Příběh Veletržního paláce

Příběh Veletržního paláce

Tisk

palac perexU příležitosti 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze výstavu Příběh Veletržního paláce. Výstava potrvá do 27. července. Výstavu ke 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze, Sbírka moderního a současného umění ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy a Archivem hlavního města Prahy.



Veletržní palác je součástí českého architektonického dědictví jako významná stavba raného funkcionalismu. Příběh paláce se začal psát v roce 1924, kdy společnost Pražských vzorkových veletrhů (PVV) vyzvala k účasti v architektonické soutěži na vytvoření nové veletržní čtvrti Prahy, nazvané Veletržní City. Stavba byla svěřena stavební firmě Karla Skorkovského, jenž  patřil k předním statikům betonových konstrukcí a spolupracoval se Stanislavem Bechyněm.

Palac3

Palác byl částečně dokončen k 10. výročí vzniku Československa v roce 1928, kdy zde byla také poprvé veřejnosti představena Slovanská epopej Alfonse Muchy. V průběhu roku 1929 se palác ještě dokončoval a postupně začal sloužit nejen pro veletrhy. Byla v něm i řada restaurací, největší pražské kino, v jeho dvoraně se konaly výstavy umění. Tak fungoval Veletržní palác v podstatě až do roku 1951. Pak se budova se proměnila v kancelářskou budovu, v níž sídlily podniky zahraničního obchodu.

 Palac4

V roce 1974 Veletržní palác vyhořel. Postupem času se ukázalo, že stavbu lze rekonstruovat. Rekonstrukce byla v první etapě dokončena v roce 1993 a v roce 1995 byla pro veřejnost otevřena tři podlaží stálých expozic.  Expozice byla definitivně dokončena v roce 2000, kdy se rozšířila na celkem čtyři podlaží a jedno vymezila pro krátkodobé výstavy.

Palac5

Výstava Příběh Veletržního paláce provází návštěvníka historií paláce. Exponáty výstavy jsou plány dokumentující architektonický vývoj paláce až do otevření v roce 2000, fotografie ze života veletrhů, ale také ze stavu po požáru. Mnohé materiály jsou veřejnosti představeny poprvé. Veletržní palác je dnes jedním z výstavních prostorů Národní galerie v Praze. Na ploše více než třinácti tisíc metrů čtverečních je prezentováno přes 2000 exponátů umění 20. a 21. století. K vidění jsou  díla významných českých i zahraničních autorů, mezi nimiž vynikají jména jako František Kupka, Emil Filla, Vincent van Gogh, Pablo Picasso a mnoho dalších. Kromě obrazů, které tvoří většinu exponátů jsou zde ukázky architektury, nábytku, designu, uměleckého řemesla, nebo módy.  Celkem je zde přes 2000 objektů.  

Podle podkladů Národní galerie v Praze, ilustrační foto autor

Příběh Veletržního paláce, datum konání: 21.03.2014 - 08.02.2015, místo konání: Veletržní palác

Palac2

Veletržní palác

1924 - stavba
1974 - požár
2014 - současnost

Projekt je sestaven z několika vzájemně provázaných výstav a dílčích projektů:

1. Příběh Veletržního paláce / 21. 3. - 27. 7. 2014
kurátoři Radomíra Sedláková, Jakub Potůček

2. Požár Veletržního paláce ve fotografii / 14. 8. - 12. 10. 2014
kurátorka Helena Musilová

3. Jiří Sozanský / 23. 10. - 8. 2. 2015
kurátor Jiří T. Kotalík

Další informace: www.ngprague.cz


 

Přihlášení



Ty nejtemnější noční můry mají hluboké kořeny. Jaká tajemství se ukrývají za zdmi nádherného sídla?

Sedmnáctiletá Verity zůstala se svou sestrou Camille na Highmooru. Sní o tom, že se podívá i mimo jeho zdi, ale Camille dělá všechno pro to, aby se tak nestalo. Když Verity dostane list od vévodkyně z Bloemu, zdá se, že se jí konečně naskytla příležitost zažít dobrodružství.

Někdy je to hračka, jindy úsilí. I to je film o slavném šansoniérovi Aznavourovi

V jednom dni jsem zhlédl v kině dva filmy, což bylo ale v plánu. Vedle kvalitního českého filmu Rok vdovy jsem viděl i francouzský snímek Aznavour a líbilo se mi, jak je udělaný. Jednak že pojednává o velké osobnosti, jehož uměleckou tvorbu znám, jednak přechází jednotlivými kapitolami francouzského šansoniéra Charlese Aznavoura od raného dětství k dospělosti, od snahy prorazit k úspěchu, od nuzné chudoby a různé krize až k hvězdné kariéře.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jakub Urban se po letech vrací na parník Tyrš a slibuje návrat do zlatých časů taneční muziky

Urban perexUž v sobotu 4. července znovu vypluje parník Tyrš, tentokrát bude jeho kapitánem DJ Jakub Urban. Vystudovaný právník a pravidelný florbalista je hlasem radia City a tuzemské diskotéky brázdí už osm let.  Jelikož se netají velkým žánrovým rozptyle...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Osudy českých šlechtičen nabízí pokus o autentické vyprávění v ich formě

Osudy českých šlechtičenDostala se mi do rukou zajímavá knížka Osudy českých šlechtičen od Slávky Poberové, kterou vydalo nakladatelství Alpress. Knížka má svoje pro i proti, ale milovníky historie jistě zaujme. Pojďme se podívat, co publikace nabízí....

Z archivu...


Divadlo

Brno čeká hororová muzikálová komedie o podivínské rodince

The Addams Family 200Addamsovi. Taková trochu ne úplně normální rodina. Žije v tajemném domě v ústraní kdesi za městem blízko hřbitova a její členové si odpradávna libují ve strašidelném, až morbidním humoru, jejich nejoblíbenější barva je černá ...

Film

Seriál HBO: Příběh služebnice jako švédský stůl

PS HBO perexHBO uvedlo nedávno první dvě celé řady seriálu podle románu Margaret Atwood, Příběh služebnice. Dystopický Gileád, totalitní společnost na půdě bývalých Spojených států, je místem, kde se za velmi přísných podmínek ro...