Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk
Kultura21.cz

Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk

band of heysek 200Když jsem si poprvé pustila Band of Heysek ani mě nenapadlo, že se jedná o českou kapelu. Deska Bad Ideas se nahrávala v Mississippi a Amerika z ní přímo sálá!
Vskutku poetická cesta k albu

Členové Band Of Heysek na podzim roku 2018 na Šumperském festivalu Blues Alive doprovázeli představitele takzvaného Hill Country Blues. V létě pak následujícího roku pak byli pozváni přímo do Mississippi na kultovní bluesový festival North Mississippi Hill Country Picnic. Tuto cestu spojili s dalšími koncerty a putováním v kolébce blues, kde vyvrcholením bylo společné nahrávání ve studiu ve Water Valley se současnými ikonami blues Kenny Brownem a R.L.Boycem.

Ze studia si přivezli hned dvě desky – první s názvem Juke My Joint obsahuje i neautorské věci a je na pultech od letošního března a novinkou je Bad Ideas. Kapela měla předpřipravených několik písniček, které během cestování po Mississippi dodělávali v improvizovaných podmínkách a další nové vznikly v tamní inspirující atmosféře. „S Kennym jsme si před nahráváním každé písničky jen lehce prošli strukturu a hned se rozsvítilo červené nahrávací světlo. Kennyho kytara se magicky proplétala s tou mou a její zvuk byl dokonalej. Vše se nahrávalo analogově a samozřejmě naživo. Blues Alive! Do večera jsme měli všech devět kousků na pásu,“ vzpomíná kytarista Honza Švihálek.

Podívejte se do Mississippi:

Závan Ameriky v devíti skladbách

Hned úvodní skladba Wreckin´It Up dokáže posluchače naladit na to, co jej čeká. Píseň zní syrově, ale její melodie se vpíjí a nutí člověka k pohybu. To platí také o energetické pecce Free Wind, která mě nejvíce zaujala. Má okamžitý rozjezd a zapamatovatelnou melodií. Úplně jsem z ní cítila ten inspirativní vítr. V písni Bring Me My Medicine zase udávají kytary naprosto jasné tempo. It Might Get Lost je pak naopak pomalejší s delšími sóly, ale do celkového konceptu zapadá.
Je opravdu obdivuhodné, že se Bad Ideas natáčelo během jednoho dne a takovým způsobem. Naživo a analogově, tudíž nebyl prostor na chyby nebo na nějaké zdlouhavé opakované nahrávání a vymýšlení celkově. A přesto vše dává smysl, zní naprosto profesionálně, a hlavně a má jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru.

Hudba do nepohody

Když jsem tuto muziku poslouchala, většinou bylo venku podzimní nevlídno a já se přistihla, že mi to vůbec nevadí. Tyto rock-bluesové melodie mi totiž vlévaly energii do žil, já se usmívala a nechávala je na sebe působit. Takovou hudbu většinou nevyhledávám, ale tentokrát jsem byla ráda, že si ke mně našla cestu a říkala jsem si, že musím tento žánr více sledovat. A až se situace umoudří a koncerty zase pojedou naplno, moc ráda se na tuto partičku zajdu podívat! A dovedla bych si je představit společně s Hudbou Tvýho Fotra (HTF Blues Band).

O hejscích

Kapela Band of Heysek vznikla v roce 2015. Partu hejsků, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, blues načichlé, syrově špinavé písně tvoří frontman, kytarista a zpěvák Honza Švihálek, basák „Bob“ Sabolovič a bubeník Lukáš Kytnar. Všichni tři muzikanti se znají velmi dlouho a velmi dobře z různých brněnských kapel.

Jejich nultý koncert na festivalu Eurotrialog v Mikulově se natolik líbil, že jednak dostali pozvání i na další ročník, ale také nabídku na předskakování slavných The Smokie v Ostravě (2015). Od té doby koncertují v klubech a na festivalech zejména v Čechách, ale i Polsku, Bosně a Slovensku včetně věhlasného BluesAlive (2017) či předskakování The Animals v brněnském SONO centru (2018).

band of heysek

Bad Ideas
Interpret: Band of Heysek feat. Kenny Brown
Žánr: rock, blues
Skladby: Wreckin' It Up, Make My Day, Get Me Out of Here, I'm Glad I Met You, It Might Get Lost, Get My Place, Bring Me My Medicine, Free Wind, Fever and Bad Ideas
Stopáž: 41:40
Vydavatelství: Indies Scope
Hodnocení: 86 %

https://www.indies.eu/alba/5129/bad-ideas/Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Peter Nagy: „Mám sám so sebou taliansky vzťah: nenávidím sa a milujem sa zároveň.“

peter nagyJeden z nejpopulárnějších zpěváků Slovenska, Peter Nagy, si s námi popovídal o škole, fotografování i písničkách.

 

...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

Naučte se francouzsky s úsměvem

francouzstina perexPokud rádi cestujete, víte, jaký je problém domluvit se v některých zemích včetně evropských anglicky. Příkladem může být Francie. Ten, kdo již Francii navštívil, možná zjistil, že je snadnější naučit se francouzsky, než se s Fran...

Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...