Turistický seriál K21: Muzeum kol ETOP Trenčín

Turistický seriál K21: Muzeum kol ETOP Trenčín

200 kolaMilí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

 

Jsme si jisti, že i Slovensko má co nabídnout, a proto vám zde přinášíme rozhovor o muzeu kol ETOP v Trenčíně.

Popište prosím ve zkratce vaše muzeum. Co je nejunikátnější exponát a jak o něj pečujete?

Múzeum Kolies ETOP je jediné múzeum v Európe venované kolesám. Počas priehradky nášho múzea sa dozviete o histórii a vývoji kolesa od čias Sumerov až po dnešné časy. Prehliadka taktiež zahŕňa aj prehliadku veteránov a motocyklov. Jeden z najunikátnejších exponátov je originál Ford T z roku 1908.  Pravidelnou údržbou tohto jedinečného vozidla sa snažíme zachovať tento exponát v čo najlepšom stave.

kola1

Kdy vznikla myšlenka o založení tohoto muzea? Jaká byla cesta k dnešní podobě?

Spoločnosť ETOP sa už dlhší čas venuje kolesám, od ich výroby až po samotný predaj a na základe tejto skutočnosti sa majiteľ spoločnosti rozhodol vytvoriť kolesám aj expozíciu, kde sa snaží zachytiť vývoj kolesa. Múzeum bolo založené pôvodne v Púchove a exponáty do neho rýchlo pribúdali, niektoré boli zakúpené, iné dovezené zo zahraničia a niečo priniesli aj obchodný partneri. Neskôr už priestory Púchovského múzea neboli dostačujúce a preto sa múzeum  presťahovalo do dnešného sídla v Trenčíne.

Hledáte do muzea stále nové věci? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Naša zbierka exponátov sa naďalej rozširuje a kvôli novým exponátom je taktiež potrebné vzdelávať našich sprievodcov, aby vždy poskytovali správne a zaujímavé informácie.

Co se vám za dosavadní provoz expozice nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

Teší nás spätná väzba návštevníkov, expozícia je zaujímavá hlavne pre technické typy. Snažíme sa vytvoriť premeň informácií v tomto obore, aby sa z neho mohli čerpať námety pre výskum  a vývoj, ktoré budú užitočné pre ďalšie generácie.

kola4

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

Pracovný deň našich sprievodcov začína otvorením múzea a následnej kontrole všetkých exponátov. Počas doby pokiaľ nemáme návštevníkov sa naši sprievodcovia vzdelávajú v obore kolies a taktiež získavajú nové informácie o exponátoch ,poprípade sa venujú inej činnosti spojenej s chodom múzea. Najviac práce zaberie našim sprievodcom samozrejme sprievod, venovanie sa návštevníkom a odpovedanie na ich zvedavé otázky. Kedže našich sprievodcov práca veľmi baví a zaujímajú sa o históriu kolesa, považujú svoju prácu za jednoduchú. Myšlienka o zatvorení múzea nás nikdy ani nenapadla.

kola3

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Jaké věkové skupiny tvoří vaše nejčastější návštěvníky?  Děláte vy sami něco pro propagaci? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Návštevnosť by sme chceli z roka na rok zvyšovať, celkovo návštevnosť múzeí je slabá.  Medzi našich návštevníkov patria všetky vekové skupiny . Samozrejme sa naše múzeum snažíme propagovať či už na rôznych web portáloch ale i informačnými tabuľami ktoré sa nachádzajú v Trenčíne. Múzeum je financované so súkromných zdrojov, bez tejto finančnej pomoci by bolo ťažké takého múzeum prevádzkovať. Vstupné je viac menej symbolické a zďaleka nepokrýva náklady na chod a údržbu exponátov.

Jak je to se suvenýry z vašeho muzea? Mají o ně lidé zájem?

Samozrejmosťou nášho múzea je taktiež možnosť zakúpiť si suveníry, ako napríklad, skladačky a puzzle autíčka Ford T s logom múzea. Taktiež ponúkame ako suvenír mincu, ktorú si môžu naši návštevníci sami vyraziť na raznici. Múzeum kolies ETOP má aj vlastnú turistickú známku.

kola2

Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum? A kde o něm najdou více informací? Konají se u vás o prázdninách nějaké akce? Zde je prostor pro jejich přehled!

Pozývame všetkých čitateľov do nášho múzea, v ktorom sa dozvedia, že prvé kolesá sa nevyrábali len z dreva, Egypťania mohli stavať pyramídy celkom jednoducho a Tomáš Baťa nevyrábal len topánky. Návštevníci nášho múzea tiež môžu vidieť staré veterány ako Ford T a Singer, repliku kolesa z Tutanchamonovej hrobky aj koleso z F1.

Všetky dôležité informácie sa nachádzajú na našej web stránke www.muzeumkolies.sk alebo na tel. +421915747719

Cez leto, ale i počas celého roka ponúkame prehliadky s odborným výkladom.

Foto: muzeumkolies.sk

 


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

O české hudbě s Wolfgangem Sawallischem

200 sawallischVýběr z rozsáhlého rozhovoru s Wolfgangem Sawallischem, který vedl v září 1987 v Praze Milan Slavický. Ten v úvodu píše, že dirigent odpovídal na otázky způsobem, který charakterizuje i jeho práci s interprety: „s vlídnou uvážlivostí, ...

Hledat

Čtěte také...

Evropa na rozcestí

evropa200Vysokoškolský profesor STANISLAV KOMÁREK je biolog, avšak jeho postřehy o stavu nynější civilizace a jejích vyhlídkách do budoucna jsou mnohdy výstižnější nežli mudrování rozličných politologů, historiků a podobných expertů. Nesvazují jej tudíž žád...

Z archivu...


Literatura

Než vyjde pravda najevo – štěstí skryté v kávě

 

nez pravda vyjde najevo 200V uličkách Tokia se nachází kavárna s názvem Funiculi Funicula a na první dojem se neliší od všech ostatních. Přesto je naprosto unikátní – lze v ní totiž cestovat v čase. Není to ovšem jen tak. Cestov...

Divadlo

Jidáš Noid Bárta Superstar

Jesus perexPředstavení oblíbeného muzikálu Jesus Christ Superstar se po několika letech opět vrátilo na divadelní prkna. Od roku 2010 jej mohou diváci zhlédnout na pódiu Hudebního divadla Karlín.

...

Film

Herečka Jana Brejchová slaví v těchto dnech 75. narozeniny

jana brejchova 200Pětasedmdesáté narozeniny oslaví letos 20. ledna Jana Brejchová, která už na samém startu své umělecké dráhy zaujala jako nepřehlédnutelný dívčí tip. A bezesporu měla vše, co ke kariéře obdivované a obletované filmové divy potřebov...