Tashlinův svět, který není

Tashlinův svět, který není

Tisk

svet ktery neni 200Mám ráda knížky Franka Tashlina i nakladatelství Baobab. Obě jména jsou zárukou kvality a příjemných zážitků, takže když se mi dostal do rukou třetí komiks Franka Tashlina – Svět, který není, neváhala jsem ani minutu a začetla jsem se do něj. A zase jsem dobře udělala.

Americký scénárista, režisér, animátor a autor dětských knih Frank Tashlin (vlastním jménem Francis Frederick von Taschlein) byl „jeden z největších (6 stop a 4 palce) synů Weehawkenu v New Jersey“. I jeho život by vydal na dobrodružný příběh: už od třinácti let svého věku se protloukal v různých zaměstnáních – v sedmnácti letech se stal kreslířem animovaných filmů, kreslil komiksy pod pseudonymem Tish Tash, režíroval animované reklamy, byl filmovým režisérem (mezi jiným psal gagy pro Laurela a Hardyho). Napsal a ilustroval tři satirické příběhy pro děti a dospělé čtenáře: Medvěd, který nebyl (vydán v roce 1946), Vačice, která se nesmála (1950) a Svět, který není (1951). Hrdinové prvních dvou komiksů se v tom třetím znovu nenápadně objeví a pozorný čtenář je může najít.


Knížka mě opět okouzlila – od překvapivého obsahu až po vtipný obal. Autorova strategie zůstává stejná jako v předchozích knihách. Slovy spíše šetří, ale obrázky vyjádří vtipně velmi důležitá sdělení o „světě, který není, ale klidně by mohl být…“ Na každé stránce se odehrává malý kousek příběhu. Čtenář postupuje krok po kroku celým dějem a postupně nalézá jednotlivá překvapivá a umně skrytá sdělení. Setkává se s vtipným názvoslovím (zásluha Jiřího Dvořáka), týkajícím se „zaniklé civilizace“, jako např. primitivní vůdci (tlachus polyhubus), primitivní primitivové (neonacius hlavajakfikus), primitivní svatyně (odnevidimum donevidimum), primitivní zábava (telehumus infinitus) atd.  A na konci najde – začátek.

svet ktery-neni


Autor Vás nutí přemýšlet o světě kolem nás, o základních otázkách civilizace a našeho života. Knížka stará více než 60 let a stále je a asi dlouho bude aktuální. Jak to jenom ten Tashlin dělá? Se smyslem pro humor, ironii a satiru je to zdánlivě jednodušší, ale právě že jenom zdánlivě. Asi proto nakreslil pouze tři komiksy. V tomto případě je mi to líto.


Knížka je určena jak dětem, tak dospělým, kterým vřele doporučuji, aby si ji četli a komentovali společně. Určitě je obohatí. Humor totiž, jak je známo, je kořením života.


Název: Svět, který není/z anglického originálu The World That Isn´t
Autor: Frank Tashlin
Přeložil: Jiří Dvořák
Žánr: komiks
Nakladatelství: Baobab
Rok vydání: 2015
Počet stran: 88

Hodnocení:100%

Zdroj foto: Baobab
http://www.baobab-books.net


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Autor Psí bible říká: „Zásadní je právo psa snažit se, učit se s radostí a uspět. A být pak i odměněn.“

psi bible200A taky bezpečí, jistota, láska a porozumění. Přátelství, důvěra. Poslušnost. Tak nějak si představujeme ideální vztah člověka a jeho psa. Dokud si psa opravdu nepořídíme a nezjistíme, že mnoho věcí je úplně jinak. Pokud ne úplně všechny. A my t...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Voda, co se líně vleče

JakoVoda perexKdyž jsem si přečetla recenze k tomuto románu, nebyla jsem si jistá, co čekat. Ovšem hned při prologu jsem pochopila, na co ostatní redaktoři naráželi. Příběh se líně vleče, pomalu a nenápadně vtahuje do děje....


Divadlo

Etiketa je životní styl

dobre mravy 200Už v předminulé sezóně, v červnu roku 2016 mělo premiéru představení Dobré mravy, které se inspirovalo a vycházelo z nikoho jiného z etikety Ladislava Špačka, guru českého společenského chování. Co toto ztřeštěné představení přineslo?

Film

KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI

Artus plakat (2)Guy Ritchie, jenž pozornost na sebe upoutal adrenalinovým uchopením příhod Sherlocka Holmese, se v obdobně „nabušeném“ stylu vypravil k artušovské legendě – a spolehlivě pohřbil všechnu její poezii. Do ponura laděná fantasy s fantaskn...