Galerijní a muzejní noc ve Zlíně se blíží. Nespěte a jděte za uměním
Kultura21.cz

Galerijní a muzejní noc ve Zlíně se blíží. Nespěte a jděte za uměním

galerni muzejni noc200V pátek 20. května v 19 hodin odstartuje letošní ročník Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Pro ty, co zůstanou vzhůru, je připravena pořádná nálož kultury. V tuto noc se zdarma otevřou výstavy a expozice muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT a v mnoha dalších kulturních organizacích ve Zlíně. Připravený je také zajímavý doprovodný program pro celou rodinu.

 

 

Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU budou mít návštěvníci vstup zdarma do stálých expozic a všech aktuálních krátkodobých výstav muzea a galerie a je připraven opravdu bohatý program v celém komplexu až do 23 hodin. Služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně bude možné tuto noc využít až do 21 hodin.

„Po dvouleté pauze bych ráda pozvala nejen milovníky umění na tuto jedinečnou večerní akci, která nabídne netradiční prohlídky muzea a galerie po setmění, ale také zábavný doprovodný program. Věřím, že si všichni tuto noc skvěle užijí,“ pozvala na akci Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila komentované prohlídky třech aktuálních krátkodobých výstav, které jsou věnované současné malířce Haně Mikulenkové, krajináři Janu Honsovi a architektovi Dominiku Feyovi. V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je přichystána komentovaná prohlídka výstavy představující malířku mnoha generací Marii Fisherovou-Kvěchovou a večerní program s tématem „Broučči“. Proběhne čtení ze stejnojmenné Karafiátovy knihy, výroba světlušek na niti i odborný entomologický výklad nad skutečným hmyzem. Ve stálé expozici PRINCIP BAŤA naleznete mimo jiné také výstavku miniatur obuvi a dílničku s výrobou papírových modelů bot.

Se zábavným programem se myslelo také na děti. Ty se mohou zúčastnit soutěže se stanovišti po celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Galerie nabídne v prostorách svých výstav dílny s výtvarným tvořením i dramatickým uměním. Děti budou moci vyrábět cukroví z papíru, hledat těžiště sochy a nebo „procházet barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky, které budou muset zdolat bez doteku. V kavárně se mohou těšit na dětský tvořivý koutek a fotokoutek nebo křídové malování budíku na platformu. V předsálí je připravena multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s.r.o. K tomu všemu zahraje zlínská kapela Jasno a večer zakončí videomappingová projekce na fasádu budovy 15.

„Vidět exponáty v přítmí noci má přidanou hodnotu tajemství. Jsem ráda, že se naše paměťové instituce pravidelně otvírají návštěvníkům a lákají na atraktivní zážitky. Nezapomeňte si tedy nastavit budík, protože v pátek se nespí, ale jde se za uměním,“ zve Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Do letošního ročníku Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se se svým programem zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Alternativa – kulturní institut Zlín, Památník Tomáše Bati, Galerie Horizont, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College.

Pro akci bude zřízena speciální linka MHD, po které bude jezdit historický autobus a sveze návštěvníky do blízkosti všech míst, na kterých se akce koná.

Galerijni plakat

Program Galerijní a muzejní noci ve Zlíně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU | 19.00 – 23.00

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
HANA MIKULENKOVÁ – FLOW, 1. podlaží budovy 14

Na výstavě Hana Mikulenková představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně Flow. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla.
Komentovaná prohlídka výstavy v 19.00 hod.

JAN HONSA (1876–1937) – SAMOTÁŘ SE SRDCEM VENKOVANA, 1. podlaží budovy 14
Výstava je věnována malíři a grafikovi Janu Honsovi, který studoval v proslulé krajinářské škole Julia Mařáka na pražské Akademii.
Komentovaná prohlídka výstavy v 20.00 hod.

DOMINIK FEY – STAVITELEM NA PŘELOMU DOBY, 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet,
Výstava seznamuje s životem a dílem architekta Dominika Feye (1863–1950), který svými stavbami výrazně zasáhl do podoby pomalu se proměňujícího Zlína na konci 19. stol. – například realizací budovy Záložny a měšťanské školy (dnes Zlínský klub 204).
Komentovaná prohlídka výstavy ve 21.00 hod.

STÁLÁ EXPOZICE PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, 2. podlaží budovy 14
Výtvarně divadelní dílny pro děti, 1. a 2. podlaží budovy 14,
Cukrárna - výroba cukroví z papíru
Socha Kubík - hledání těžiště sochy/pohybu
Průlezka - „procházení barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÁ EXPOZICE – PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST, 3. podlaží budovy 14
Prohlídka expozic, výstavka miniatur obuvi, dílnička zhotovení papírových modelů bot.

FRANTIŠEK BARTOŠ – PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF, 5. podlaží budovy 14
Samoobslužné pracovní listy.

HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE, 1. podlaží budovy 14
Výstava věnovaná životu a dílu oblíbené české malířky, ilustrátorky a designérky Marie Fischerové-Kvěchové.
Večer na téma “Broučci” – čtení Karafiátových Broučků, dílna pro děti - výroba světlušek na niti, entomologická krabice s odborným výkladem.
Komentovaná prohlídka v 19.30 hod.

ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA, 1. podlaží budovy 14
Originály výtvarných scén animovaného seriálu Ferda mravenec od jednoho z předních autorů zlaté éry zlínského animovaného filmu.

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
Provoz knihovny prodloužen do 21.00 hod.

14|15 BAŤŮV INSTITUT
Soutěž pro děti, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, 19.00–22.00
DDM Astra – Malování na obličej, kavárna, 19.00–21.00
Výroba buttonů, kavárna,19.00–21.00
Dětský tvořivý koutek, fotokoutek, kavárna,19.00–22.00
Hudební kapela Jasno, kavárna,19.00–23.00
Multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s. r. o., předsálí budovy 15, 19.00–21.00
Křídové malování budíků na platformu, platforma,19.00–22.30
Videomapping, platforma, ve 22.30 hod

Akce je realizována s finanční podporou Statutárního města Zlína.

Více informací na www.14-15.cz.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Martin Faltejsek: „Bude to sakra boj“

martin faltejsek 00Martin Faltejsek je mladý talentovaný umělec z Lanškrouna, který kouká na svět skrze objektiv svého fotoaparátu. Jenomže svět v jeho podání má s realitou pramálo společného. Martinovy fotografie vás unesou do říše d...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

V sobotu se opět otevře kontroverzní výstava Českoland grafika TMBK, potrvá do konce roku

Ceskoland 200Po nucené téměř dvou měsíční pauze se v podzemí pražského hotelu Pyramida v sobotu opět otevře velkolepá výstava Českoland, za kterou stojí grafik a satirik Tomáš Břínek, známý pod pseudonymem TMBK. Návštěvníci tu uvidí například Andreje B...


Literatura

Femme fatale C. G. Junga: Sabina Spielreinová
ImageS krásnou, charismatickou a nadprůměrně inteligentní ruskou Židovkou s masochistickými sklony Sabinou Spielreinovou (1885 – 1942) se život nikdy příliš nemazlil. Její nelehký osud popisuje beletristicky, velmi živě...

Divadlo

V NODu praská program ve švech!

nodPo letní kompozici programu No Dimension Summer se režim v experimentálních prostorech NOD vrací do normálu.  Lépe řečeno se do programu vrátí osvědčené divadelní kousky, odehraje se několik premiérových večerů a to jak divade...

Film

Frankenweenie - Domácí mazlíček: Když vědu neděláme s láskou

Frankenweenie-plakat-200Film z produkce Walt Disney Pictures s prapodivným názvem Frankenweenie - Domácí mazlíček je animovaným příběhem chlapce Viktora a jeho psa Sparkyho. Když Viktor nečekaně přijde o svéh...