V srpnu vydalo nakladatelství Kalibr lahůdku pro všechny fandy hororově laděných propracovaných příběhů á la Stephen King – teprve druhou knihu Američana Stephena Chboskyho s názvem Imaginární přítel. Věřte nebo ne, adorovaného Kinga s přehledem strčí do kapsy!
O autorovi
Stephen Chbosky (*1970) je spisovatel, režisér a scénárista. Jeho první film The Four Corners of Nowhere měl premiéru na festivalu v Sundance. Kromě toho byl editorem sbírky krátkých povídek Pieces a napsal scénář k filmové adaptaci muzikálu Bohémové (Rent), byl též spoluautorem scénáře k postapokalyptickému seriálu Jericho. Ten, kdo stojí v koutě (The Perks of Being a Wallflower, 1999) je jeho první román. Podle své knihy natočil stejnojmenný film (2012) s Loganem Lermanem a Emmou Watson v hlavních rolích.
Rodinný příběh z maloměsta
Mladá, krásná a houževnatá Kate Reesova uteče se svým sedmiletým synem Christopherem před násilnickým přítelem Jerrym do městečka Mill Grove v Pennysylvánii, které je malé, bezpečné a obklopené lesy. Snaží se dát svůj život do kupy, najít si práci a vytvořit pro sebe i syna nový domov a zdá se, že našla, co hledala. Christopher se však ztratí na šest dní v rozlehlém Apoštolském lese a poté už nic není jako dřív. Najde si imaginárního přítele, který mu pomáhá, ale zároveň po něm chce něco na oplátku. A tehdy se vše začne komplikovat – a zasáhne to do života všech obyvatel původně poklidného městečka.
Klady bez záporů
Mezi hlavní přednosti knihy patří působivé vykreslení postav a jejich myšlenkových pochodů, aspirací a ambicí. Ať se jedná o děti a jejich svéráznou nevinnou mysl, nebo obraz dospívající dívky svázané přísnou vírou či vhled do nitra matky, jež by pro své dítě udělala cokoliv. Postav tu máme přehršel, ale každá je svým způsobem jedinečná, zapamatovatelná a není to tak, že byste museli dlouze uvažovat, kdo ke komu patří nebo co kdo dělá.
Nejen, že tento originální příběh sám o sobě je plný zvratů a práce s gradací napětí je odvedena na jedničku, ale taky tu působí jeden netradiční prvek a to typografická sazba smíšená. Různé druhy, velikosti a fonty písma vyprávění posouvají na další level a odkrývají nové úzkosti různých postav, ať už živých, či imaginárních.
Jde teprve o druhou autorovu knihu - kterou vydal dvacet let po svém debutu! – ale v symbolice a motivech se vyzná a velmi obratně s nimi pracuje. Za leitmotiv knihy se dá považovat rodina, pocit sounáležitosti a nekonečný boj dobra a zla. Pak tu máme celou škálu dalších motivů – od významu mraků a přírody jako takové, přes jeleny, až k víře a náboženství jako takovém.
Lepší Kingovka
Mistr hororů King patří mezi mé nejoblíbenější autory a i proto jsem k této knize přistupovala velmi kriticky, s nevelkým očekáváním. Ale upřímně mohu říci, že absolutně překonala mé nejdivočejší sny – a to nemyslím v přeneseném slova smyslu – opravdu jsem měla noční můry. Ale když se člověk rád bojí, tak tohle musí být jednoznačně považováno za klad knihy. Byla to prostě jedna velká emocionální jízda, ať už samotný příběh plný nečekaných událostí, hra se sazbou, barvité postavy, do kterých vkládáte naděje a prostě jim fandíte. Doporučuji všem kingofilům a příznivcům hororové literatury vysoké úrovně.
Název: Imaginární přítel
Autor: Stephen Chbosky
Název originálu: Imaginary Friend (2019)
Žánr: horor
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 656
Hodnocení: 100 %
Odkaz: https://www.euromedia.cz/imaginarni-pritel/kniha/10481/
< Předchozí | Další > |
---|