Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

200traPočátky výroby skla v českých zemích spadají do 14. století. Sklárny pak vznikaly na našem území postupně od 15. století. Do konce 19.století se sklo vyrábělo výhradně ručně, pak i do tohoto oboru proniká strojvá výroba.

 

 

 

 

Tradičním regionem, spojeným s výrobou skla a bižuterie, bylo Jablonecko. Koncem 19. a počátkem 20. století se zde vyrábělo asi 65% celkové světové produkce bižuterie a obor zaměstnával v první polovině 20. století přes 30 tisíc pracovníků.

tra

Muzeum mapuje dějiny skla a bižuterie v regionu 

První podněty k založení ojedinělého Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se datují do poslední třetiny 19. století a jsou nerozlučně spojené s činností zdejšího Průmyslového vzdělávacího a podpůrného spolku; ten si vzal mimo jiné za cíl podporovat tradice zdejší sklářské výroby. Roku 1904 byla otevřena první stálá výstava. V roce 1911 muzeum získalo i vlastní budovu. 

V roce 1949 se sbírky přestěhovaly do nových prostor, kde sídlí dodnes. V letech 1953-1961 bylo muzeum přičleněno k Národnímu technickému muzeu v Praze. V roce 1961 přešlo pod Okresní národní výbor v Jablonci nad Nisou a specializovalo se na dějiny skla a bižuterie.

V roce 2001 začala příprava celkové rekonstrukce muzea. Rekonstrukce byla ukončena v srpnu 2004 a následně bylo Muzeum skla a bižuterie otevřeno pro veřejnost.
Od roku 2003 je zřizovatelem Muzea skla a bižuterie Ministerstvo kultury České republiky.

Dnes muzeum shromažďuje ojedinělou sbírku dokladů, vztahujících se k historii i současnosti českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie, mincovnictví, s důrazem na regionální sklářské a bižuterní tradice. Jde o druhé největší sbírky skla a bižuterie v Česku, hned za Umělecko průmyslovým muzeem v Praze. 

tra2

Pod značkou Made in Jablonec

V Jablonci nad Nisou najdeme největší prodejnu bižuterie ve střední Evropě. Výstavní a prodejní prostory Palace Plus představují na ploše 700 metrů čtverečních reprezentativní průřez tradiční bižuterní tvorbou regionu; sklo, vánoční ozdoby a šperky. Jablonecká prodejna bižuterie funguje od roku 2011. U jejího zrodu stál Svaz výrobců skla a bižuterie, jehož cílem bylo propagovat tradiční českou výrobu bižuterie, která je pro Jablonecko typická. 

Prodejna měla původně sloužit jako vzorkovna; postupně se z ní však stala vyhledávaná turistická atrakce.

V současné době Palace Plus nabízí bižuterii pod značkou Made in Jablonec od tří desítek jabloneckých firem. Součástí projektu je i kreativní dílna, kde si mohou návštěvníci na místě pod dohledem zkušených odborníků sami vytvořit vlastní šperky. 

tra1

Za tradicemi sklářství do Harrachova

Harrachovské muzeum skla, které je součástí zdejšího areálu sklárny, obsahuje ucelenou sbírku exponátů, které mapují více jak třísetletou historii zdejší sklářské výroby. 
Sbírka čítá více jak 5000 exponátů a svým rozsahem představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Roku 1993 koupil sklárnu její současný majitel, František Novosad. Ten nechal zdejší skleněný poklad pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum.

Ilustrační foto: autor článku

Zdroj informací: www.msb-jablonec.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Jiří Vlček: „Zázrak je taková účinná zkratka.“

jiri vlcek 200Před Vánoci jsme si pro vás připravili rozhovor nejen o zázracích. Mgr. Jiří Vlček, DiS. s nimi totiž pracuje cíleně a tvrdí, že se věci mohou změnit k lepšímu. A to ať už si přejeme cokoli. Jako psychoterapeut a kouč totiž lidem pomáhá p...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Naše fotoreportáž: Praha – velkolepé staveniště Evropy

muzeum hlp 200Dům U Zlatého prstenu v pražské Týnské uličce je od roku 2016 ve správě Muzea hlavního města Prahy. Je zde expozice, zaměřená na proměny Prahy v době panování Karla IV., která zobrazuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době....

Z archivu...


Literatura

Leïla Slimani: Něžná píseň
neznaRůžové pusinky na obálce Něžné písně? Och ne, nečekejte žádnou sladkost ke kafi. Naopak, přistrčte si k této knize něco pořádně ostřejšího, protože hned od první věty vás autorka doslova ŠOKUJE! Bez nadsázky lze říci, že co berete do ruky jako příslib roman...

Divadlo

Prague Shakespeare festival: ohromná událost!

Rutherford CravensPrague Shakespeare festival uvede od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadle Kolowrat v originální angličtin...

Film

Cesta do lesa aneb v městě už nás to nebaví

cesta do lesaPokračování úspěšné komedie Cesta z města chystá premiéru na 4. října 2012. Ponese název Cesta do lesa a režie se opět ujal zkušený Tomáš Vorel st.