Přečtěte si upřímnou zpověď velitele z Wagnerovy armády

Přečtěte si upřímnou zpověď velitele z Wagnerovy armády

Tisk

bojoval-jsem-v-radach-wagnerovcu200V nakladatelství Alpress vyšla unikátní kniha odhalující fungování Wagnerovy armády, tedy organizace označované jako spolek a soukromá vojenská společnost.

 

 

 

Autorem knihy Bojoval jsem v řadách wagnerovců je Marat Gabidullin, který odešel z ruské armády a následně vstoupil do Wagnerovy armády. Nejprve popisuje, jak k tomuto rozhodnutí dospěl a poté čtenáře přenáší doslova na bitevní pole, tedy do Sýrie. Nebere si zde žádné servítky, je upřímný a popisuje vše tak, jak to je. Z jeho vyprávění mnohdy mrazí, a především je zajímavou sondou například od myšlení těchto vojáků.

„Do boje se odchází s nadějí, že člověk smrt obelstí a vyhne se utrpení. Strach zvyšuje napětí, vzniká nepotlačitelná chuť praštit sebou o zem, schovat se do díry a už se z ní nehnout. Ale povinnost splnit daný úkol nutí překonat se, vyšplhat až nahoru, zmocnit se toho zasraného opevnění, zabít ty, co ho brání, a sám přitom zůstat naživu.“ (str. 142)

Při čtení jsem Marata obdivovala především za to, že se nebál jít takzvaně s kůží na trh, protože důsledky mohou být různé. To si on sám moc dobře uvědomuje, což je patrné především z doslovu. Jinak jsem si k němu však nedokázala vytvořit sympatie a nějak mi vnitřně nešlo schvalovat jejich postupy. Ale to je jen můj dojem, a navíc si nemyslím, že to bylo účelem knihy, aby s Maratem Gabudullinem lidé stoprocentně souhlasili a adorovali jej. Ostatně i v úvodu se píše, ať čtenáři nečekají, že v knize najdou zpověď viníka a že vyprávění v sobě nese rozpory, které autora pronásledují.

Nejsem si úplně jistá, komu přesně je tento titul určen a kdo jej nejvíc ocení. Já na ni byla zvědavá, protože si myslím, že je unikátní a nabízí něco, co je většině lidí skryto. Odhaluje tak to, co většina lidí jen tuší. Čekala jsem, že bude kniha více o Ukrajině, ale i to, co popisovala, bylo silné a velmi zajímavé. I když na mě některé popisy byly místy zdlouhavé, četla se moc dobře a jsem ráda, že se ke mně ten Maratova zpověď dostala.

Marat Gabidullin (1966) je bývalý voják ruské armády. V roce 2015 vstoupil do Wagnerovy armády a brzy povýšil z řadového vojáka do velitelské hodnosti. Účastnil se bojů na různých místech, zejména v Sýrii proti Islámskému státu a na Donbasu. Je prvním členem z řad wagnerovců, který veřejně promluvil o fungování celé skupiny. Dnes žije ve Francii, kde mu byl udělen azyl.

bojoval-jsem-v-radach-wagnerovcu

Bojoval jsem v řadách wagnerovců
Osobní zpověď velitele ve wagnerově armádě
Autor: Marat Gabidullin
Překlad: Hana Polívková
Žánr: osobní zpověď
Nakladatelství: Alpres
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240
Hodnocení: 75 %

https://www.alpress.cz/bojoval-jsem-v-radach-wagnerovcu/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Uličník přibližuje festival Praha žije hudbou evropským metropolím

Praha zije Hudbou3 perexPřinášíme vám rozhovor s Janem Gregarem, ředitelem hudebního festivalu Praha Žije Hudbou 2018. Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Po přečtení DNA se na domácí spotřebiče budete dívat jinak

dna yrsa200V nakladatelství Metafora nedávno vyšla další kniha od Yrsy Sigurdardóttir, královny islandské krimi. Toto nakladatelství vydává hodně jejich knih a také ji několikrát pozvalo do Prahy, aby se potkala s českými čtenáři. Kniha DNA je prvním dílem ...


Literatura

Sarah Waters – Platící hosté

platici200Poválečný Londýn. Rozdíly, zmatek, téměř nekonečné vzpamatovávání se z válečných hrůz. Do toho jedna zchudlá rodině, jeden zdánlivě šťastný manželský pár, jedna skrývaná touha... Jedna vražda. To jsou zásadní body děje románu Sarah Waters, Platíc...

Divadlo

Koně se také střílejí – zlínské divadlo představí taneční maraton na život a na smrt

Kone se take strileji Plakat 200Šest hereckých párů tančících na jevišti Velkého sálu za doprovodu živé kapely. Nekonečný taneční maraton, při kterém by člověk vypustil duši. Ale právě tento tanec možná pomůže přežít čas hospodářské krize. ...

Film

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém...