Nebezpečná fáma, která může zabíjet

Nebezpečná fáma, která může zabíjet

Fama perexSvobodná matka Joanna se spolu se svým synem Alfiem přestěhuje zpátky do přímořského městečka, ve kterém vyrůstala. Rychle si dokázala najít práci a je ráda, že bydlí blízko své milované matky, která je ochotná jí se vším pomoct, ale nedokáže mezi místní zapadnout. Proto jí máma doporučí navštěvovat místní čtenářský klub.

 


A právě tam Joanna bez rozmyslu vypustí drb, který slyšela na školním hřišti. Prý v jejich městečku bydlí Sally McGovanová, nechvalně známá dětská vražedkyně. Má novou identitu a žije zde pod ochranou. Fáma se rychle rozšíří, obyvatelé městečka zpanikaří a začnou se navzájem podezírat. Jako by toho nebylo málo, zavolá Joanně otec jejího syna a požádá ji, aby se k ní mohl nastěhovat. Je odhodlaný vražedkyni najít a napsat o ní knihu, která mu přinese slávu a peníze. Kdo je vražedkyní a co všechno dokáže způsobit jedna náhodně vypuštěná fáma?

Spíš psychologický román, než thriller

Knihu Fáma napsala anglická spisovatelka Lesley Kara, Příběh je prezentovaný jako thriller, ale tohle označení není přesné. Tři čtvrtiny knihy jsou velmi vydařeným psychologickým románem, který zkoumá následky nedbale pronesených slov radikálně měnících vztahy mezi obyvateli městečka. Až závěrečná část má nádech plnohodnotného thrilleru – je napínavá, překvapivá a nepředvídatelná, stejně jako samotný konec.

Kdo vraždil?

Poté, co vypustí zmiňovanou informaci, se Joanna cítí provinile. Zároveň ji však příběh vražedkyně fascinuje, a proto o ní vyhledává všechny dostupné informace. Netrvá dlouho, a má vlastní seznam žen, které by mohly být Sally. Je to její starší přítelkyně z čtenářského klubu, která se od té doby, co onen drb zaslechla, chová opravdu podivně? Nebo starší paní, která očividně lže o svém vztahu s dcerou a vnuky? Nebo majitelka obchodu, které někdo vylepil na výlohu fotky vražedkyně a později začal ničit i její obchod?

Hodně postav, málo prostoru

V příběhu vystupuje spousta zajímavých postav. Protože je kniha relativně krátká, nedostávají širší prostor, a to je opravdu škoda. Hlavní hrdinka Joanna je však sympatická, stejně jako ostatní postavy z jejího blízkého okolí. Soucítit budete i s vražedkyní Sally, která to v životě neměla jednoduché. Fáma je zkrátka vynikající oddechové čtení, které nenudí a nutí k zamyšlení nad tím, jaké následky mohou mít slova, která jsou vyřknuta bez rozmyslu.

Fama

Fáma/ The Rumour
Autorka: Lesley Kara
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: psychologický román, thriller
Nakladatelství: Ikar
Edice: Edice Světový bestseller
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288

Hodnocení: 80%

www.knizniklub.cz/knihy/382521-fama.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Česká Lípa

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Poněkud děsivá vize nesmrtelnosti

budeme zit vecne perexBudeme žít věčně? Nejen tuto otázku kladou autoři stejnojmenné knihy, spisovatel Tobias Hülswitt a fyzik Roman Brinzanik, vědcům z nejrůznější...


Literatura

Dar jménem Alzheimer

alzheim200Přečíst si tuhle dojemnou knížku pro mě nebylo vůbec jednoduché. Nezhltneš ji v průběhu několika večerů. Právě naopak, pomaloučku se prokousáváš duchovním textem, přemýšlíš o přečteném a necháváš jednotlivá sdělení na sebe působit. Téma je velmi náro...

Divadlo

Mamma Mia! Další vítězství Heleny Vondráčkové na muzikálové scéně

helena perex1Prozatím poslední muzikálovou rolí Heleny Vondráčkové je Donna v muzikálu Mamma Mia!, který se v Kongresovém centru Praha hraje bezmála rok. Přitom popová diva do něj vstoupila až v sobotu 21. listopadu, co...

Film

Mládí bez naděje aneb když spravedlnost dostává na frak

altTen den mě docela rozhodilo zpravodajství. Řidič automobilu, který jel nepřiměřenou rychlostí pod vlivem léku, při jejichž užívání by se nemělo řídit, srazil jiné osobní auto a jeho řidiče zabil, vyvázl s podmínkou. Kdežto “tykadlový malíř” bude sedět n...