféru, jež by stála za zfilmování. Na film bych byla hodně zvědavá.

Dokonalí sousedé

Autorka: Sarah Sargeant

Přeložil: Michael Havlen

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2020

Hodnocení: 90 %

https://www.dominoknihy.cz/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Letní rozhovor s Magdalenou Wagnerovou

200 rozhovor„Rok co rok si naplánuji na léto nejvíc práce,“ řekla nám spisovatelka Magdalena Wagnerová

...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...

Čtěte také...

Přivolejte si jaro s Dobrou sezónou

dobra sezona200Nakladatelství CPress vydalo už druhou knížku blogerkám Michaele Riedlové a Denise Sýkorové – po Dobré sezóně v kuchyni zaměřené na květinové dekorace, jedlé dárky a stolování je tady Dobrá sezóna na jaře. Nalaďte se s ní na toto období roz...


Literatura

Nepostradatelná příručka zahrádkářů, kutilů a chalupářů - Receptář prima nápadů

receptar prima napadu 200Pro všechny pěstitele, chovatele, kutily a zvídavé čtenáře vydalo v dubnu nakladatelství Esence knihu Václava Postráneckého Receptář prima nápadů. Sledujete-li televizní pořad, tak jste v obraze a víte, co čekat, ale ...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Odevzdal svůj život divadlu. Vzestupy a pády Jakuba Špalka

zivot s kasparem200Nový dokumentární film Heleny Třeštíkové Život s Kašparem je časosběrným snímkem, který mapuje život zakladatele Divadla v Celetné Jakuba Špalka na ploše 23 let.