Nahlédněte do fascinující zvířecí říše

Nahlédněte do fascinující zvířecí říše

chodi myval brzy spat 200V nakladatelství Kazda vyšly další dvě skvělé knihy pro děti s ilustracemi Tobiase Pahlkeho. Tentokrát nesou názvy Chodí mýval brzy spát? a Kdopak se tu chechtá?.

 

 

Tyto knihy jsou tak následovníky titulů Musí si lvi stříhat hřívu? Čím nás zvířata fascinují a v čem se od nás liší a Copak ze mě bude? Fascinující proměny ve světě zvířat a rostlin. U jedné z těchto nových se změnil autor, ale jinak chválím nakladatelství, že zachovala design a jde tak o skvělou sérii.

Struktura je tedy stejná jako minule – každému tématu je věnována dvojstrana, po krátkém úvodu následují praktické příklady věnované vždy určitým druhům zvířat. Texty jsou krátké, ale tím pádem velmi čtivé a nenáročné. Často také promlouvají přímo k dětskému čtenáři a poukazují tak na nějaké zajímavé aspekty.

Přečtěte si recenzi: Probuďte v dětech lásku k přírodě

Chodí mýval brzy spát?

Tato kniha se zaměřuje na zvířata a jejich den. Kapitoly se tak věnují například bydlení, oblékání, jídlu, pití, hraní, pohybu, vyměšování nebo čištění zubů. Zde figuruje bobr ostřící si ohlodáváním větví zuby, žralok, kterému zuby čistí drobné rybky (pyskouni) a krokodýl. Ten si zuby čistit nemusí, protože je má tak daleko od sebe, že se mu mezi nimi nic nezachytí.

Spousta zmíněných informací je zde notoricky známá, ať už jde o mraveniště, králičí nory, pití psů a žiraf nebo syslení křečků. Překvapily mě například texty o pohybu klokana o rychlosti 50 km za hodinu a o hádkách, konkrétně želv. „Mořské želvy kladou vejce na pobřeží. Někdy se handrkují o nejlepší stanoviště, protože místo pro vejce by mělo být teplé a suché, ale současně poblíž vody. Pro své potomky se snaží zajistit ty nejvhodnější podmínky, a tak na sebe hlasitě prskají a syčí.“ (str. 23)

Svenja Ernsten už jako malá holčička si ráda vymýšlela příběhy a milovala knížky. Narodila se v Berlíně, vystudovala učitelství pro základní školy v Munsteru, kde posléze také vyučovala. Dnes sama píše knížky pro děti, v nichž svým dvěma ratolestem ráda vysvětluje svět kolem nás.

Tobias Pahlke vystudoval design v Hamburku a od roku 2009 pracuje jako ilustrátor na volné noze a zaměřuje se především na přírodu. Z jeho kreseb čiší láska a cit pro její pozorování.

chodi myval brzy spat

Kdopak se tu chechtá?

Kdopak se tu chechtá? je jak název napovídá o pocitech zvířat. Zaměřuje se na lásku, strach, štěstí, smutek, radost a hněv. Malou změnou je, že je u daných pocitů více zvířat rozprostírající se celkem na čtyřech stranách.

Autorem textů v této knize je Jens Poschadel, německý biolog a autor knih. Jako etolog řadu let s nadšením zkoumal pocity zvířat a řeč jejich těla. Rád přitom porovnával chování zvířat se svým vlastním a překvapilo ho, jak se podobají. Tato změna není příliš patrná – projevuje se na první pohled jen delšími úvody a také předmluvou na samotném začátku knihy.

Stejně jako Svenja Ernsten k čtenáři promlouvá a polopaticky mu vše vysvětluje. „Pokud si děláte starosti o někoho, koho máte moc rádi, nebo pokud jste smutní, může vás to trápit a někdy dokonce opravdu bolet. Jestliže ztratíte oblíbenou hračku nebo vám umře vaše domácí zvířátko, možná se vám bude chtít brečet. Ostatní si ale všimnou, že se cítíte špatně, že jste nešťastní a začnou vás utěšovat.“ (str. 18, kapitola Smutek)

V této knize je zajímavostí opravdu spousta. Vůbec jsem nevěděla, že samečci pestrobarevných vlh připravují samičkám svatební dar v podobě hmyzu, ani o tanci pavouka zvaného skákavka. Se zájmem jsem si přečetla o tom, jak si vydra ráda hraje, jak se krokodýl vyhřívá na sluníčku a ochlazuje se přitom doširoka otevřenou tlamou nebo jak sviňucha pomáhá svým druhům.

kdopak-se-chechta

Jednoduše paráda!

Líbí se mi pečlivý výběr zvířat, kdy autoři dokázali využít jejich daných vlastností, a přitom se nijak neopakují. Navíc se nesoustředí jen na notoricky známé druhy, ale dětem představí i ty méně známé jako je například tarbík, vačice nebo rournatec. Velkou přidanou hodnotou jsou pak nádherné, a především věrné ilustrace zvířat, které jsou lepší než názorné fotografie. Je obdivuhodné, jak Tobias Pahlke dokázal tvorům dodat výraz a nesklouznout přitom k dětinskosti nebo nějakému klišé. Tyto knihy zkrátka stojí za to!

Kdopak se tu chechtá?
Zvířata a jejich pocity

Chodí mýval brzy spát?
Zvířata a jejich den

Autoři: Svenja Ernsten, Jens Poschadel, Tobias Pahlke
Překlad: Lenka Pučalíková
Žánr: pro děti od 4 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 32
Hodnocení: 94 %

Knihy můžete vyhrát v naší soutěži: Díky výhře se dozvíte více o pocitech zvířat a jejich zvyklostechSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tomáš Savka: Vždy jsem zpíval víc s holkama

savkaMaybe perexTomáš Savka navazuje na sérii tématických koncertů a tak ve středu 28. května navodí v Divadle v Rytířské pravou májovou atmosféru pomocí živé hudby a zamilovaných swingových melodií. V s...

Hledat

Z archivu...

Čtěte také...

Knížka, která vás chytí a nepustí!

200litS neobvyklou otevřeností píše své knihy norská spisovatelka Anne Holtová a nešetří nikoho a nic, žádné téma není pro ni tabu. Právnička, která pracovala u policie, v televizním zpravodajství a několik měsíců i jako ministryně spravedlivosti, zúročuje své zk...


Literatura

Nepřehlédněte Nejlepší knihu o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

fake news 200Téměř souběžně s prezidentskou volbou vydalo nakladatelství CPress velmi důležitou knihu s názvem Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Se čtenáři si autoři pohráli už v tomto názvu, ale jinak jim předložili kvalitní a ...

Divadlo

Hodně smutná „road-movie“

rumuni perexKdyž si v televizním programu nebo u anotací filmů přečtete „road-movie“, obvykle to je bláznivá (ne moc kvalitní) komedie plná alkoholu a těžko uvěřitelných situací. Co se ale stane, když si tento žánr vezme d...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...