Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

valkotvurci 200V červenci vyšla v tištěné podobě sbírka povídek Válkotvůrci dnes asi nejoblíbenějšího autora české řeznické fantastiky Františka Kotlety. Povídky žijí samy o sobě, některé jsou zábavné až naivní, jiné čistě akční, či vyzývavé, snad všechny ale spojuje nečekaná pointa.Kdo by neznal Františka Kotletu…nebo Leoše Kyšu?

Rodák z Bruntálu, řezník, dobrodruh, trestanec a vlastně cokoliv, co si ještě vymyslí. Hlavně je to však autor fantastických románů, ve kterých bojují upíři s mimozemšťany, bohové se žoldáky, superpadouši proti superhrdinům a nakonec se s ním můžete vypravit i do šíleného postapokalyptického světa. Kultovní stále zůstává jeho série Bratrstvo krve, k jejímž zásadním třem dílům Hustej nářez, Fakt hustej nářez a Mega hustej nářez přibyly prequely Vlci a Stalingrad. Zářezů má ale mnohem víc, z novější tvorby doporučuji hlavně sérii Spad.

Technické postřehy

Za zajímavou poznámku považuji fakt, že tato kniha vyšla jako ekniha už v roce 2011, poté byla opět jako kniha vydána letos (spolu s jednou letošní povídkou navíc), následně vyšla jako příloha v časopisu Pevnost 6/2020 a konečně v červenci jsme se jí dočkali i my staromilci, kteří si potrpí na vůni knih a šustění stránek mezi prsty. Také jsme se dočkali tradičně fajnové obálky od Lukáše Tumy. Navíc tato knížka obsahuje i ukázku z autorovy postapo knihy Spad, na kterou já nedám dopustit.

První dojmy

Sám autor nás v předmluvě vtipně nazvané předmluvy Ve stínu viru napomíná, že povídky zde obsažené jsou „spíš kyšovské než kotletovské.“ Takže nečekejte prosím hektolitry krve a samoúčelné násilí a hrdiny, kterým ženy skáčou do postele jak na běžícím pásu. Máme tady různorodé příběhy, které spojuje nečekaná pointa a právě ta rozmanitost je určitě nejen pro mě příjemným prvkem. I když každý máme jiné vnímání a dáváme přednost jiným věcem, díky rozličnosti si můžeme uvědomit, co máme rádi a co třeba nemusíme.

Vaše představy

Pokud vám jméno Františka Kotlety není cizí, třeba nad povídkovou sbírkou z jeho literárních začátků nazdvihnete obočí. Ale ono to vážně má něco do sebe a působí to jiným dojmem, než na co jsme od autora zvyklí, navíc první povídkou trefně reaguje na corona dobu. Bylo by rozhodně škoda, přijít o tak rozmanitý kousek Františka Kotlety, tak dejte těmto povídkám šanci i vy!

valkotvurci

Název: Válkotvůrci
Autor: František Kotleta
Žánr: povídky, akční, fantasy
Nakladatelství: Epocha
Ilustrace na obálce: Lukáš Tuma
Rok vydání: 2020, brožovaná vazba
Počet stran: 248
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-valkotvurci-prvni-vydani-brozovana/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpěvák JEN: „Koncerty miluju, hudbu dělám hlavně kvůli živému hraní“

Jen 200Zpěvák a skladatel Jan Nedvěd, známý pod uměleckým jménem JEN, nezahálí a svým fanouškům pravidelně servíruje nové songy a videoklipy. V letošním roce plánuje také vydání debutového alba. Kromě toho se stíhá věnovat i svým koníčkům jako je cestování a su...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Encyklopedie komiksu 2 představuje další kreslené příběhy
Image13. února byl pokřtěn druhý díl encyklopedie komiksu pánů Josefa Ládka a Roberta Pavelky. Kmotrem publikace se stal fotograf Miroslav Martinovský. Zatímco první díl encyklopedie se zabýval výhradně časo...

Literatura

Malá kniha meditací je malá, ale šikovná

meditace perexZapomeňte na meditaci tak, jak ji znáte. Nebo si pojďte s autorkou opravit názor. Parádní kniha, která mi okamžitě připomíná všechny ty hygge styly a životní radůstky má jednu velkou výhodu. Krásné jednoduché ilustrace, suprový čtvercový...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

Kate Winslet prožívá mrazivé drama v horách

 

hora mezi nami 200Zima se teprve blíží, ale diváci si mrazivé teploty a všudypřítomný sníh můžou užít v novém romantickém dramatu Hora mezi námi. Podle traileru se může zdát, že se spíš jedná spíše o napínavý thriller – popravdě je film...