Výstava, symbolicky nazvaná CM 863 s podtitulem Svatí Cyrila a Metoděj - Dějiny, tradice, úcta, je součástí oslav 1150 letého výročí příchodu Cyrila (Konstantina) a Metoděje na Velkou Moravu roku 863, pořádaných pod záštitou UNESCO.
Výstavu v pražském Anežském klášteře pořádají Ministerstvo kultury České republiky a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Muzeem umění Olomouc, Vlastivědným muzeem v Olomouci a Slovanským ústavem Akademie věd ČR. Výstava se koná pod záštitou Prezidenta České republiky Miloše Zemana. Návštěvníci si mohou expozice prohlédnout do 2. února 2014.
Expozice je členěna do devíti základních oddílů: 1. Začátky křesťanství na Velké Moravě, 2. Byzantská misie na Velké Moravě, 3. Slovanská církev na Velké Moravě, 4. Církevní architektura Velké Moravy, 5. Staroslověnské písemnictví cyrilometodějské, 6. Hrob a relikvie, 7. Cyrilometodějská tradice v sídle metropolitů: Olomouc a Praha, 8. Cyrilometodějské dědictví a poutní tradice, 9. Cyrilometodějská tradice v hmotné kultuře českých zemí.
Expoziční soubor čítá více než 250 děl. Nechybí mezi nimi archeologické nálezy, památky sochařství, malířství, knižní kultury, uměleckého řemesla, písemnictví, architektury. Nejstaršími exponáty jsou středověké malby (Deska z Dubečka, Misál Johánka z Bludova) nejmladšími jsou díla s cyrilometodějskou ikonografií, spojená s výzdobou sakrálních interiérů, veřejných budov a prostranství v 19. a 20. století, jakými byla například výzdoba olomouckých svatyň (J. Köhler), pražské svatovítské katedrály (A. Mucha, F. Sequens), novostavby chrámu v Karlíně (J. Mánes, M. Pirner), Národního muzea (F. Ženíšek) či sousoší na Karlově mostě (K. Dvořák).
Jedná se o poslední výstavu, věnovanou Cyrilometodějskému roku. Podle organizátorů je výstava jednou z nejvýznamněkších kulturních událostí v Praze. I tentokrát je pro návštěvníky připravený bohatý doprovodný program.
Foto: autor článku
< Předchozí | Další > |
---|