Nebezpečná fáma, která může zabíjet

Nebezpečná fáma, která může zabíjet

Tisk

Fama perexSvobodná matka Joanna se spolu se svým synem Alfiem přestěhuje zpátky do přímořského městečka, ve kterém vyrůstala. Rychle si dokázala najít práci a je ráda, že bydlí blízko své milované matky, která je ochotná jí se vším pomoct, ale nedokáže mezi místní zapadnout. Proto jí máma doporučí navštěvovat místní čtenářský klub.

 


A právě tam Joanna bez rozmyslu vypustí drb, který slyšela na školním hřišti. Prý v jejich městečku bydlí Sally McGovanová, nechvalně známá dětská vražedkyně. Má novou identitu a žije zde pod ochranou. Fáma se rychle rozšíří, obyvatelé městečka zpanikaří a začnou se navzájem podezírat. Jako by toho nebylo málo, zavolá Joanně otec jejího syna a požádá ji, aby se k ní mohl nastěhovat. Je odhodlaný vražedkyni najít a napsat o ní knihu, která mu přinese slávu a peníze. Kdo je vražedkyní a co všechno dokáže způsobit jedna náhodně vypuštěná fáma?

Spíš psychologický román, než thriller

Knihu Fáma napsala anglická spisovatelka Lesley Kara, Příběh je prezentovaný jako thriller, ale tohle označení není přesné. Tři čtvrtiny knihy jsou velmi vydařeným psychologickým románem, který zkoumá následky nedbale pronesených slov radikálně měnících vztahy mezi obyvateli městečka. Až závěrečná část má nádech plnohodnotného thrilleru – je napínavá, překvapivá a nepředvídatelná, stejně jako samotný konec.

Kdo vraždil?

Poté, co vypustí zmiňovanou informaci, se Joanna cítí provinile. Zároveň ji však příběh vražedkyně fascinuje, a proto o ní vyhledává všechny dostupné informace. Netrvá dlouho, a má vlastní seznam žen, které by mohly být Sally. Je to její starší přítelkyně z čtenářského klubu, která se od té doby, co onen drb zaslechla, chová opravdu podivně? Nebo starší paní, která očividně lže o svém vztahu s dcerou a vnuky? Nebo majitelka obchodu, které někdo vylepil na výlohu fotky vražedkyně a později začal ničit i její obchod?

Hodně postav, málo prostoru

V příběhu vystupuje spousta zajímavých postav. Protože je kniha relativně krátká, nedostávají širší prostor, a to je opravdu škoda. Hlavní hrdinka Joanna je však sympatická, stejně jako ostatní postavy z jejího blízkého okolí. Soucítit budete i s vražedkyní Sally, která to v životě neměla jednoduché. Fáma je zkrátka vynikající oddechové čtení, které nenudí a nutí k zamyšlení nad tím, jaké následky mohou mít slova, která jsou vyřknuta bez rozmyslu.

Fama

Fáma/ The Rumour
Autorka: Lesley Kara
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: psychologický román, thriller
Nakladatelství: Ikar
Edice: Edice Světový bestseller
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288

Hodnocení: 80%

www.knizniklub.cz/knihy/382521-fama.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pořád zpíváme a pořád zažíváme zaplněné koncerty, říká o současnosti sesterského dua Martha Elefteriadu

martha a tena perexI když se Martha a Tena Elefteriadu těší z retrospektivního trojalba Zlatá kolekce, které koncem října vydal Supraphon, zdaleka nežijí jen minulostí. Dokládá to spousta jiných aktivit obou zpívajících sester řeckého původu...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

denik uprchlice200V nakladatelství Brána vyšla Oksaně z Ukrajiny kniha Deník uprchlice. Jedná se o nelehké čtení, které by si však měl přečíst každý.

 

...

Literatura

Sakra čakra: Nebe nebo

nebe nebo 200V nakladatelství Pointa vyšla velmi zajímavá kniha Petra Neckáře s názvem Nebe nebo.

 

...

Divadlo

Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota

Republiko SemTamFor perexVidím město veliké, ve kterém ZEMANU Žižkovi kalich vínem přetéká. A co na to jeho mluvčí Jan Hus? Co chystá slovenský lobista Bocian ve svém hnízdě? Nejdůležitější postavy české historie jsou zpět, aby nás varovaly, ...

Film

Tak trochu temnější pohádkový svět

Zloba perexPřešlo pět let. Zloba (Angelina Jolie), královna černé magie, žije spokojeně na čarovných Blatech společně se svou kmotřenkou Růženkou (Elle Fanning). Když Růženku požádá o ruku princ Filip (Harris Dickinson) ze sousedního království Ulstead, z...