Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

Tisk

200traPočátky výroby skla v českých zemích spadají do 14. století. Sklárny pak vznikaly na našem území postupně od 15. století. Do konce 19.století se sklo vyrábělo výhradně ručně, pak i do tohoto oboru proniká strojvá výroba.

 

 

 

 

Tradičním regionem, spojeným s výrobou skla a bižuterie, bylo Jablonecko. Koncem 19. a počátkem 20. století se zde vyrábělo asi 65% celkové světové produkce bižuterie a obor zaměstnával v první polovině 20. století přes 30 tisíc pracovníků.

tra

Muzeum mapuje dějiny skla a bižuterie v regionu 

První podněty k založení ojedinělého Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se datují do poslední třetiny 19. století a jsou nerozlučně spojené s činností zdejšího Průmyslového vzdělávacího a podpůrného spolku; ten si vzal mimo jiné za cíl podporovat tradice zdejší sklářské výroby. Roku 1904 byla otevřena první stálá výstava. V roce 1911 muzeum získalo i vlastní budovu. 

V roce 1949 se sbírky přestěhovaly do nových prostor, kde sídlí dodnes. V letech 1953-1961 bylo muzeum přičleněno k Národnímu technickému muzeu v Praze. V roce 1961 přešlo pod Okresní národní výbor v Jablonci nad Nisou a specializovalo se na dějiny skla a bižuterie.

V roce 2001 začala příprava celkové rekonstrukce muzea. Rekonstrukce byla ukončena v srpnu 2004 a následně bylo Muzeum skla a bižuterie otevřeno pro veřejnost.
Od roku 2003 je zřizovatelem Muzea skla a bižuterie Ministerstvo kultury České republiky.

Dnes muzeum shromažďuje ojedinělou sbírku dokladů, vztahujících se k historii i současnosti českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie, mincovnictví, s důrazem na regionální sklářské a bižuterní tradice. Jde o druhé největší sbírky skla a bižuterie v Česku, hned za Umělecko průmyslovým muzeem v Praze. 

tra2

Pod značkou Made in Jablonec

V Jablonci nad Nisou najdeme největší prodejnu bižuterie ve střední Evropě. Výstavní a prodejní prostory Palace Plus představují na ploše 700 metrů čtverečních reprezentativní průřez tradiční bižuterní tvorbou regionu; sklo, vánoční ozdoby a šperky. Jablonecká prodejna bižuterie funguje od roku 2011. U jejího zrodu stál Svaz výrobců skla a bižuterie, jehož cílem bylo propagovat tradiční českou výrobu bižuterie, která je pro Jablonecko typická. 

Prodejna měla původně sloužit jako vzorkovna; postupně se z ní však stala vyhledávaná turistická atrakce.

V současné době Palace Plus nabízí bižuterii pod značkou Made in Jablonec od tří desítek jabloneckých firem. Součástí projektu je i kreativní dílna, kde si mohou návštěvníci na místě pod dohledem zkušených odborníků sami vytvořit vlastní šperky. 

tra1

Za tradicemi sklářství do Harrachova

Harrachovské muzeum skla, které je součástí zdejšího areálu sklárny, obsahuje ucelenou sbírku exponátů, které mapují více jak třísetletou historii zdejší sklářské výroby. 
Sbírka čítá více jak 5000 exponátů a svým rozsahem představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Roku 1993 koupil sklárnu její současný majitel, František Novosad. Ten nechal zdejší skleněný poklad pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum.

Ilustrační foto: autor článku

Zdroj informací: www.msb-jablonec.cz


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

KEKS a TURBO: „Dobýváme naši malou zemičku metr po metru a je to trnitá cesta, ale spravedlivá.“

turbo a keksRockové kapely KEKS a TURBO spojily své hudební síly a vytvořily společné turné, které začíná už za pár dní. Sedm měst, sedm koncertů, které slibují skvělý hudební zážitek. Zeptala jsem se leaderů obou kapel, za KEKS Štěpána Kojana

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Šatlava – Muzeum vězeňství Uničov

satlava exterier 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou c...

Z archivu...


Literatura

Ať se rozhodneš jakkoli ukazuje sílu technologií

at-se-rozhodnes-jakkoli 200V nakladatelství HOST vyšel román polského spisovatele Jakuba Szamałeka Ať se rozhodneš jakkoli, který byl nominován na Grand Prix Festivalu Kryminalna Warszawa 2019. Určitě stojí za přečtení.

...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

9. ročník středoevropského festivalu 3KinoFest již za necelý měsíc

3Kinofest perexCentrum Prahy láká na světové filmové premiéry, filmy nominované na Oscara a výjimečné debuty středoevropské kinematografie. Slavnostní odhalení nově objeveného obrazu Tamary Lempické se také odehraje ve světové premiéře. Secesní pasáž ve Vo...