Talentovaná česká kapela láká svojí psychedelickou show na vydání prvního alba
Kultura21.cz

Talentovaná česká kapela láká svojí psychedelickou show na vydání prvního alba

surreal 200Pražská rocková kapela Madhouse Express zveřejnila živou nahrávku s několika písněmi, které se objeví na albu s názvem Surreal Meadow. Kapela tak chce přilákat pozornost na vydání svého debutového alba, které proběhne formou online premiéry na YouTube v pátek 13. listopadu ve 21:30.Madhouse Express, slibné jméno české alternativní scény, tak završuje pouť, kterou kapela urazila od svého vzniku v roce 2015. Během několika let se stala z malé klubové kapely vůdčí sílou české psychedelie. Žánru, který ve světě nejvíce rezonoval v šedesátých letech a v současnosti prožívá jistou renesanci. A právě to, jakým směrem se současná psychedelie (též zvaná neopsychedelie) ubírá, chce čtveřice mladých talentovaných hudebníků ukázat ve své tvorbě.

Způsob, jakým se čtyřka rozhodla na své první album upozornit, dává najevo, že psychedelie stejně tak jako kapela, není příliš svázána běžnými konvencemi a stereotypy. Jako předkrm k tomuto albu neslouží single a videoklip, jak bývá běžně zvykem, ale živá nahrávka pěti skladeb, které se na albu objeví. Záznam byl natočen v pražské Klubovně a čtveřice tím chce kromě propagace alba také potěšit fanoušky živé hudby v době, kdy není dovoleno pořádání koncertů pro veřejnost.

Samotné zveřejnění alba s názvem Surreal Meadow, ke kterému live session zve, skupina naplánovala formou jedinečné online premiéry na serveru YouTube. Ta proběhne v symbolický ,,pátek třináctého,, večer. Záměrem kapely je v době zákazů vycházení propojit posluchače na různých místech v jeden okamžik a zprostředkovat jim možnost alespoň částečně prožít hudební zážitek společně.

A na co kapela na albu láká? Je to široká paleta zvuků a zvukových efektů, které si pohrají s vaší představivostí a emocemi. Kromě tradičních nástrojů jako jsou elektrické kytary, baskytara a bicí, byly použity rekvizity z divadla Říše Loutek (odkud také pochází motiv obalu alba), jako například zvony z prvorepublikových železničních přejezdů. Posluchači se mohou dále těšit na charakteristický zpěv, klávesové nástroje nebo exotický theremin.

Přestože se čtveřice ujala žánru s invencí a osobitostí, patrné jsou zde kořeny psychedelie šedesátých let. Tvorba proto může mj. potěšit fanoušky kapel ze zlaté éry, jako jsou Pink Floyd, The Doors nebo Velvet Underground, ale i současných Allah-Las, Tame Impala apod. Deset skladeb na albu působí rozmanitě a spojuje dohromady prvky různých hudebních stylů, jako jsou rock ‘n‘ roll, garage rock, stoner, psych pop nebo space rock.

Texty jsou v angličtině. ,,S některýma textama vycházím z různých zážitků, který jsem prožil s klukama. Třeba když na nás volala holka z blázince skrz okno zkušebny. Abych to upřesnil, zkoušíme přímo v areálu Bohnické léčebny v Praze. V době, kdy jsem psal ty texty, jsem ještě četl surrealistickýho Nezvala a knihu o imaginárních bytostech od Borgese, který mě taky inspirovaly. Texty obsahují spoustu dvojsmyslů a abstrakcí. Hlavní myšlenkou alba je únik z krkolomné šedi na čarovnou louku, kde nic nedává smysl a je ti tam nejlíp‘‘ říká Maxmilián, frontman a zpěvák kapely. Album bylo nahráno ve studiu Napa records, poté se masterovalo v Sono records, známém českém studiu, které se pyšní spoluprací s takovými jmény jako David Bowie, Nazareth aj.

Surreal Meadow cover

Na české alternativní scéně se Madhouse Express dostali do povědomí díky strhujícím živým vystoupením a několikrát si kapela zahrála i v zahraničí. Koncerty často doprovází vizuální projekce nebo liquid light show (forma světelného umění, která se objevila na počátku 60. let jako doprovod hudby, pozn. red.). Záznam této liquid light show speciálně pořízený pro Surreal Meadow, bude album doprovázet během premiéry. Postarali se o ní mladí umělci Weird Visuals.

surreal meadow Liquid light show

Kapela během své existence vydala kromě zmíněného živého záznamu také tři klipy a EP. Jejich hudbu do svého videa použil například i jeden z nejznámějších českých freestyle snowboardistů Dušan Kříž.

Skupina po premiéře umístí album na server Bandcamp, ale zavazuje se k jejímu pozdějšímu umístění na streamovací platformy typu Spotify, Apple music atd. Plánuje ho vydat i ve fyzické formě na vinylech. Po uvolnění současných vládních restrikcí budou v plánu také koncerty.

Odkaz na událost: https://fb.me/e/1kNVLAzWG

Zdroj foto: Anikó Puchalková

Více informací:
https://www.facebook.com/madhouseexpress
https://madhouseexpress.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/madhouseexpress/?hl=csSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Naším závazkem je uspokojit potřeby všech čtenářů

Roman Svitak 200Nakladatelský dům Grada vstoupil na trh s třemi novými značkami pro své knihy. Co za tímto krokem stojí a jaké se očekávají výsledky? Vyplatí se tímto způsobem investovat dovnitř firmy nebo vše převálcují elektronické knihy? A proč GR...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Děsivý pojem „Sonderbehandlung“

zvlastni zachazeni 200Je to už sedmdesát let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Dlouhá doba na to, abychom o životě za ostnatými dráty věděli mnohé. Opak se ale zdá býti pravdou. Pojďte se seznámit s těmi, kteří přežili běsnění druhé sv...

Divadlo

Divadlo Ungelt se chystá na léto. Jeho Letní scénu ovládne Touha jménem Einodis

ungelt200Ačkoliv to za okny dlouho vypadalo, jako kdyby jaro, a natožpak léto, nemělo vůbec přijít, v divadle Ungelt jsou lidé optimističtí a již s předstihem plánovali program letošní Letní scény. Co se chystá? Pojďme se podívat.

...

Film

Tohle je válka! Romantika v akčním hávu
ImageJak to vypadá, když se dva nejlepší kamarádi, oba špičkoví agenti CIA, zamilují do jedné dívky? Není to sice přímo příběh ze života, se kterým bychom se mohli ztotožnit, ale své diváky si určitě najde. Jedná o snímek, který sice neurazí, ale a...