Karel Deniš: Petr Muk (Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já))

Karel Deniš: Petr Muk (Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já))

Petr muk 200Tak toto se mi asi ještě nestalo. Napsání recenze jsem řadu dnů odkládala, protože jsem se bála, že slovem zhroutím ten křehký pocit, který jsem z četby měla.  Petr Muk, legenda, která zůstane navždy mladá, která za sebou nechala písně plné těch nejniternějších emocí. Muž, který do své tvorby investoval své city, svou nemoc, své emoce. Dnes má na facebooku na 80.000 fanoušků a kdo znal i jeho jinou než pouze rádiovou tvorbu, musí pokleknout před hloubkou jeho vlastní tvorby.


Knihu napsal jeho přítel, Karel Deniš, hudební publicista a producent. Byl to muž, který byl jedním z těch, jež mu stáli po boku při jeho profesní tvorbě.  Je úžasné, jakým poetickým stylem, o Petru Mukovi píše. Strhující, ladný, pro náročného čtenáře je to i úžasný stylistický čtenářský požitek. Způsob, jakým Karel Deniš probíral Petrův život v jednotlivých citlivě volených kapitolách, je tím, co se mi v duši stavělo křehce jedno na druhé. A nyní mám obavu, že ať o této knize napíšu cokoliv, prostě to zkazím.


Pokusila jsem se tedy odložit svůj tichý a pokorný obdiv k temné charismatické hloubce hlasu Petra Muka, který mi jde až do hlouby duše a kostí…. A odložit i soucit s jeho krutou nemocí, díky níž složitě hledal cestu životem a bolestně ji občas nezvládal. Nemocí, díky které se možná stal kým se stal… a nemocí, která mu současně vzala možnost dál pokračovat. Kniha je pouze důkazem o tom, jak smysluplnou uměleckou cestou tento muž měl, jak se vyvíjel z dob Oceánu až po jeho vlastní sólovou dráhu a jeho duši, kterou si vyzpívával v nových muzikálech. Každý z jeho fanoušků má jistě v sobě jedno jediné, co ho vzalo za srdce. Pro mne to je jeho Adonai…  nebo jedna z mála známých písní, která snad ani v rádiích nebyla hrána. Lásku poznáš jizvou, když jsem postupně pronikala jeho tvorbou, která nebyla tak komerční, bylo to jako otevřít pokladnici s pokladem. Jak jen tohle mohlo zůstat skryto?

Petr muk


Podobná je i tato kniha Karla Deniše. Otvírá pokladnici, ve které je směs života tohoto charismatického zpěváka a vlastních názorů muže, jež mu stál poblíž. Nepíše o něm pateticky, ale reálně. Tak, že vám často vžene slzy do očí jen prostými fakty, odrazem, jaký Petr Muk byl.  Ale pravda, i se pousmějete, třeba nad jeho úvahou, proč měl Petr Muk takový úspěch u žen. Zajistila mu to prý malá stopa ženských rysů v obličeji, starodávný to recept na úspěch u opačného pohlaví… Kniha, jež dá čtenáři dojem, že když člověk nepozná štěstí, má těžký život, i tak jeho život má význam. Hluboký význam.


A třešničkou na dortu jsou fotografie, od jeho dětství až po poslední profi sérii jeho obrázků. Jak zrála jeho tvář, jak se do ní vtiskoval jeho život. A jak plné a hluboké jsou jeho poslední fotky…


„Stihl toho hodně nebo málo? Mohl snad udělat víc, kdyby neměl psychické problémy, nebo by naopak přesně z týchž důvodů nesvedl vůbec nic?“


Karel Deniš  (1952) Vystudovaný právník, ale v posledním čtvrtstoletí především hudební publicista a producent. Zklamání pro muzikálně aktivní předky, neboť se – po marných pokusech o kloudné hraní na housle a kytaru – od konce šedesátých let věnoval tanečním a později poslechovým diskotékám s repertoárem zcela neklasickým. Životní a profesní pohyb mezi rodnou Prahou a rodinným Táborem ho postupně propojil s řadou muzikantů, jimž se snažil různorodě prospět. Po roce 1990 spolupracovník české pobočky londýnské gramofonové firmy Mute Records, nyní deset sezón v v pozici šéfproducenta Supraphonu. Vedle kibicování do tvorby a koncertování rozličných rockových a popových sdružení i sólistů přeložil z angličtiny knihy o kapelách Queen a Doors, publikoval články v různých hudebních časopisech a moderoval v rádiích. Mnohaleté a mnohačetné kontakty s Oceánem, Shalomem a Petrem Mukem byly jeho nejintenzivnějším přímým podílem na jejich pozoruhodném ohlasu a úspěchu.


Autor: Karel Deniš
Název: Petr Muk, Oceán, Shalom, Slavíci On (a já)
Vydalo: nakladatelství XYZ, 2015
Hodnocení: 100%

Zdroj foto: www.xyz-knihy.cz 


www.xyz-knihy.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Zákulisní párty French Films

perexJohannes Leppänen: „Jestli skončíš v naší backstage, je tady něco, co bys měl vědět. Vždycky všechny nutíme nosit helmy a útlé plavky a děláme satanistické rituály, zatímco pijeme Jaloviina a všechno to natáčíme. VIP zlato!“

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Švéd Klingsor konkurentem českého Járy Cimrmana?

klingsor uvodkaČesko už dlouhá léta baví génius Jára Cimrman. Svou modrost přináší ve všech oblastech, jeho postupy jsou neotřelé, za to velmi účinné.  A teď se na knižních pultech objevil Klingsor - västerbottenský malíř, největší švédský umělec všec...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Ledové Království je o dvou princeznách

Frozen perexLedové Království (2013) je zvláštní směs nejoblíbenějších a nejpozitivnějších žánrů. Animovaná pohádka je zároveň muzikál, komedie i dobrodružná akce, plná nebezpečí a nečekaných zvratů. Předlohu pro pohádku napsal Hans Christ...