Umění jako terapie je okénkem do našich životů

Umění jako terapie je okénkem do našich životů

Tisk

umeni jako terapie 200Na umění lze nahlížet z různých úhlů pohledu. Z pohledu technického, politického, historického, aktivizačního a terapeutického. Autoři knihy Umění jako terapie se zaměřili na ten poslední z nich, jejž důkladně a čtivě rozebírají. Nabízí se nám tedy možnost nahlížet náš život i život společnosti skrze umění, skrze jednotlivá umělecká díla.

 


Kniha je členěna do pěti kapitol – Metodologie, Láska, Příroda, Peníze a Politika
. Autoři nahlížejí na umění jako na terapii, respektive na jednu z možností, jak lze umění chápat, jak ho lze pojímat a především, jak ho lze plně využít v našem osobním životě.

Metodologie nás provází sedmi funkcemi – zapamatování, nalezení naděje, prožitek utrpení, kompenzace, sebepoznání, růst a docenění. To vše je něco, co nás provází celý náš život – potřebujeme si věci uchovávat v paměti; potřebujeme být šťastní, optimističtí a naplnění nadějí; život ovšem nejsou jen radosti ale i strasti; nejsme dokonalí ani naprosto vyrovnaní, a proto to potřebujeme nějak vykompenzovat; potřebujeme více poznávat sebe sama a nechat i ostatním nahlédnout do nás samých; přijímat i to odpudivé a nepříjemné, protože i to pro nás může být přínosem; v neposlední řadě pak oceňovat i drobné a zdánlivě obyčejné detaily všedního života. To vše nám umění nabízí a autoři knihy nám to demonstrují na konkrétních uměleckých dílech, na příkladech v podobě ilustrací, které nám tak pomáhají si vše, co v knize zmiňují, lépe představit.

V první kapitole autoři také uvádějí zajímavé odpovědi na otázky, jaké umění by se mělo tvořit, jak by se s ním mělo obchodovat, jak bychom ho měli studovat a jak by se mělo vystavovat.

umeni jako terapie 1

Další čtyři kapitoly jsou strukturované podobně jako ta první. Jsou složeny z jakýchsi podkapitol a zamýšlí se nad různými otázkami. Shrňme si je.

Láska – tato kapitola je uvozena větou, že láska by měla patřit k těm příjemnějším aspektům života, ovšem vždy tomu tak není a tuto příjemnou stránku provází i řada nepříjemností. Autoři nám zde proto předkládají, jak lépe milovat, co dělat pro udržení vztahu, jak lépe se v partnerském životě chovat apod.

Příroda – byla tady dříve než my, dennodenně nás obklopuje, uchvacuje nás svou krásou, skýtá nám uklidnění a nezapomenutelné okamžiky, ale může nás i donutit k zamýšlení se nad vlastní existencí. Probouzí v nás myšlení pozitivní i negativní. Pro ilustraci tohoto nekonečného kontrastu autoři uvádějí příklad jihu a podzimu.

Peníze – podíl peněz v umění jakožto dělicí čára mezi kvalitou a kýčem. Ukázka toho, co peníze dokáží vytvořit a co dokáží naopak zničit. Umění jakožto výsledek kapitalismu, potažmo dobrého či špatného vkusu spotřebitelů. Otázka co je správná investice do umění a co ne, otázka kultivace vkusu, otázka úpadku vkusu apod. Za tím vším stojí jen a jen peníze. Peníze jakožto přínos i zhouba zároveň.

Politika – možnosti angažovaného umění, umění jako výpověď o stavu společnosti, jako způsob boje za lepší zítřky, jako ilustrace toho, co je na světě špatné a na co naopak můžeme být hrdí. Umění jako idea (či ideologie?) daného národa, dané kultury vypovídající o jejích hodnotách, o ní samé. Je zde ovšem zmíněna i cenzura a to, že občas není od věci ji aplikovat.

Kniha jako celek ukazuje nový pohled na umění. Pro mě existují mnohá umělecká díla, která mi zhola nic neříkají a naopak ta, co mě oslovují. Proto příště, až navštívím nějakou výstavu a nebudu vědět, co si o kterém díle myslet (pokud pominu popisky), vzpomenu si na tuto knihu, která mi tak otevřela skvělou možnost toho, jak si z oné výstavy odnést víc, než bych si třeba odnesla kdykoliv předtím. Jak poznat sebe sama, jak umělecká díla využít pro svůj vlastní život, jak skrze ně nahlížet na minulost, současnost i budoucnost, jak vnímat či chápat onen pestrobarevný a neustále se měnící svět plný krás i ošklivostí. Je to zkrátka možnost navíc, kterou určitě stojí za to prozkoumat.


Název: Umění jako terapie
Autor: Alain de Botton, John Armstrong
Žánr: odborný
Nakladatelství: Kniha Zlín, s. r. o.
Rok vydání: 2014
Počet stran: 239
Hodnocení: 75%

www.knihazlin.cz


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Václav básně nerecituje, on je vypráví

kumpáni perexV lednu 2006 hrál Honza Paulík na jedné vernisáži v kladenském zámku na kytaru, přišel za ním recitátor Václav Fikrle a řekl mu: „Prosím vás, do toho vašeho hraní bych si uměl představit, že bych něco povídal.“ ...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Přechodné dokonalosti – přemýšlivý detektivní román z právnického prostředí

Prechodne dokonalosti 200Všechno začalo zdánlivě bezvýznamným telefonátem mého bývalého spolužáka z vysoké školy. Sabino Fornelli je advokát a zabývá se občanskoprávními případy. Když některý jeho klient potřebuje poradit v trestněprávní zá...


Literatura

Mentalistou snadno a rychle
ImagePopulární americký seriál Mentalista se Simonem Bakerem v hlavní roli si před poměrně krátkou dobou získal své místo i na českých obrazovkách a soudě podle velkého počtu repríz můžeme říci,...

Divadlo

V Lomnici nad Popelkou proběhlo klání ochotnických souborů
ImageOchotnický soubor při Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou má poměrně dlouhou tradici. Jeho historie se datuje už od roku 1825. Ve dnech 1. -  4.března 2012 uspořádal domácí Divadelní spolek J. K. Tyl již tradiční př...

Film

Žádný film není jako film o Mupetech
ImageOriginálu se opravdu jen těžko něco přiblíží. Nejenom, že Mupeti jsou nenahraditelné loutkové příšerky, ale také nikdo další neměl v Disney produkci tak šílený nápad. O nadabované české verzi se zmíním dále v textu....