Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk
Banner

Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk

band of heysek 200Když jsem si poprvé pustila Band of Heysek ani mě nenapadlo, že se jedná o českou kapelu. Deska Bad Ideas se nahrávala v Mississippi a Amerika z ní přímo sálá!
Vskutku poetická cesta k albu

Členové Band Of Heysek na podzim roku 2018 na Šumperském festivalu Blues Alive doprovázeli představitele takzvaného Hill Country Blues. V létě pak následujícího roku pak byli pozváni přímo do Mississippi na kultovní bluesový festival North Mississippi Hill Country Picnic. Tuto cestu spojili s dalšími koncerty a putováním v kolébce blues, kde vyvrcholením bylo společné nahrávání ve studiu ve Water Valley se současnými ikonami blues Kenny Brownem a R.L.Boycem.

Ze studia si přivezli hned dvě desky – první s názvem Juke My Joint obsahuje i neautorské věci a je na pultech od letošního března a novinkou je Bad Ideas. Kapela měla předpřipravených několik písniček, které během cestování po Mississippi dodělávali v improvizovaných podmínkách a další nové vznikly v tamní inspirující atmosféře. „S Kennym jsme si před nahráváním každé písničky jen lehce prošli strukturu a hned se rozsvítilo červené nahrávací světlo. Kennyho kytara se magicky proplétala s tou mou a její zvuk byl dokonalej. Vše se nahrávalo analogově a samozřejmě naživo. Blues Alive! Do večera jsme měli všech devět kousků na pásu,“ vzpomíná kytarista Honza Švihálek.

Podívejte se do Mississippi:

Závan Ameriky v devíti skladbách

Hned úvodní skladba Wreckin´It Up dokáže posluchače naladit na to, co jej čeká. Píseň zní syrově, ale její melodie se vpíjí a nutí člověka k pohybu. To platí také o energetické pecce Free Wind, která mě nejvíce zaujala. Má okamžitý rozjezd a zapamatovatelnou melodií. Úplně jsem z ní cítila ten inspirativní vítr. V písni Bring Me My Medicine zase udávají kytary naprosto jasné tempo. It Might Get Lost je pak naopak pomalejší s delšími sóly, ale do celkového konceptu zapadá.
Je opravdu obdivuhodné, že se Bad Ideas natáčelo během jednoho dne a takovým způsobem. Naživo a analogově, tudíž nebyl prostor na chyby nebo na nějaké zdlouhavé opakované nahrávání a vymýšlení celkově. A přesto vše dává smysl, zní naprosto profesionálně, a hlavně a má jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru.

Hudba do nepohody

Když jsem tuto muziku poslouchala, většinou bylo venku podzimní nevlídno a já se přistihla, že mi to vůbec nevadí. Tyto rock-bluesové melodie mi totiž vlévaly energii do žil, já se usmívala a nechávala je na sebe působit. Takovou hudbu většinou nevyhledávám, ale tentokrát jsem byla ráda, že si ke mně našla cestu a říkala jsem si, že musím tento žánr více sledovat. A až se situace umoudří a koncerty zase pojedou naplno, moc ráda se na tuto partičku zajdu podívat! A dovedla bych si je představit společně s Hudbou Tvýho Fotra (HTF Blues Band).

O hejscích

Kapela Band of Heysek vznikla v roce 2015. Partu hejsků, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, blues načichlé, syrově špinavé písně tvoří frontman, kytarista a zpěvák Honza Švihálek, basák „Bob“ Sabolovič a bubeník Lukáš Kytnar. Všichni tři muzikanti se znají velmi dlouho a velmi dobře z různých brněnských kapel.

Jejich nultý koncert na festivalu Eurotrialog v Mikulově se natolik líbil, že jednak dostali pozvání i na další ročník, ale také nabídku na předskakování slavných The Smokie v Ostravě (2015). Od té doby koncertují v klubech a na festivalech zejména v Čechách, ale i Polsku, Bosně a Slovensku včetně věhlasného BluesAlive (2017) či předskakování The Animals v brněnském SONO centru (2018).

band of heysek

Bad Ideas
Interpret: Band of Heysek feat. Kenny Brown
Žánr: rock, blues
Skladby: Wreckin' It Up, Make My Day, Get Me Out of Here, I'm Glad I Met You, It Might Get Lost, Get My Place, Bring Me My Medicine, Free Wind, Fever and Bad Ideas
Stopáž: 41:40
Vydavatelství: Indies Scope
Hodnocení: 86 %

https://www.indies.eu/alba/5129/bad-ideas/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Senioři potřebují naši pozornost více než kdy dříve. Monika Kopřivová pomáhá knihami

Monika Kopřivová (3)Proslavila se zejména úspěšnými knížkami „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“, díky nimž zůstanou životní osudy našich babiček a dědečků stále živé. Založila internetový obchod Babičkářství, který nabízí zajímavé, milé ale ...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Pohádky přijdou k chuti vždycky

pohadky 200Pohádkové příběhy jsou všude kolem nás – někdo je vidí, jiný až tolik ne. Ti, co je vídají pravidelně, je dokáží přenést na papír pro nás, co to zas tolik neumíme. Vybrala jsem tři pohádkové knížky, které mi udělaly radost v posledních měsících. ...

Divadlo

Hodně smutná „road-movie“

rumuni perexKdyž si v televizním programu nebo u anotací filmů přečtete „road-movie“, obvykle to je bláznivá (ne moc kvalitní) komedie plná alkoholu a těžko uvěřitelných situací. Co se ale stane, když si tento žánr vezme d...

Film

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...