Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu 200

Chlapec z Buchenwaldu tak trochu mate svým názvem. Pamětník Robbie Waisman a jeho spoluautorka Susan Elizabeth McClelland v něm totiž vzpomínají na samotný koncentrační tábor jen okrajově. Daleko více se věnují událostem poválečným.

Hrůzy odehrávající se v nacistických táborech již byly popsány v mnoha knihách. I Buchenwald se dočkal několika literárních zpracování. S osvobozením ovšem většinou nepřišel rovnou šťastný život. Samozřejmě, že přeživší měli radost, jejich cesta k normální existenci však byla ještě hodně trnitá. Své o tom ví i Romek “Robbie” Waisman.

Ten byl jedním ze sirotků, kteří přežili holocaust. Rodiče mu byli zavražděni, o většině příbuzných nic nevěděl. Po osvobození vznikla nadace, díky níž byli přesídleni do Francie a snažili se zapomenout. To bylo bezprostředně po válce velice těžké. V tomto příběhu budete sledovat jejich soudržnost i rozdílnost a fandit jim na cestě za štěstím.

Co se dělo po válce

Osudu mnoha dětí, kteří přišli během války o rodiče, se literatura obecně vlastně tolik nevěnuje. Přitom to při čtení o strašlivých událostech v koncentračních táborech napadne skoro každého. Když mu zabili všechny příbuzné, co s ním bylo po válce? Chlapec z Buchenwaldu se snaží odpovědět na tuto otázku, i když to často není úplně veselé vyprávění.

Je opravdu velice smutné pozorovat, jak byli zanedbaní. Museli se znovu učit, jak dodržovat správnou hygienu. Neměli základní znalosti školáků v jejich věku. Často pro ně bylo těžké jíst příborem. A navíc byla jejich srdce zlomena ztrátou bližních i samotného domova.

Ani po osvobození to židé neměli lehké

Tvůrce popisuje zejména atmosféru mezi chlapci. Jejich neshody i přátelství. Nedůvěru k ostatním, kteří o jejich životě v táborech nic nevědí. Muselo pro ně být extrémně těžké začít někomu věřit a nemyslet si, že je chtějí využít. Mnozí lidé jim to navíc neusnadňovali. Předpojatost vůči židům s koncem války rozhodně nezmizela. Romek postupně získává nové kamarády, učí se seznamovat s dívkami a užívá si vymožeností.

Celý text je sepsán velice čtivě, takřka beletristickou formou. V jednotlivých kapitolách se navíc objevují autentické fotografie autora, takže k písmenům dostáváte i obraz. Většina děje se odehrává v letech krátce po osvobození, ale prostřednictvím flashbacků se podíváte i na dění, jehož byl tvůrce svědkem. Většinou však ne přímo do tábora Buchenwald, ale do zbrojovky (továrny) se zkratkou HASAG. V ní Romek pod ostřížím okem dozorců musel pracovat společně s otcem, než byl transportován dále.

Sami by to nezvládli

Kniha je velice emotivní. Většinou sice nepopisuje samotné zabíjení (i když ani bez něho se to neobejde), ale přesto ukazuje na tragické okolnosti, které změnili mnoha dětem život. Přesvědčí vás o tom, že samotní bez pomoci byste tehdy nepřežili. Právě soudržnost a láska druhého jim většinou zachránila život.

Chlapec z Buchenwaldu je velice zajímavým dílem, které na zářném příkladu vysvětluje, jaký mohl být osud sirotků po konci války. Velkou zajímavostí je potom přítomnost jednoho z dalších přeživších, kteří rovněž sepsali své vzpomínky do knihy. Osud Romka “Robbieho” Waismana se totiž propojil se osudem Elieho Wiesela, kterého můžete znát díky mnoha kniha v českém překladu. Z těch nejvýznamnějších jmenujme třeba Noc, jež důkladně popisuje jeho zážitky z Osvětimi a Buchenwaldu.

 

Chlapec z Buchenwaldu 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chlapec z Buchenwaldu

Originální název: Boy from Buchenwald, 2021

Autor: Robbie Waisman & Susan Elizabeth McClelland

Překlad: Hana Antonínová

Žánr: Biografie, Historická

Vydalo: Nakladatelství Brána, 2021

Počet stran: 256

Hodnocení: 95 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/453390-chlapec-z-buchenwaldu.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

TEREZA KOSTKOVÁ: K PLNOHODNOTNÉMU ŽENSTVÍ PATŘÍ MUŽ

Tereza Kostkova 200Krásnou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou čeká náročný podzim – natáčení seriálu, moderování nového pořadu, představení v divadle. Na tiskovou konferenci FTV Prima v Mikulově dorazila odpočatá...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Domov pro Marťany Martiny Drijverové

altKnížka Martiny Drijverové, která vyšla poprvé před čtrnácti lety, čekala už tehdy dlouhých osm let na své vydání. Obava nakladatele, že rodiče nebudou chtít, aby si děti četli o chlapci postiženém mentální chorobou, se však nenaplnila ...


Literatura

STŘÍPKY TICHA - mírumilovnou a zároveň tajemnou idylku amišských farmářů naruší brutální zločin.

Stripky ticha

Americké spisovatelce Lindě Castillo vychází v nakladatelství MOBA již třetí kniha. Opět je to krimi román, znovu v hlavní roli s policejní náčelnicí Kate Burkholderová. Tu výtečně ztvárnila na filmovém plátně známá hollywoodská hereč...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

13.ročník festivalu krátkého filmu: snímky (ne)jen pro náročné diváky

sff perexLetos proběhl v pražských kinech Světozor a Pilotů ve dnech 17.-21.1. 2018 v pořadí již  13. ročník festivalu krátkých filmů, který nabídl to nej pro filmové fajnšmekry z řad české i mezinárodní tvorby.

...