„Na začátku bylo slovo…Platí to i pro cizince v novém prostředí,“ říká Oksana Moiseniuk ze spolku Můžeš Mluvit Česky.

„Na začátku bylo slovo…Platí to i pro cizince v novém prostředí,“ říká Oksana Moiseniuk ze spolku Můžeš Mluvit Česky.

oksana 200Přinášíme vám rozhovor s režisérkou a producentkou, majitelkou filmové produkce FENOMART a také Ukrajinkou dlouhodobě žijící v Česku Mgr. Oksanou Moiseniuk. Patří do týmu spolku Můžeš Mluvit Česky, o kterém nám řekla více.O co se snaží váš spolek Můžeš Mluvit Česky?

Cílem našeho spolku je zorganizovat a zaplatit kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky po celé České republice. Na základě zkušeností z jiných událostí si myslíme, že dlouhodobě v ČR zůstane zhruba třetina ukrajinských uprchlíků, kteří sem přijeli kvůli válce. Je třeba, pomoct jim s integrací do české společnosti. A jak všichni víme, na začátku vždycky bylo slovo… Mám s tím velmi osobní zkušenosti. Taky jsem před mnoha lety přijela do Prahy jako cizinka, a vím, že bez češtiny jsem se nemohla skoro hnout. Je to jak psychologická, tak společenská bariéra. Cítíte se sám, nemůžete si najít přátele, nedomluvíte se v obchodě, ve škole, na úřadě, a tím pádem si neřeknete o své potřeby. A hlavně – bez znalostí jazyka si nenajdete práci. Ukrajinci chtějí pracovat! Takže je v zájmu celé české společnosti, aby se co nejdřív naučili česky, protože když se to neudělá, bude to všechny v dlouhodobě perspektivě stát mnohem víc peněz.

Máte podporu ze strany státu?

Projekt je neziskový a je financován výhradně soukromě.

Budeme rádi za příspěvky od lidí nebo firem, kteří s námi sdílí myšlenku, že musíme co nejrychleji naučit ukrajinské uprchlíky na českém území český jazyk.
Je projekt součásti vládního programu pro integraci uprchlíků? Jak je financován?

Projekt založila skupina lidí, kteří již v dubnu vnímali, že o uprchlíky je třeba se postarat i tímto způsobem. Prvotním impulsem byla snaha Jana Řeháka najít práci pro 2 ženy z Mariupolu, které přivezl od hranic s Ukrajinou už v únoru 2022, 3 dny od začátku války. I pro práci v zahradnictví narážely na potřebu znalosti češtiny.

“3 dny od začátku války” - to zní skoro jako název vašeho filmu.

V názvu mého filmu je těch dní o něco málo víc. Je to dokument, který jsem s osmi štáby natočila během jediného dne přesně týden od začátku války. Proto má název „Osmý den války“. Je o představitelích ukrajinské diaspory, kteří v Čechách již dlouhodobě žili, a v novodobých válečných podmínkách se na dálku pustili pomoct své domovině i krajanům. Film má několik dějových linek, a hrdinkami jedné z nich jsou právě ukrajinské uprchlice, které se dostávají do Prahy přes Budapešť. Co tady s nimi bude dál, je pro ně velká neznámá, ale co by pro začátek určitě měly umět – domluvit se. A i to je důvod mé spolupráce s projektem Můžeš Mluvit Česky, který mi dává velký smysl. Měli jsme uzavřenou premiéru filmu na festivalu v Karlových Varech, a na podzim vás na film vřele zvu do kin.

oksana1

Jsou vaše kurzy pouze pro ukrajinské uprchlíky nebo se mohou přihlásit i jiní cizinci? Jako například Rusové nebo Bělorusové?

Tohle je složité téma, ale v principu ano – mohou se přihlásit i jiné národnosti. Někdo sem přijel, protože jim na hlavy padají bomby, jiní zas proto, že ve své zemi válce nesmějí říkat válka. Organizujeme kurzy primárně pro Ukrajince, ti si podle našeho názoru teď nejvíc zaslouží, abychom jim pomohli. Ale jednotlivé účastníky kvůli národnosti nelustrujeme.

Kolik již máte lektorů? A v jakých městech?

Aktuálně do našeho programu lektory stále hledáme. Výuka češtiny je dost specifická věc, a my jsme se v MMČ opřeli o UJOP (Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy), který to dělá mnoho let a má v tom zkušenosti. Zaplatíme našim lektorům online kurz „Základní čeština pro cizince MMČ” a chceme po nich, aby oni sami odučili několik fyzických kurzů pro Ukrajince. Kurzy by se měly konat po celé republice. Nejen ve velkých městech, protože tam jsou často plné školy, školky, dětští lékaři nemají kapacity, a spousta maminek s dětmi tak už dávno bydlí mimo velká města.

Kdo se může stát lektorem? Může to být člověk, který nemá pedagogické vzdělání?

Ano, může. Zkušenost s výukou cizích jazyků je vítaná, ale není nutná, specifika výuky češtiny jej naučíme v našem metodickém online kurzu.
Důležitá je ale motivace našich lektorů. Pro mnoho z jejich žáků to může být první lidská tvář v ČR, která na ně má čas, je k nim přátelská a snaží se je něco naučit.

Může se lektorkou stát, např., i maminka na mateřské, která by si chtěla přivydělat?

Určitě, několik takových lektorů máme.

A můžete zajistit lektora i pro firmy či podnikatele, kteří by chtěli Ukrajince zaměstnávat, ale zatím se s nimi nedokáží domluvit?

Ne, nejsme jazykovka. Naším cílem jsou primárně kurzy pro co nejvíc lidí, kteří teď česky nemluví.

Kdy budou kurzy začínat a jak dlouho budou trvat?

Dva první kurzy – v Praze a v Pardubicích – začaly už v pondělí 15.8.

Další kurzy budeme postupně vypisovat na našem webu www.muzesmluvitcesky.cz. Pro registraci používáme rezervační systém Reservio, který hodně z nás zná z rezervací na Covid testy. Na kurzy upozorňujeme registrované zájemce emailem na základě jejich PSC. Samotný kurz pro Ukrajince bude trvat 5 týdnů a bude probíhat 2x týdně.

oksana1

Jsou pevně stanovené termíny nebo se studenti mohou zapojit do již probíhajícího kurzu?

Samozřejmě je za nás lepší, když student startuje na začátku, a odchodí alespoň 80 % kurzu. Během každého kurzu se uskuteční 10 lekcí, a vždycky se bude probírat nové téma. Navíc studenti dostanou tištěné doplňkové materiály, které si budou moct studovat ve volném čase. Chceme, aby pocítili rozdíl ve svých komunikačních schopnostech v češtině před a po kurzu. A naším cílem je zrealizovat do konce roku výuku pro 5.000 lidí.

Na webu máte uvedeno, že výuka je prezenční. Budete pořádat i online kurzy, například pro ty, jimž se nehodí dojíždění?
Nebudeme. Na našem webu lze najít spoustu online seminářů a aktivit, jak se naučit česky online způsobem. Naším cílem je fyzická výuka poblíž místa, kde dneska maminky s dětmi bydlí.

Jak jsou tvořené skupiny studentů?

Postupujeme podle toho, jak se studenti zapsali do pořadníku na webu. Jakmile máme v určitém městě lektora a místo, kurz otevíráme. Ve skupinách se genderově i věkově mixují různé studenty.

Jakou úroveň češtiny může po absolvování kurzu uprchlík očekávat?

Asi vás nepřekvapím, když řeknu, že je to hodně individuální a vždy záleží na osobní motivaci konkrétního studenta. Neslibujeme, že každého za 5 týdnů naučíme česky na úroveň A1 nebo A2. Cílem je, aby se lidé domluvili s potenciálním zaměstnavatelem, nebyli ztracení na ulici, v obchodě, na úřadě atd.

Chceme je podpořit a pošťouchnout k tomu, aby se začali učit, integrovali se a zůstali v České republice.

oksana2

Jak velký je zatím zájem ze strany uprchlíků? Jak rychle se studentské skupiny zaplňují?

Zatím nabíráme hlavně lektory, studenti se taky postupně zapisují. Na nedostatek kurzů, si ale stěžují všechny struktury, které přichází do styku s uprchlíky. Jsme si vědomí toho, že kurzy je třeba nejen organizovat, ale taky je propagovat mezi cizinci. Mám těsné vazby na ukrajinskou komunitu, takže o nich šířím informace primárně tady. Dále přes sociálně sítě a různé skupiny pro Ukrajince v ČR, přes média apod. Občas je úsměvné, jak si to info lidé předávají mezi sebou. Mimochodem jsem to řekla jedné ukrajinské manikérce, a za hodinu už byla objednaná její sestra i kamarádka.

Kde se o projektu mohou dozvědět potenciální lektoři a uprchlíci?

Všechny detaily najdou potenciální lektoři i účastníci kurzu na našem webu www.MuzesMluvitCesky.cz nebo na Facebooku. Opakuji, že aktuálně hledáme lektory do našeho programu, tak ať se neváhají přihlásit, a podělit o své znalosti s těmi, kteří to potřebuji. Navíc náš honorář může být taky krásnou motivací.

Více informací:

https://www.facebook.com/muzesmluvitcesky/

https://www.muzesmluvitcesky.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Dramaturg festivalu Contempuls: „Zajímavé věci se dějí pořád, ale nejzajímavější jsou ty koncerty“

unnamedNěkolik otázek jsme položili dramaturgu festivalu současné komponované hudby Contempuls Petru Baklovi. Ten nám prozradil zajímavosti o koncertech, ale také o práci dramaturga obecně. Festival Contempuls se koná 21., 2...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Thomas V: „Díky trance music jsem poznal lidi, na které nechci nikdy v životě zapomenout“

thomas 20015. srpna budou účastníci Summerparty svědky hned několika premiér. Na parníku Tyrš se totiž v ten večer představí  tři DJs, z nichž dva budou před větším publikem hrát vůbec poprvé. Nejzkušenější z nich, ostravský BluEye, už letos Tyrše svým vystou...


Literatura

Můj rok 1958 aneb Ohlédnutí do minulosti

muj rok 200Dostali jsme se do roku, který končí osmičkou a nakladatelství BizBooks toho využilo a nejen pro ty, kteří letos oslaví 60 let, připravilo knihu Můj rok 1958. Pokračují tak v zajímavém nápadu, totiž Série Můj rok a musím uznat, že se jim to poved...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...