Talentovaná česká kapela láká svojí psychedelickou show na vydání prvního alba

Talentovaná česká kapela láká svojí psychedelickou show na vydání prvního alba

Tisk

surreal 200Pražská rocková kapela Madhouse Express zveřejnila živou nahrávku s několika písněmi, které se objeví na albu s názvem Surreal Meadow. Kapela tak chce přilákat pozornost na vydání svého debutového alba, které proběhne formou online premiéry na YouTube v pátek 13. listopadu ve 21:30.Madhouse Express, slibné jméno české alternativní scény, tak završuje pouť, kterou kapela urazila od svého vzniku v roce 2015. Během několika let se stala z malé klubové kapely vůdčí sílou české psychedelie. Žánru, který ve světě nejvíce rezonoval v šedesátých letech a v současnosti prožívá jistou renesanci. A právě to, jakým směrem se současná psychedelie (též zvaná neopsychedelie) ubírá, chce čtveřice mladých talentovaných hudebníků ukázat ve své tvorbě.

Způsob, jakým se čtyřka rozhodla na své první album upozornit, dává najevo, že psychedelie stejně tak jako kapela, není příliš svázána běžnými konvencemi a stereotypy. Jako předkrm k tomuto albu neslouží single a videoklip, jak bývá běžně zvykem, ale živá nahrávka pěti skladeb, které se na albu objeví. Záznam byl natočen v pražské Klubovně a čtveřice tím chce kromě propagace alba také potěšit fanoušky živé hudby v době, kdy není dovoleno pořádání koncertů pro veřejnost.

Samotné zveřejnění alba s názvem Surreal Meadow, ke kterému live session zve, skupina naplánovala formou jedinečné online premiéry na serveru YouTube. Ta proběhne v symbolický ,,pátek třináctého,, večer. Záměrem kapely je v době zákazů vycházení propojit posluchače na různých místech v jeden okamžik a zprostředkovat jim možnost alespoň částečně prožít hudební zážitek společně.

A na co kapela na albu láká? Je to široká paleta zvuků a zvukových efektů, které si pohrají s vaší představivostí a emocemi. Kromě tradičních nástrojů jako jsou elektrické kytary, baskytara a bicí, byly použity rekvizity z divadla Říše Loutek (odkud také pochází motiv obalu alba), jako například zvony z prvorepublikových železničních přejezdů. Posluchači se mohou dále těšit na charakteristický zpěv, klávesové nástroje nebo exotický theremin.

Přestože se čtveřice ujala žánru s invencí a osobitostí, patrné jsou zde kořeny psychedelie šedesátých let. Tvorba proto může mj. potěšit fanoušky kapel ze zlaté éry, jako jsou Pink Floyd, The Doors nebo Velvet Underground, ale i současných Allah-Las, Tame Impala apod. Deset skladeb na albu působí rozmanitě a spojuje dohromady prvky různých hudebních stylů, jako jsou rock ‘n‘ roll, garage rock, stoner, psych pop nebo space rock.

Texty jsou v angličtině. ,,S některýma textama vycházím z různých zážitků, který jsem prožil s klukama. Třeba když na nás volala holka z blázince skrz okno zkušebny. Abych to upřesnil, zkoušíme přímo v areálu Bohnické léčebny v Praze. V době, kdy jsem psal ty texty, jsem ještě četl surrealistickýho Nezvala a knihu o imaginárních bytostech od Borgese, který mě taky inspirovaly. Texty obsahují spoustu dvojsmyslů a abstrakcí. Hlavní myšlenkou alba je únik z krkolomné šedi na čarovnou louku, kde nic nedává smysl a je ti tam nejlíp‘‘ říká Maxmilián, frontman a zpěvák kapely. Album bylo nahráno ve studiu Napa records, poté se masterovalo v Sono records, známém českém studiu, které se pyšní spoluprací s takovými jmény jako David Bowie, Nazareth aj.

Surreal Meadow cover

Na české alternativní scéně se Madhouse Express dostali do povědomí díky strhujícím živým vystoupením a několikrát si kapela zahrála i v zahraničí. Koncerty často doprovází vizuální projekce nebo liquid light show (forma světelného umění, která se objevila na počátku 60. let jako doprovod hudby, pozn. red.). Záznam této liquid light show speciálně pořízený pro Surreal Meadow, bude album doprovázet během premiéry. Postarali se o ní mladí umělci Weird Visuals.

surreal meadow Liquid light show

Kapela během své existence vydala kromě zmíněného živého záznamu také tři klipy a EP. Jejich hudbu do svého videa použil například i jeden z nejznámějších českých freestyle snowboardistů Dušan Kříž.

Skupina po premiéře umístí album na server Bandcamp, ale zavazuje se k jejímu pozdějšímu umístění na streamovací platformy typu Spotify, Apple music atd. Plánuje ho vydat i ve fyzické formě na vinylech. Po uvolnění současných vládních restrikcí budou v plánu také koncerty.

Odkaz na událost: https://fb.me/e/1kNVLAzWG

Zdroj foto: Anikó Puchalková

Více informací:
https://www.facebook.com/madhouseexpress
https://madhouseexpress.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/madhouseexpress/?hl=cs


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Plavci jedou letní šňůru koncertů s Irenou Budweiserovou

Jan Vancura perexZpěvák Jan Vančura pokračuje v koncertování s Plavci s tradičním repertoárem, na který jsou diváci této slavné skupiny zvyklí. Letošní rok navíc představí na koncertec...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Mexická gotika jako z viktoriánské Anglie

mexicka gotika200V červnu vydalo nakladatelství Host pozoruhodnou knihu Mexická gotika - s luxusní obálkou a ještě lepším obsahem - od mexicko-kanadské autorky Silvie Moreno-Garciové. Měla jsme za to, že gotickému románu odzvonilo, ale jak se ukázalo,...

Divadlo

Festival DIVADLO: demonstrace v Rusku, válečné Japonsko i Ingmar Bergman

ljud invasionMezinárodní festival DIVADLO oslaví od 12. do 20. záři v Plzni dvacáté narozeniny. V hlavní části připravil pro návštěvníky do 16. září přes 40 představení předních zahraničních a domácích divadel, v rámci epilogu pak 17. ...

Film

Mezipatra 2012: Dolan a Laurence svádějí boj za emancipaci jako jeden muž

laurence anyways dolanZ řady nesporně zajímavých tvůrců, jejichž snímky se objevily na programu letošního ročníku festivalu queer filmů Mezipatra a stojí za pozornost, má třiadvacetiletá režisérská hvězda z Québecu Xavier ...