Nebezpečná fáma, která může zabíjet
Banner

Nebezpečná fáma, která může zabíjet

Fama perexSvobodná matka Joanna se spolu se svým synem Alfiem přestěhuje zpátky do přímořského městečka, ve kterém vyrůstala. Rychle si dokázala najít práci a je ráda, že bydlí blízko své milované matky, která je ochotná jí se vším pomoct, ale nedokáže mezi místní zapadnout. Proto jí máma doporučí navštěvovat místní čtenářský klub.

 


A právě tam Joanna bez rozmyslu vypustí drb, který slyšela na školním hřišti. Prý v jejich městečku bydlí Sally McGovanová, nechvalně známá dětská vražedkyně. Má novou identitu a žije zde pod ochranou. Fáma se rychle rozšíří, obyvatelé městečka zpanikaří a začnou se navzájem podezírat. Jako by toho nebylo málo, zavolá Joanně otec jejího syna a požádá ji, aby se k ní mohl nastěhovat. Je odhodlaný vražedkyni najít a napsat o ní knihu, která mu přinese slávu a peníze. Kdo je vražedkyní a co všechno dokáže způsobit jedna náhodně vypuštěná fáma?

Spíš psychologický román, než thriller

Knihu Fáma napsala anglická spisovatelka Lesley Kara, Příběh je prezentovaný jako thriller, ale tohle označení není přesné. Tři čtvrtiny knihy jsou velmi vydařeným psychologickým románem, který zkoumá následky nedbale pronesených slov radikálně měnících vztahy mezi obyvateli městečka. Až závěrečná část má nádech plnohodnotného thrilleru – je napínavá, překvapivá a nepředvídatelná, stejně jako samotný konec.

Kdo vraždil?

Poté, co vypustí zmiňovanou informaci, se Joanna cítí provinile. Zároveň ji však příběh vražedkyně fascinuje, a proto o ní vyhledává všechny dostupné informace. Netrvá dlouho, a má vlastní seznam žen, které by mohly být Sally. Je to její starší přítelkyně z čtenářského klubu, která se od té doby, co onen drb zaslechla, chová opravdu podivně? Nebo starší paní, která očividně lže o svém vztahu s dcerou a vnuky? Nebo majitelka obchodu, které někdo vylepil na výlohu fotky vražedkyně a později začal ničit i její obchod?

Hodně postav, málo prostoru

V příběhu vystupuje spousta zajímavých postav. Protože je kniha relativně krátká, nedostávají širší prostor, a to je opravdu škoda. Hlavní hrdinka Joanna je však sympatická, stejně jako ostatní postavy z jejího blízkého okolí. Soucítit budete i s vražedkyní Sally, která to v životě neměla jednoduché. Fáma je zkrátka vynikající oddechové čtení, které nenudí a nutí k zamyšlení nad tím, jaké následky mohou mít slova, která jsou vyřknuta bez rozmyslu.

Fama

Fáma/ The Rumour
Autorka: Lesley Kara
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: psychologický román, thriller
Nakladatelství: Ikar
Edice: Edice Světový bestseller
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288

Hodnocení: 80%

www.knizniklub.cz/knihy/382521-fama.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Petr Klemeš: „Program nám letos narostl o několik set procent.“

chillibrani 200Festival milovníků pálivého Chillibraní se bude konat 5. září 2015 na brněnském koupališti Riviéra. Připraven je celodenní program pro děti a dospělé, kterému dominuje soutěž Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého - Chilližrout 2015. O to...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Nahlédněte do bradavické knihovny

FvPV200Nakladatelství Albatros ku příležitosti dvacátého výročí od vydání prvního dílu Harryho Pottera znovu vydává všechny doposud zveřejněné knihy. Jedněmi z nich jsou i učebnice z bradavické knihovny – Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je na...


Literatura

Kniha, která se bude líbit nejen maminkám

mamince-se-budes-libit 200Jaroslav Konvička v nakladatelství MaHa vydal humorný román pro ženy nazvaný Mamince se budeš líbit.

 

...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

O myšce a medvědovi aneb přátelství se učit také musíme?

Ernest-et-Celestine 200V těchto skutečně vydařených zimních dnech do našich kin přichází nová animovaná filmová pohádka O myšce a medvědovi, tentokrát konečně z evropského kontinentu, ze sladké Francie. Příběh neobyčejného přátel...