Malířka a počítačový genius

Malířka a počítačový genius

Tisk

mal 200Příběh dvou lidí, kteří nedokázali žít spolu, ale ani bez sebe i když každý z jiného důvodu, na který po letech jedna strana hledá odpověď i po smrti toho druhého.

 

 

Zeptala jsem se sama sebe, zda mou bolest mohla opravdu způsobit Stevova smrt a ne pomlouvačné hanobení. Zbavila jsem se k svému překvapení sžíravé bolesti a dokázala si uvědomit svůj zármutek. Šlo o Steva a já truchlila. To byla pravda, se kterou jsem mohla žít.“

Podtext knížky Steve Jobs „Můj život, má láska, mé prokletí“ vystihuje pocity autorky, jejíž život od mládí ovlivňoval muž – genius.

„Věřila jsem v něj, jako téměř všichni, protože některé jeho stránky byly tak mimořádné, že za to stál. Přestavoval pro mne čas a nekonečno a všechno jím jsem poměřovala.  Měl v sobě hluboké nutkání zdokonalit vše, s čím přišel do styku, jako by ono zlepšování představovalo základní smysl jeho života“.

Chrisann  nikdy nechtěla psát, ale nakonec okolnosti ovlivnily její rozhodnutí a dávno před smrtí Steva začala psát o svém životě. A to sedmileté psaní bylo součástí její terapie. Není to knížka, kterou přečtete jedním dechem. Autorka dává přednost svým vlastním zážitkům a úvahám, bez jakékoliv návaznosti. Není to ani životopis, a protože není nijak chronologicky rozlišen, často se v něm čtenář ztrácí. Její vzpomínky jsou protnuty úvahami, ke kterým dospěla až po čase, kdy již byla „dozrálá“ a věděla, jak tehdy měla reagovat. Jejich život také ovlivnily pobyty v Indii a východní náboženství, kterému se věnovali po návratu, ať pozitivně, tak i negativně. Čím se Stevovi lépe dařilo, tím  ona na tom byla hůře.

„Utrpení druhých bylo pro něj určitým zdrojem síly“. Zdokonalil i svou krutost a přeměnil ji na nejchladnější a nejovládanější nelidský nezájem“.

mal 1


Pozdě pochopila, že on využíval svých slabin k manipulaci s lidmi, kteří nevěděli, tak jako ona, co se vlastně děje. Často vztahovala na sebe jeho chyby, neustále obhajovala jeho ničím rozumným nevysvětlitelným rozmarům (poetický básník, nebo nemluvný bručoun). Obdivovala, když v mládí tvrdil, že jednou bude slavný a bohatý a věřila mu.  Až hodně pozdě pochopila další jeho slova „ve světě podnikání ztratím svou lidskost“.  Když byl úspěšný a bohatý nejevil o ni zájem, ničil jí tvrzením, že dcera není jeho, a vůbec mu nevadilo, že Chriss nemá žádné finanční prostředky, ani možnost je získat, život dítěte ho nezajímal. Lidský přístup k nim měl jen v době, kdy se mu vůbec nedařilo (vyhozen z práce). I když Chriss měla problémy s bydlením a často neměla co jíst, nikdy před dcerou ho neobviňovala, ani jí nedala sebemenší záminku k odsuzování otce. Spíše naopak, chtěla jejich sblížení, což se jí nakonec povedlo.

O existenci této ženy, která ho znala a stýkala se s ním již od střední školy, se vůbec neví. Právě ona je matkou jeho prvního dítěte dcery Lisy, kterou sama vychovala. V knize jsou fotografie jejich dcery s otcem důkazem, že k sobě patřili, nakonec jí za své dítě i uznal.  Chriss ukazuje genia bez příkras, ale  i bez zatrpklosti. Stojí proto za to se knihou seznámit, protože ona nutí člověka se nad ní zamyslet a možná i někdo v ní najde odpovědi na své problémy.

Název: Steve Jobs „Můj život, má láska, mé prokletí“
Originální název: THE BITTE IN THE APPLE
Auto :  Chrisann Brennanová  
Překlad:  Zdeněk Mužík  
Nakladatelství:  Albatros Media a.s.
Rok vydání: 2014
Počet stran: 312
Žánr: autobiografické příběhy

Hodnocení: 80 %

Steve Jobs od Albatros Media

Zdroj foto: Albatros Media a.s.       

( 0 hlasů )

                     


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Mistryně ČR v Pole Dance Lucie Šimková: „Šplh na tyči jsem ve škole nenáviděla.“

simkova5 200Pole dance, neboli tanec u tyče, je moderní taneční disciplína, která spojuje dohromady hned několik prvků jako jsou např. balet, akrobacie nebo gymnastika. Tento netradiční sport si na svou stranu získává stále více nadšenců. Svědčí o tom i ...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Co je odtud vidět: německý venkov, podivínství a malé zázraky života

Co je odtud vidětKdyž Selma řekla, že se jí v noci zjevila okapi, věděli jsme, že někdo z nás brzy zemře,“ zahajuje své vyprávění Selmina desetiletá vnučka Luisa. Staré venkovské vědmě Selmě se dosud zdálo o africké antilo...


Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

Francis Veber vzpomíná na slavnou éru francouzské kinematografie

altJak probíhalo natáčení dnes již kultovních francouzských komedií Uprchlíci, Otec a otec či Blbec k večeři? Jaký je ve skutečnosti Pierre Richard, Gérard Depardieu nebo již zesnulý Lino Ven...