„Na začátku bylo slovo…Platí to i pro cizince v novém prostředí,“ říká Oksana Moiseniuk ze spolku Můžeš Mluvit Česky.

„Na začátku bylo slovo…Platí to i pro cizince v novém prostředí,“ říká Oksana Moiseniuk ze spolku Můžeš Mluvit Česky.

Tisk

oksana 200Přinášíme vám rozhovor s režisérkou a producentkou, majitelkou filmové produkce FENOMART a také Ukrajinkou dlouhodobě žijící v Česku Mgr. Oksanou Moiseniuk. Patří do týmu spolku Můžeš Mluvit Česky, o kterém nám řekla více.O co se snaží váš spolek Můžeš Mluvit Česky?

Cílem našeho spolku je zorganizovat a zaplatit kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky po celé České republice. Na základě zkušeností z jiných událostí si myslíme, že dlouhodobě v ČR zůstane zhruba třetina ukrajinských uprchlíků, kteří sem přijeli kvůli válce. Je třeba, pomoct jim s integrací do české společnosti. A jak všichni víme, na začátku vždycky bylo slovo… Mám s tím velmi osobní zkušenosti. Taky jsem před mnoha lety přijela do Prahy jako cizinka, a vím, že bez češtiny jsem se nemohla skoro hnout. Je to jak psychologická, tak společenská bariéra. Cítíte se sám, nemůžete si najít přátele, nedomluvíte se v obchodě, ve škole, na úřadě, a tím pádem si neřeknete o své potřeby. A hlavně – bez znalostí jazyka si nenajdete práci. Ukrajinci chtějí pracovat! Takže je v zájmu celé české společnosti, aby se co nejdřív naučili česky, protože když se to neudělá, bude to všechny v dlouhodobě perspektivě stát mnohem víc peněz.

Máte podporu ze strany státu?

Projekt je neziskový a je financován výhradně soukromě.

Budeme rádi za příspěvky od lidí nebo firem, kteří s námi sdílí myšlenku, že musíme co nejrychleji naučit ukrajinské uprchlíky na českém území český jazyk.
Je projekt součásti vládního programu pro integraci uprchlíků? Jak je financován?

Projekt založila skupina lidí, kteří již v dubnu vnímali, že o uprchlíky je třeba se postarat i tímto způsobem. Prvotním impulsem byla snaha Jana Řeháka najít práci pro 2 ženy z Mariupolu, které přivezl od hranic s Ukrajinou už v únoru 2022, 3 dny od začátku války. I pro práci v zahradnictví narážely na potřebu znalosti češtiny.

“3 dny od začátku války” - to zní skoro jako název vašeho filmu.

V názvu mého filmu je těch dní o něco málo víc. Je to dokument, který jsem s osmi štáby natočila během jediného dne přesně týden od začátku války. Proto má název „Osmý den války“. Je o představitelích ukrajinské diaspory, kteří v Čechách již dlouhodobě žili, a v novodobých válečných podmínkách se na dálku pustili pomoct své domovině i krajanům. Film má několik dějových linek, a hrdinkami jedné z nich jsou právě ukrajinské uprchlice, které se dostávají do Prahy přes Budapešť. Co tady s nimi bude dál, je pro ně velká neznámá, ale co by pro začátek určitě měly umět – domluvit se. A i to je důvod mé spolupráce s projektem Můžeš Mluvit Česky, který mi dává velký smysl. Měli jsme uzavřenou premiéru filmu na festivalu v Karlových Varech, a na podzim vás na film vřele zvu do kin.

oksana1

Jsou vaše kurzy pouze pro ukrajinské uprchlíky nebo se mohou přihlásit i jiní cizinci? Jako například Rusové nebo Bělorusové?

Tohle je složité téma, ale v principu ano – mohou se přihlásit i jiné národnosti. Někdo sem přijel, protože jim na hlavy padají bomby, jiní zas proto, že ve své zemi válce nesmějí říkat válka. Organizujeme kurzy primárně pro Ukrajince, ti si podle našeho názoru teď nejvíc zaslouží, abychom jim pomohli. Ale jednotlivé účastníky kvůli národnosti nelustrujeme.

Kolik již máte lektorů? A v jakých městech?

Aktuálně do našeho programu lektory stále hledáme. Výuka češtiny je dost specifická věc, a my jsme se v MMČ opřeli o UJOP (Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy), který to dělá mnoho let a má v tom zkušenosti. Zaplatíme našim lektorům online kurz „Základní čeština pro cizince MMČ” a chceme po nich, aby oni sami odučili několik fyzických kurzů pro Ukrajince. Kurzy by se měly konat po celé republice. Nejen ve velkých městech, protože tam jsou často plné školy, školky, dětští lékaři nemají kapacity, a spousta maminek s dětmi tak už dávno bydlí mimo velká města.

Kdo se může stát lektorem? Může to být člověk, který nemá pedagogické vzdělání?

Ano, může. Zkušenost s výukou cizích jazyků je vítaná, ale není nutná, specifika výuky češtiny jej naučíme v našem metodickém online kurzu.
Důležitá je ale motivace našich lektorů. Pro mnoho z jejich žáků to může být první lidská tvář v ČR, která na ně má čas, je k nim přátelská a snaží se je něco naučit.

Může se lektorkou stát, např., i maminka na mateřské, která by si chtěla přivydělat?

Určitě, několik takových lektorů máme.

A můžete zajistit lektora i pro firmy či podnikatele, kteří by chtěli Ukrajince zaměstnávat, ale zatím se s nimi nedokáží domluvit?

Ne, nejsme jazykovka. Naším cílem jsou primárně kurzy pro co nejvíc lidí, kteří teď česky nemluví.

Kdy budou kurzy začínat a jak dlouho budou trvat?

Dva první kurzy – v Praze a v Pardubicích – začaly už v pondělí 15.8.

Další kurzy budeme postupně vypisovat na našem webu www.muzesmluvitcesky.cz. Pro registraci používáme rezervační systém Reservio, který hodně z nás zná z rezervací na Covid testy. Na kurzy upozorňujeme registrované zájemce emailem na základě jejich PSC. Samotný kurz pro Ukrajince bude trvat 5 týdnů a bude probíhat 2x týdně.

oksana1

Jsou pevně stanovené termíny nebo se studenti mohou zapojit do již probíhajícího kurzu?

Samozřejmě je za nás lepší, když student startuje na začátku, a odchodí alespoň 80 % kurzu. Během každého kurzu se uskuteční 10 lekcí, a vždycky se bude probírat nové téma. Navíc studenti dostanou tištěné doplňkové materiály, které si budou moct studovat ve volném čase. Chceme, aby pocítili rozdíl ve svých komunikačních schopnostech v češtině před a po kurzu. A naším cílem je zrealizovat do konce roku výuku pro 5.000 lidí.

Na webu máte uvedeno, že výuka je prezenční. Budete pořádat i online kurzy, například pro ty, jimž se nehodí dojíždění?
Nebudeme. Na našem webu lze najít spoustu online seminářů a aktivit, jak se naučit česky online způsobem. Naším cílem je fyzická výuka poblíž místa, kde dneska maminky s dětmi bydlí.

Jak jsou tvořené skupiny studentů?

Postupujeme podle toho, jak se studenti zapsali do pořadníku na webu. Jakmile máme v určitém městě lektora a místo, kurz otevíráme. Ve skupinách se genderově i věkově mixují různé studenty.

Jakou úroveň češtiny může po absolvování kurzu uprchlík očekávat?

Asi vás nepřekvapím, když řeknu, že je to hodně individuální a vždy záleží na osobní motivaci konkrétního studenta. Neslibujeme, že každého za 5 týdnů naučíme česky na úroveň A1 nebo A2. Cílem je, aby se lidé domluvili s potenciálním zaměstnavatelem, nebyli ztracení na ulici, v obchodě, na úřadě atd.

Chceme je podpořit a pošťouchnout k tomu, aby se začali učit, integrovali se a zůstali v České republice.

oksana2

Jak velký je zatím zájem ze strany uprchlíků? Jak rychle se studentské skupiny zaplňují?

Zatím nabíráme hlavně lektory, studenti se taky postupně zapisují. Na nedostatek kurzů, si ale stěžují všechny struktury, které přichází do styku s uprchlíky. Jsme si vědomí toho, že kurzy je třeba nejen organizovat, ale taky je propagovat mezi cizinci. Mám těsné vazby na ukrajinskou komunitu, takže o nich šířím informace primárně tady. Dále přes sociálně sítě a různé skupiny pro Ukrajince v ČR, přes média apod. Občas je úsměvné, jak si to info lidé předávají mezi sebou. Mimochodem jsem to řekla jedné ukrajinské manikérce, a za hodinu už byla objednaná její sestra i kamarádka.

Kde se o projektu mohou dozvědět potenciální lektoři a uprchlíci?

Všechny detaily najdou potenciální lektoři i účastníci kurzu na našem webu www.MuzesMluvitCesky.cz nebo na Facebooku. Opakuji, že aktuálně hledáme lektory do našeho programu, tak ať se neváhají přihlásit, a podělit o své znalosti s těmi, kteří to potřebuji. Navíc náš honorář může být taky krásnou motivací.

Více informací:

https://www.facebook.com/muzesmluvitcesky/

https://www.muzesmluvitcesky.cz/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Píše Zdeněk Hanka do ticha?

hanka z 200Sympatický usměvavý muž, lékař, spisovatel, specialista pohotovostní a záchranné služby a instruktor v tomto oboru, člověk, který miluje hudbu a výtvarné umění - to vše v jedné osobě je Zdeněk Hanka, česky píšící autor žijící od roku 1999 v Kanadě...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Karlštejn

karlstejn 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár mu...


Literatura

František Kotleta pro děti aneb Anna Marie Kyšová přichází s debutem Superholky

big superholky-BrI-394075Anna Marie Kyšová přichází s moderním příběhem pro mládež, který dostal název Superholky. Už podle něj je docela jasné, jakého tématu se autorka dotkla. Ale koho mi to jen její příjmení připomíná?

...

Divadlo

V Pointě vyšla knižně ztracená divadelní komedie Ženy a sluhové španělského dramatika Lope de Vegy

zeny-a-sluhove200V online nakladatelství Pointa vyšla knižně veršovaná nadčasová divadelní komedie Ženy a sluhové o milostném trojúhelníku z pera mistra slova světoznámého španělského autora Lope de Vegy.

...

Film

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Tomáš holý

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zp...