O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře
Kultura21.cz

O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

vsechny hvezdy na nebi perexBex, Jenni a Ellory jsou nejlepší kamarádky, které nespojuje nic, kromě náklonnosti a obdivu k Ret, čtvrté člence jejich téměř nerozlučné skupiny. Ret je jako slunce a ostatní dívky jsou jako planety, které kolem něj obíhají. Úlohy v jejich soukromé sluneční soustavě jsou pevně dané a neměnné – až do jednoho setkání na párty, které všechno změní.

 


O rok později musí osamělá Ellory sama čelit nejen čtvrtému ročníku, ale i minulosti. Kromě samoty snáší také posměšky svých spolužáků a ztrátu inspirace. Maturita se naštěstí rychle blíží – a s ní i šance na nový život. Zvládne Ellory tohle všechno a vyrovná se s tím, co se stalo? A co vlastně vedlo k tomu, že se Ellořin téměř dokonalý život obrátil vzhůru nohama?

Středoškolské drama s prvky thrilleru

Knihu Všechny hvězdy na nebi napsala americká spisovatelka Kit Frick. Ta se kromě psaní věnuje i malování, editování a je taky spolupracovnicí v neziskové organizaci. Tahle kniha je její prvotinou a vypráví o obyčejném středoškolském životě, který se náhle změnil v děsivé drama. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – ve třetím ročníku a v maturitním ročníku – a kapitoly z obou období se střídají.

Co se vlastně stalo?

Klíčová událost, která tak moc změnila Ellořin život, zůstává tajemstvím téměř do konce. Ano, jsou nějaké náznaky, ze kterých je možné domýšlet si, co se asi tak mohlo stát, ale není to nic konkrétního. Proto kreativně zpracované vysvětlení i samotný závěr překvapí.

Toxické vztahy, tajemství a lži

Vztahy v tomhle příběhu se dají dokonale popsat slovem toxické. Excentrická a sebevědomá Ret svými kamarádkami manipuluje a často je využívá pro své vlastní pobavení. Ony to snášejí, protože je to pro ně jen malá cena za to, že mohou být ve společnosti někoho tak úžasného. I vztah Ellory s jejím přítelem je plný lží a tajemství, o kterých je možná lepší nemluvit. Je to zkrátka skvělá ukázka toho, jak by mezilidské vztahy rozhodně vypadat neměly.

Kniha, která zaujme hlavně mladší čtenáře

Kniha je občas zdlouhavá a některé její pasáže nudí, ale prožívání hlavní hrdinky a její snaha smířit se s minulostí jsou zpracované poutavě a uvěřitelně. To, společně s již zmíněným šokujícím koncem, zaručuje, že kniha stojí za přečtení. Doporučila bych ji však hlavně mladším čtenářům, kterým jsou středoškolské radosti a starosti blízké.

vsechny hvezdy na nebi

Všechny hvězdy na nebi/ See All the Stars
Autorka: Kit Frick
Překlad: Zuzana Vrbová
Žánr: young adult
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2020
Počet stran: 296

Hodnocení: 75%

www.knihydobrovsky.cz/vsechny-hvezdy-na-nebi-205997488


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s velkou hvězdou Sunday Music Jamu

vinnie-james 200Velkou zahraniční hvězdou festivalu Sunday Music Jam je folkový zpěvák Vinnie James. Jeho myšlenky by se mohly tesat do kamene a takového nadšence do České republiky byste mohli hledat dlouho. Ostatně, posuďte sami!

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Moderní porodnictví nezklame
moderni porodnictviTlustá bichle velikosti A4 nabušená informacemi o ženských genitáliích a o tom, jak přicházejí děti na svět, vás rozhodně nezklame. Minimálně pokud studujete medicínu nebo se chystáte vykonávat záslužnou práci porodní asistent...

Literatura

Jaká je má sestra?

Sestry 200Román Sestry (v anglickém originálu Sisterland) americké autorky Curtis Sittenfeldové je poutavé čtení. Předcházely mu výborné reference, byla jsem proto na něj velmi zvědavá a předem musím říci, že mě rozhodně nezklamal. Psychologická sonda do vzta...

Divadlo

Dvě nominace na Ceny Thálie pro soubor opereta/muzikál Národní divadlo moravskoslezské

thalie 200Soubor opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě získal dvě užší nominace na Ceny Thálie za rok 2014. Dvěma nominovanými umělci jsou Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scená...

Film

Reklamy světem vládnou

do Pod znackou Bata 200Když se zahledím na dnešní půlminutové reklamy (zvláště pak ty na čisticí a prací prostředky), jímá mě stud nejen za všemu přizpůsobivé tvůrce, ale i za hospodyňky, které se nechávají tímto paskvilem oslovit. Jinak si nedo...