Polští death metalisté Decapitated přinášejí Anticult

Polští death metalisté Decapitated přinášejí Anticult

Tisk

decapited200Osobitá polská death metalová kapela Decapitated bývá často podceňována a opomíjena, ale třeba jí s novým albem Anticult přinesou štěstí sedmičky. Svou sedmou desku totiž vydali 7. 7. 2017 a  jestli máte rádi technický, ale melodický death metal, proč nesáhnout po produkci zrovna našich sousedů?

 

 

 

Polská kapela Decapitated se dala dohromady už v roce 1996 v Krosnu, kdy ji založila parta mladých nadšenců (mozek kapely Vogg má teprve 35 let!). Záhy si vydobyli v metalové komunitě respekt díky svému technicky pojatému death metalu. Štěstí jim však nepřálo – v roce 2007 jejich tourbus boural a následkem toho bubeník zemřel a zpěvák upadl do komatu. Kapela to však nevzdala a dala se v roce 2011 znovu dohromady

Funguje s různými personálními změnami v následujícím složení: Wacław "Vogg" Kiełtyka – kytary; Rafał "Rasta" Piotrowski – zpěv; Hubert Więcek – basa a Michał Łysejko – bicí. Za dobu své existence vydali pouze sedm alb: Winds Of Creation (2000), Nihility (2002), The Negation (2004), Organic Hallucinosis (2006), Carnival Is Forever (2011), Blood Mantra (2014) a novinka Anticult (7. 7. 2017).

Když se řekne Polsko, vybavím si národ patriotů a bigotních katolíků. Samozřejmě ale také oblíbené kapely, kterými jsou Behemoth a bohužel o pořádný kus méně slavnější Decapitated. Ráda bych pochválila obálku alba, která perfektně ladí s názvem desky a jež hlásá, že jsme tu každý sám za sebe. Cover art dal dohromady Lukasz Jaszak.

Anticult překvapil poměrně krátkým hracím časem (37:54) s osmi písněmi, ale jako shrnutí dvacetileté kariéry to považuji za promyšlený tah. Texty sepsal zpěvák Rasta a hudbu složil Vogg – který desku produkoval - s pomocí bubeníka. Květnatý začátek úvodní písně Impulse značí, že nejde o další zapomenutelnou death metalovou kapelu. Tady se experimentuje se střídáním temp i různými podkresy, bohužel zpěv se trochu utápí. Naopak v Deathvaluation hraje zpěv prim a celkové zpracování a tempo je na jedničku. Dále tu máme Kill the Cult a já se sama sebe ptám – neslyším budoucí hitovku a favorita živáků? Písnička podle mého gusta, navíc s jasným poselstvím. Další výborně kompozičně zvládnutou skladbou je mnohovrstvá One-Eyed Nation. Anger Line do nás buší od prvních tónů a tady dostává hodně prostoru ukázat své umění právě bubeník. Earth Scar je pořádná klepačka a refrén s čistým zpěvem a lehkým podkresem mě dostává do kolen. Jen kytarové sólo mi tam zrovna moc nesedí, dle mého ubírá na momentu. Podívejte se na videoklip od vyhlášené polské produkční společnosti Grupa13:

Předposlední Never je nejdelší písní na albu se stopáží 6:04. Experimentuje, balancuje jak s technikou, tak s melodiemi a já mám pocit, že na takový typ skladby si člověk musí postupně navyknout. K písni vydali ofiko klip, tak si to můžete otestovat sami:

{youtube}Dzsnunj-5gg{youtube}

Závěrečná a nejkratší (2:50) skladba Amen je (téměř zcela) instrumentální, ale nenechte se mýlit, rozhodně se nejedná o žádnou výplň! Oceňuji, že přinesla zádumčivé tóny i to, jak se postupně vytratila do ztracena.

Většina pravověrných nadšenců death metalu nedá dopustit na ikonické čtvrté album kapely a novější desky odsuzuje, protože nedosahují takové technické vyspělosti.  Ano, Blood Mantra i Anticult sázejí na opakování podobného vzoru, co se týká strukturování skladeb, ale funguje to a stále dokáží překvapit a chytnout posluchače.  Pokud ryzí death metal neposloucháte a třeba vás z něj bolí hlava, zkuste něco melodičtějšího a variabilnějšího. Třeba právě Anticult.

Decapitated1

Název nosiče: Anticult
Interpret: Decapitated
Žánr: death metal
Skladby: 01. Impulse, 02. Deathvaluation, 03. Kill the Cult, 04. One-Eyed Nation, 05. Anger Line, 06. Earth Scar, 07. Never, 08. Amen
Stopáž: 37:54
Vydavatelství: Nuclear Blast
Hodnocení: 90 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Božská Sarah“ míří do Divadla Kalich

janzu200Herečka Iva Janžurová a režisérka Alice Nellis se opět scházejí nad novou inscenací.  V ní se naše herecká legenda opět promění ve významnou světovou osobnost, tentokrát v divadelní ikonu přelomu 19. a 20. století Sarah Bernhardt.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Pan Mercedes aneb psychologická krimi podle Stephena Kinga

mercedes 200Stephen King patří k nejuznávanějším a nejslavnějším spisovatelům světa a každý jeho nový román (ale i reedice nějakého dřívějšího) se stává celosvětovou událostí. Své bohaté čtenářské základně už nemusí nic dokazovat, přesto neusíná na vavřínech...

Divadlo

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Vel...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...