Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem je plná magie a mysteriózna

Tisk

Stínozem 200x200Hororový žánr je v České republice poměrně oblíbený, což je znát i na zájmu samotných nakladatelů. Ti vydávají jednu strašidelnou knihu za druhou. Mezi nejvýznamnější spisovatele posledních desetiletí v této kategorii patří jednoznačně Peter Straub. A právě jeho román Stínozem vydalo nedávno Naše nakladatelství.

Peter Straub si u nás nikdy nezískal takovou popularitu jako Stephen King, přestože právě s mistrem hororu spolupracoval na knihách Černý dům a Talisman. I proto se některé jeho romány dočkávají vydání až po desítkách let. Zářným případem je právě Stínozem, která v originále vyšla již v roce 1980.

Děj

Jejími hlavními hrdiny je dvojice chlapců Del a Tom, kteří studují na soukromé střední škole v Nové Anglii. V ní musí bohužel čelit šikaně, kterou místní profesoři přehlížejí. Letní návštěva Delova strýce v jeho sídle Stínozemi se proto zdá být tím správným odreagováním. Tajemný muž je navíc proslulým kouzelníkem, od kterého se mohou chlapci hodně naučit. Svět magie je totiž hodně přitahuje. Brzy ovšem poznají, že může skrývat i nejedno nebezpečí.

Pomalejší začátek

Většina čtenářů i recenzentů se shodla na tom, že se kniha rozjíždí možná až příliš poklidně. Na začátku máte možnost sledovat školní problémy naší ústřední dvojice, tak nějak se s nimi seznamovat a jen občas zahlédnout částečky kouzlení. Větší prostor dostane magie až ve Stínozemi, která je ovšem od úvodu vzdálená několik desítek stránek.

Bohužel ani po přesunutí do Stínozemě se nekoná žádná velká akce. Autor sice velice zajímavým způsobem buduje temnou atmosféru, ale někdy až zbytečně moc skáče ze snění do reality a leckdo se v tom může ztratit. Rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o kdovíjak čtivou knihu. Nedočkáte se žádných lekaček ani moc brutálních momentů.

Parádní atmosféra

Abych ale jenom nekritizoval. Celkové prostředí působí velice impozantně a tajemně. I některé momenty působí hodně mysteriózně a fanoušci podobných příběhů si jistě přijdou na své. Celý svět Stínozemě je především prosycen magií. Občas ani nebudete tušit, jestli se děj odehrává ve skutečném světě nebo je celá scéna jen dokonalou iluzí.

Kniha ovšem není vyloženě klasickým hororem. I když někdy způsobuje lehké chvění chlupů po celém těle, daleko více se svou náladou blíží k temné fantasy. Dva chlapci, kteří provázejí čtenáře celým příběhem, pro mě nebyli upřímně tolik zajímaví. Daleko více vás upoutá postava samotného kouzelníka Colemana Collinse, který vzbuzuje svým chováním velkou úctu i obavy.

Koupit či nekoupit? Toť otázka.

Z románu Stínozem mám trochu rozporuplné pocity. Nemůžu říct, že mě jeho čtení bavilo od začátku do konce. Na druhou stranu v něm autor vytvořil opravdu tajemnou atmosféru, která vás pohltí svou mysteriózností. Určitě se najde i řada čtenářů, které samotný příběh tolik nezaujme. Ale někteří fanoušci tohoto tvůrce budou snad nadšeni. Prostě to zkuste a uvidíte.

Stínozem 450

Stínozem

Autor: Peter Straub

Překlad: Petr Kotrle

Žánr: Horor, Fantasy

Nakladatelsví: Naše nakladatelství, značka Fobos

Rok vydání: 2020

Počet stran: 488

Hodnocení: 60 %


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Ježkárnami jsem si splnil životní sen, říká písničkář Mirek Paleček

Palecek 200Mirka Palečka má hodně lidí spojeného nejen se starým dobrým Semaforem, ale rovněž s Michaelem Janíkem, s nímž vytvořil na dlouhá léta písničkářský tandem. Kdo by neznal hity jako Hele lidi nebo Prodavač limonád. Nicméně v poslední době už spolu ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Pobaví Muže 18+ miniaturní příručka?

muz18 perexVzala jsem do ruky tenkou knížku malého formátu jenom proto, že mě zaujala červená obálka a netradiční čtvercový formát. Muž 18+ s dovětkem Co už nemusí řešit je celkem vtipně pojatá publikace. Je sympaticky malá a ...


Literatura

Nevíte, co upéct ke kávě? Nechte to na knize

klasicke moucniky 200V nakladatelství Esence vyšla kniha Klasické moučníky obsahující 500 receptů na slané i sladké dobroty.

...

Divadlo

Festival Lávka River Stage plave po Vltavě!

lavka river stage provazochodkyneV úterý 31. srpna proběhla vyprodaná premiéra festivalu Lávka River Stage, kterou sledovali z bezprostřední blízkosti návštěvníci klubu Lávka i stovky turistů přímo z Karlova mostu!<...

Film

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...