„Sbírání bylin ve velkém není pro slabší povahy“
Banner

„Sbírání bylin ve velkém není pro slabší povahy“

Tisk

Do tmy 200Do tmy je název velmi zajímavé knihy o sbírání bylin, která ze všeho nejvíce připomíná staré české klasiky. Vydejte se s hlavní hrdinkou na cestu, ze které není snadné uniknout…

 

 

Jedná se o příběh nemocné ženy, která svůj život zasvětila bylinkám. Sbírání, jejich sušení a především odevzdávání ve výkupně je pro ni to nejdůležitější. Na ničem ostatním nezáleží, když je úterý. Hrdinka knihy, Anna, je takovou vesnickou podivínkou, stýká se jen s několika málo lidmi a na ostatních jí vůbec nezáleží. Hlavně, že ona je šťastná, když může sbírat lipový květ.

Jednotlivé kapitoly jsou věnované různým léčivým rostlinám a střídají se s úterky – dny výkupu. Kniha je psána zvláštním stylem – sice v ich formě, ale jakoby s určitým odstupem nebo odosobněním, které se těžce popisuje. V žádném případě nejde o odpočinkové čtení, a ač by se zdálo, že děj utíká pomalu, není tomu tak. Text totiž má v sobě neuvěřitelnou sílu a jakési vnitřní napětí, které člověka úplně uhrane.

Děj knihy se odehrává na vesnici a nechybí v ní tak spousta popisů krásné přírody, ale také místních poměrů. Anna bojuje s pohledy a pokřikováním od ostatních - je zvyklá udělat to nejnutnější a radši rychle zmizet z dohledu. Až si čtenář říká, kolik takových podivínek a podivínů mezi námi takto žije.

S pokorou a citem jsou v knize popsány také léčivé rostliny. Dozvíte se, kdy je nejlepší sbírat lípu, jak musí být usušená přeslička a mnoho dalšího. Jde vidět, že tyto informace nebyly jen načtené, ale vycházely ze zkušeností autorky.

„Další rok, už jako vysokoškolačka, jsem šla do sebe a veškeré sběratelské síly jsem vehnala do nejtitěrnějších kvítků v okolí. Měla jsem dva velké sáčky a dostala za ně sto padesát korun. Výkupní cena tehdy klesla na rekordní minimum. Zklamání bylo veliké, tlačila jsem čerstvě píchlé kolo z výkupny domů a opravdu mě tehdy napadlo, že se na to vyseru. Od té doby si každý rok na konci března hlídám nákupní seznam a cenu hluchavky kontroluju. Samozřejmě stálé stejné, už žádný záhadný výkyv. Ať se však cena pohybuje kdekoliv, nic nemůže změnit na tom, jak krásné je brát do ruky květ, který nasytí zástup mravenců, a přitom neváží ani setinu gramu.“ (str. 117)

Do tmy

Přiznám se, že takové knihy úplně nevyhledávám, ale tato mě mile překvapila a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Nádech tajemna, nemoc a neustálé napětí z ní udělalo záležitost na dvě odpoledne, na kterou se nezapomíná. Jsem hodně zvědavá s čím přijde tato autorka příště a držím jí palce, protože s takovým psaním by se rozhodně neměla z literárního pole ztratit!

Anna Bolavá je literární pseudonym Bohumily Adamové, která se narodila a vyrostla v jižních Čechách. Studovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala například jako výrobní dělnice, uklízečka na ministerstvu, ale především se věnovala jazykovým korekturám a recenzím. Pod různými jmény publikovala například v Tvaru nebo Hostu a vydala sbírku básní Černý rok (2013). Je matkou tří dětí, pěstuje červenou řepu, sbírá léčivé byliny, chytá ryby a fotí povrchy a zemědělské stroje.

Název: Do tmy
Autor: Anna Bolavá
Žánr: román
Nakladatelství: Odeon (Euromedia)
Rok vydání: 2015
Počet stran: 232
Hodnocení: 70 %

www.odeon-knihy.cz

Zdroj foto: https://www.bux.cz/knihy/179723-do-tmy.html


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kapela Noisetrap posadila za bicí ženskou

noisetrap 200Temnější pražská klubová záležitost s příjemným vokálem změnila sestavu a přibrala do party další krásku. Malinko jsem vyzpovídala zpěvačku Lucii Bártovou a slíbila jí, že se konečně přijedu podívat na jejich koncert. Doufám, že někdy znovu za...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

poprava 200Titulem letošního jara se pro milovníky severské krimi rozhodně stal titul Poprava od Yrsa Sigurdardóttir, který pod značkou Metafora přineslo nakladatelství Grada.

 

...

Divadlo

Medicus: Dechberoucí příběh o touze umět pomáhat

Medicus200Historické období mezi 8. a 13. stoletím se v islámu označuje jako zlatý věk. Zatímco Evropa procházela temným středověkem, bojovala proti různým nájezdům a teprve se v ní ustalovaly budoucí národy, na Dálném východě probíhal obrovský vědecký, ekonomi...

Film

Walt Disney a hledání genderových stereotypů

200filmHodnocení odkazu Walta Disneye (nebo Disneyho?), ať již jeho samého, nebo studia nesoucího jeho jméno, se zpravidla odvíjelo ve dvou rovinách. Jedna zdůrazňovala kýčovitost produktů, druhá obdivovala obchodní talent. Nalezneme však také badatele, kteř...