Návrat do Lvova: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti

Návrat do Lvova: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti

navrat do lvova (2)

Nakladatelství Prostor vydalo po Krysí stezce další knihu anglického právníka Philippa Sandse, tentokrát s názvem Návrat do Lvova. Tato kniha byla vyznamenaná Cenou Baillieho Gifforda za vynikající dílo literatury faktu. Hlavním zájmem autora jsou lidské osudy s tématikou holocaustu, protože je tímto sám jakožto potomek jedné z obětí holocaustu poznamenán, navíc uplatňuje svou právnickou profesi. 

O čem kniha je?

Jakou roli sehráli právníci židovského původu Hersch Lauterpacht a Rafael Lemkin v osudu nacisty Hanse Franka, podílejícího se na vyvraždění milionů Poláků a Židů? Kniha Philippa Sandse rekonstruuje osobní a intelektuální genezi těchto mužů, jejichž odkaz je impozantní: definovali pojem genocidy a pojem zločinů proti lidskosti. To Lauterpacht přišel s myšlenkou začlenit do norimberského statutu „zločiny proti lidskosti“ a označit těmito třemi slovy vraždu čtyř milionů Židů a Poláků na polském území. Aniž by o sobě věděli, Lauterpacht a Lemkin studovali na téže univerzitě u stejných profesorů ve Lvově, někdejším významném kulturním centru Evropy. Autor přibližuje, jak tváří v tvář zvěrstvům hitlerovského Německa vznikal ojedinělý právní koncept, a strhujícím způsobem líčí přípravu a průběh norimberského procesu.

Kniha je zároveň poutavou rodinnou kronikou a připomínkou pozoruhodného příběhu Sandsova židovského dědečka Leona Buchholze ze Lvova, který manévroval Evropou ve stínu nacistického vraždění a který ztratil příbuzné v táborech smrti. Autor odhaluje osobní i historická tajemství se zanícením archeologa a nadšením cestovatele, ale především s precizností šokovaného pozorovatele nevyslovitelných a těžko pochopitelných hrůz. Sandsovi se stejně jako v jeho předchozím díle Krysí stezka (Prostor, 2021) podařilo propojit velké dějiny s konkrétními lidskými osudy a vrátit jména a tváře konkrétním obětem – i jejich katům.

O čem je Krysí stezka?

Při pátrání po osudech vlastních předků, kteří v ukrajinském Lvově padli za oběť holokaustu, se syn židovských rodičů Philippe Sands seznámil s Horstem Wächterem, synem prominentního nacisty Otta von Wächtera, jenž v letech 1942–1944 zastával ve Lvově funkci okupačního guvernéra. Bylo jisté, že Horstův otec měl podíl na osudu Sandsových příbuzných, kteří za jeho vlády až na jedinou výjimku přišli o život. Avšak v synově srdci stále zaujímá společně s matkou zvláštní místo. Horst je přesvědčen, že otec byl slušný člověk, optimista, který se snažil konat dobro, ale pohltily ho hrůzy způsobené jinými.

O autorovi:

Philippe Sands (*1960) vyučuje právo na University College London a zároveň je činný jako právní zástupce před mezinárodními soudními dvory. Profesní zájem spojený s osobní historií potomka obětí holokaustu jej přivedly k pátrání, v němž se velká historie proplétá s individuálními osudy. Výsledkem jsou bestsellery Krysí stezka (Prostor, 2021) a Návrat do Lvova (Prostor, 2022), jenž byl vyznamenán Cenou Baillieho Gifforda za vynikající dílo literatury faktu. Sands je též spoluautorem dokumentu What Our Fathers Did. A Nazi Legacy (2015), v němž synové nacistických důstojníků odhalují, jak se vyrovnávají s krutými činy svých otců.

Pravidelně přispívá do listů The Guardian, Financial Times a The New York Times a působí jako komentátor pro BBC a CNN.

Ukázka z knihy:

Bella trvala na svém a poučovala syna, že manželství je způsob ochrany a „osamělec bez lásky” bude ženu potřebovat, až se ocitne bez matčiny podpory. Lemkin ji neměl čím uklidnit. V duchu si vzpomněl – stejně jako pokaždé, když Bella toto téma nadhodila – na verš z Goethovy epické básně Herman a Dorota: „Ožeň se, tak aby se noc stala krásnější částí tvého života.”

Hodnocení knihy:

Kniha je opravdu výborně napsaná a skvěle přeložená. Je znát autorův výrazný osobní zájem a je moc dobře, že taková kniha vznikla. Napsána je dokumentárním způsobem i z pohledu zkušeného právníka, nechybí přehledné rozdělení kapitol a bohatý obrazový materiál: mapky a dobové fotografie, dokumenty a listiny, které dokreslují autentickou dobovou atmosféru. Je to vysoce kvalitní dílo o tématu, na které by se nemělo zapomínat a ozhodně stojí za přečtení. 

„Napínavý příběh tří rodin a jejich vědomých i netušených vazeb je současně historií etnických napětí předválečné Evropy, holocaustu, norimberských procesů a snahy zabránit tomu, aby se nejhorší zločiny 20. století mohly opakovat," píše překladatel knihy Martin Pokorný. 

navrat do lvova

Název: Návrat do Lvova
Originál: East West Street
Překlad: Martin Pokorný
Autor: Philippe Sands
Nakladatelství: Prostor
Počet stran: 624
Hodnocení: 95%

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/navrat-do-lvova.aspx?referrerID=42


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Dačice

dacice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí....

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech

chalup 200Stavební plány byly zkoumány zejména na úrovni šlechty nebo majetného měšťanstva, což byly vrstvy, které si mohly dovolit pořízení majestátní reprezentativní budovy či budov. Stavby vznikající na vesnici byly z toho hlediska opomíjeny, ostatně badate...

Z archivu...


Literatura

Přečtěte si příběhy z kouzelné Šumavy

bejvavalo-na-sumave-smutno-i-veselo 200V nakladatelství Pointa vyšla další kniha Lucie Oudové zaměřená na Šumavu. Začtěte se do ní!

 

...

Divadlo

Igor Orozovič spolu se skladatelem Ivanem Acherem vypustil do světa jeden z prvních divadelních soundtracků

bezruky frantik200V Divadle pod Palmovkou se těší velké pozornosti diváků i odborných recenzentů černočerná komedie Bezruký Frantík, jejíž scénář napsali Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem. Inscenace dokonce získala letos na jaře nominaci v Cenách di...

Film

Petr Jákl pozval oscarového Michaela Caina do Karlových Varů a další film produkuje v zahraničí

Foto perex Michael Caine, foto © Stanislav Honzík (2)Nebylo snad sportovního fanouška, který by nesledoval olympijské hry, které byly pro českou výpravu velmi úspěšné. Se světem tohoto svátku sportovců je úzce spja...