Když sníte o novém životě a přichází noční můra

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

Tisk

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinárodní škole. Nový život v nové čtvrti nepatří k těm nejchudším a nevypadá vůbec špatně. Máte celkem slušnou chuť se posadit do křesla a užít si s Helen život v pohodlí a se starostmi, které vlastně vůbec nejsou starostmi. 

Jenže jako to tak bývá, mezi takovými lidmi klíčí kořeny zla. Jen nenápadně. A mezi těmi dobrými. Autorka zvolila prostředí, které je ideální živnou půdou pro rozpolcenost všeho druhu. Nevíte, kdo je dobrý, kdo špatný.

Co je dobré, co není?

A kdo stojí v pozadí tragédie, kterou kniha slibuje?

Očekávání versus realita!

Popravdě, čekala jsem trošku jiný druh tragédie, než jaký se tu nakonec přihodil, takže velké plus za to, že mne Sarah Sargeant dokázala překvapit. Rázem dostal příběh jinou šťávu a rovnýma nohama se od obyčejného, i tak ale dobrého, psychodramatu, přesouváme k thrilleru.

Román sliboval také jistou klaustrofobii - to ano. Hned na prvních stranách knihy se dostáváme do vězení, což dává tušit, co asi na dalších stránkách přihodí, ale přesto - celé vyústění příběhu pro mne bylo překvapením. Radím, moc nepřemýšlet nad napsaným a užívat si atmosféru. Pokračovat  příběhem díky jeho emocím, faktům a všednímu dni.

Až od jistého okamžiku lze pustit i analytický rozum a přemýšlet. Ze snu o novém životě se stává noční můra. A kdo opravdu trpí klaustrofobií, tak ji ochutná v hlavě. Zas a znovu. Leč jen bezpečně na stránkách knihy.

Je to jeden z románů, který má skvělou atmosféru, jež by stála za zfilmování. Na film bych byla hodně zvědavá.

Dokonalí sousedé

Autorka: Sarah Sargeant

Přeložil: Michael Havlen

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2020

Hodnocení: 90 %

https://www.dominoknihy.cz/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Dana Makrlíková: „Zahrada je radost, ne nadarmo psychiatři léčí psychické nemoci zahradnickou prací.“

dana200Dana Makrlíková (*1975) se narodila v Jablonci nad Nisou. Vystudovala Technickou univerzitu v Liberci a Českou zemědělskou univerzitu v Praze. V médiích se pohybuje od roku 1993. Působila na Nově, v České televizi a na Primě, kde moderovala Zpravodajský den...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Loutkové divadlo – minulost, kterou odhalí oheň

hraWashington Poe si „užívá“ volného času na venkově, poté co jeho poslední případ nedopadl zrovna nejlépe. Je momentálně suspendovaný, a tak tráví dny opravami domu, který si koupil po svém odchodu od policie, a venčením svého psa. O nejnovějším případu vražd Upalovač...


Literatura

Povídky Jiřího Raichla vás dostanou nejen vtipem a lehkostí

tenci nez vlakno 200Tenčí než vlákno pavučiny je název povídkové knihy Jiřího Raichla, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 

...

Divadlo

U Bezručů odstartovalo zkoušení Šikmého kostela

sikmy kostel200V březnu začaly v Divadle Petra Bezruče zkoušky Šikmého kostela. Světovou premiéru divadelní inscenace podle románu Karin Lednické, který se mimo jiné stal absolutním vítězem v anketě Kniha roku 2020, uvede divadlo 22. dubna 2022. Adaptaci r...

Film

Karlovarský filmový festival již po jedenapadesáté

karlove vary 200Na začátku července (přesně mezi 1. až 9. červencem 2016) se uskuteční v pořadí již jedenapadesátý Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Bohatý program, z něhož si každý zájemce dosyta vybere, co mu zachutná, je poskládán do řady s...