Četba nejen na pondělí

Četba nejen na pondělí

Tisk

cerny200Málokterý vzdělanec, proskribovaný za totalitního komunistického režimu, získal v po sametové době takového prostoru, jako profesor Václav Černý, osoba patřící mezi významné české literární historiky, kritiky, překladatele a vysokoškolské pedagogy.

 

 

A Filozofická fakulta Univerzity Karlovy právě přináší další svazek jeho literárních prací, s názvem Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936 – 1938. Kniha přináší kompletní sbírku literárně kritických statí, které Černý v období, kdy byl zaměstnancem redakce, vydal. Soubor opět dokazuje Černého nesmírnou erudici i široký záběr zájmu.
S Literárními novinami Černý spolupracoval už krátce po svém studijním a pracovním pobytu v Ženevě, ale až v září 1936 nastupuje do redakce jako redaktor denní rubriky Kulturní kronika a hlavně kritické přílohy Literární pondělí, která v Lidových novinách běžela už třetím rokem. Přestože byly Literární noviny brány jako „hradní“ tisk, dostal Černý naprostou svobodu ve volbě i způsobu kritiky.
V redakci vydržel dva roky a přispíval do ní články a kritikami soudobé literatury české (například Vladimír Holan, František Halas, Josef Čapek, Jiří Weil) i světové (Eugene O´Neill, Federico García Lorca a dalších), literárně historickými a teoretickými studiemi, ale také informoval o kulturních akcích. Některé statě jsou svým obsahem kratší, některé více rozpracované, ale vždy je v nich cítit duch „nesmiřitelného“ kritika Václava Černého. V současné době povrchních recenzí je toto osvěžující doušek poctivé práce. Za její širší zpřístupnění a připomenutí je nutné poděkovat editorce (Klára Soukupová) i nakladatelství.
Kniha je rozdělena na dvě části, a to podle rubrik, pro které autor statě psal. Uvnitř každé z nich pak editorka dále postupuje chronologicky od nejstarší po nejmladší. Je skvělé, že se editorce podařilo rozklíčovat i texty, které nepodepsal svým jménem.

cerny6


Na závěr publikace je přiložen, opět chronologický, soupis obsahující vyčerpávající bibliografické údaje.
Svou poctivou práci stvrzuje editorka nejen celou knihou, ale také tím, že dohledala i statě, které byly opomenuty v oficiálním soupisu Černého bibliografie uveřejněné v odeonském dvoudílném svazku Tvorba a osobnost a zařadila je do své publikace.

Text vznikl v rámci projektu „Příprava vydání textů Václava Černého publikovaných v Lidových novinách v letech 1936 – 1941, řešeného na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a vyšel jako čtrnáctý svazek v edici Mnemosyne.

Badatelům a zájemcům o dílo Václava Černého tedy schází snad už jen jediné – vydání posledního, pátého svazku jeho univerzitních přednášek (obsahující literaturu od devadesátých let devatenáctého století až po padesátá léta století dvacátého).
Ale to je spíš otázka na nakladatelství Academia, která před devíti lety vydala svazek čtvrtý a stále neavizuje (ani v letošním edičním plánu), kdy edici zakončí.


Autor: Václav Černý
Název: Literární pondělí. Texty z Lidových novin 1936 – 1938
Název edice: Mnemosyne
Svazek: 14
Editorka: Klára Soukupová
Nakladatel: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Rok vydání: 2016
Stran: 334
ISBN: 978-80-7308-580-3
Hodnocení: 100 %

( 0 hlasů )

https://e-shop.ff.cuni.cz/books/monographs_eng/literarni_pondeli_texty_z_lidovy__novin_1936_1938-1225


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Arogance u mého focení nemá žádnou šanci

Spingl 200Davida Špingla (29) uchvátilo focení již při studiu na střední škole. Se svými kolegy se spolupodílí na projektu „Proč ne...?“, ve kterém fotí zajímavé tváře neznámých lidí na ulici. Tématem jeho nynějšího focení je „street swag“. Čím ho modelka zauj...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Skamaraďte děti s abecedou

kamaradi z abecedy200Pro všechny rodiče malých dětí, které již brzy čeká škola a boj s psaním a čtením, je tady výborná publikace s názvem Kamarádi z abecedy. Za knihou, do které se může kreslit, čmrkat i obtiskovat obarvené prsty,...


Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?



altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.