Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

Tisk

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbírání uměleckých děl s tématikou slonů pomocí známých výtvarnic. Jaké jsou jeho taktiky a kdy bude výstava? To vše a mnohem víc se dozvíte právě v tomto rozhovoru.


Pane Štefánku, tímto rozhovorem chceme ukázat, že když se chce, všechno jde. Impulsem pro tento nápad bylo potěšit přítelkyni, která miluje slony. Jaká byla její reakce, když jste jí dal první dílo?
Byla dost překvapená, jelikož nic podobného neočekávala, ale je pravda, že příjemně.


Kolik tato sbírka nyní čítá obrazů?  Od kterých umělkyň obrazy jsou? Je nějaký, který má pro vás zvláštní význam?


Sbírka zatím čítá okolo čtyřiceti obrázků, jedná se o malá dílka až velké kusy malované různými styly, prostě tak, jak je ta která malířka/výtvarnice zvyklá. Právě o to mi šlo… Nechat každé z nich její vlastní vyjádření, nic si nediktovat… prostě momentální nápad a políbení múzy. :) Takže každý styl je přínosem, sbírku obohacuje a vytváří její rozmanitost.
Malovaly již například tyto ženy: Radu Tesaro, Bára Bálková, Dáša Krásná, Kateřina Klára Budíková, Alena Mazochová, Marie Saudková, Jarmila Králová, Petra Timurová, Jana Plísková, Alice Géryková, Karla Nix, Adéla Tas, Renata Filipová, Iveta Autratová, Alena Ančová, Ida Novotná, Jana Kasalová a mnohé další, kterým se omlouvám, ale to bych mohl pokračovat ještě dlouho.

stefanek sloni Ida  Novotna

Kde máte obrázky vystavené? Máte jimi vy (popřípadě vaše přítelkyně) ozdobenou domácnost?


Některé obrázky jsou vystavené přímo v bytě, další ještě přibudou, ale všechny samozřejmě pověsit na zeď nejde. To mi bylo líto a byl to jeden z důvodů, proč se pokusit je vystavit jako kompletní sadu a dát jim takto vyniknout.


Oslovoval jste malířky s tím, aby pro vás nakreslily obrázek se sloní tematikou výměnou za minerály. Jak vás něco takového napadlo?


Z nouze ctnost… Co si budeme nalhávat… Mnohé z oslovených výtvarnic prodávají své obrazy za několikatisícové částky a to si bohužel opravdu nemůžu dovolit. Tudy by pro mě cesta nevedla. Takže jsem sebral odvahu a pokusil se nabídnout něco na výměnu… Něco, co sbírám již mnoho let a co dokáže též polahodit oku stejně jako pěkný obrázek. Něco, k čemu mám vztah a je to pro mě srdcová záležitost. A neměřit to penězi. O to v tomto případě vůbec nejde. Je to o dávání si vzájemné radosti.


Jak přesně zněl váš požadavek na vytvoření uměleckého díla? Zajímal vás například i formát nebo jste jim nechal úplně volnou ruku?


Prosba, obyčejná prostá prosba s tím, že chci udělat radost a něco mého za to dát, co by mohlo potěšit druhou stranu. Jak jsem již řekl… Nic jsem si nediktoval a nediktuju. Velikost obrázku, styl a způsob malby… Vše je na malířkách… naprosto volná ruka.

stefanek sloni Karla Nixova


Proč jste oslovoval jen ženy? Proto, že mají ke zvířatům obecně blíže, nebo jste očekával, že budou vstřícnější?


To vyplynulo jaksi samo, protože první oslovenou byla Radu Tesaro a řekl jsem si, že jestliže chci později z obrázků vytvořit nějakou výstavu, tak by měla mít aspoň nějaký rámcový kontext. Navíc je pravda, že ženy mají k přírodě mnohdy blíž a líbí se jim hezké minerály a jsou chápavější.


Jak malířky reagovaly, když jste přišel s touto nabídkou? Divily se, byly nadšené nebo něco jiného? Setkal jste se i s nějakou negativní odezvou?


:) Většinou to byl údiv a překvapení nad takovouto zvláštní žádostí a mnohdy snaha mi vyjít vstříc a tohoto se zúčastnit. Problém je často čas, protože mnohé z nich jsou pracovně vytížené několik měsíců dopředu. O to víc si vážím toho, že i tak si onen čas našly a dílko vytvořily. Přímo s negativní reakcí jsem se nesetkal nikdy, ani s nějakým strohým odmítnutím. Jen jednou zněla odpověď, že nekreslí zvířata a nemá zájem se o to pokoušet. Spíše se prostě někdy stane, že dotyčná nereaguje a ani neodepíše. Respektuji to. Je to věc každého, jak se k tomu postaví, a navíc si uvědomuji, že to je asi opravdu jaksi bláznivý nápad a nemusí se všem líbit. :)


Můžete prozradit, jaká je tedy „průměrná cena“ obrazu? Kamínky jste pro umělkyně vybíral sám, nebo jste nechal výběr na nich?


Průměrná cena obrazu prostě není, jelikož není žádná cena. Já se na to opravdu nedívám z pohledu nějakého ocenění. Takto by to ani nešlo. Nemůžu porovnávat cenu obrazu od známé výtvarnice s cenou kamínků, co jí pošlu výměnou. Je to neporovnatelné. A myslím, že to takto vidí i druhá strana. Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého. Minerály jsem zatím vždy vybíral sám a vždy byla spokojenost, teď jsem byl požádán, abych vytvořil pro jednu malířku malou kolekci, z které si vybere její dcera.

stefanek sloni Petra Timurova


A jak probíhalo předání děl? Stalo se během toho například něco, co jste neočekával?


Předání děl probíhalo doposud vždy přes poštu, takže zatím žádné osobní zážitky nemám, ale v prosinci bych měl jet na setkání do Prahy, takže uvidíme. :) Jinak jsem s výtvarnicemi v kontaktu přes email.


Ještě by mě zajímalo, jaké máte doma minerály?  Kolik jich máte a jak dlouho se tomuto sbírání věnujete?


Máme doma minerály z celého světa, někde jsem byl i osobně, jako například v Maroku, na což nikdy nezapomenu, a v poslední době se orientuji na sběr leštěných věciček, jako jsou různé acháty, jaspisy, opály a podobně. Je jich dohromady opravdu mnoho a jen některé jsou vystavené. Jinak výstavy minerálů jsem měl již také, a to v Děčíně, Rakovníku, Jesenici a Lánech. Jejich sbírání se věnuji již přes dvacet let.


Neubylo jich mnoho touto výměnou? A nemrzelo vás dávat je pryč?


Ubývají, takže bude potřeba zase někam na ně do Podkrkonoší nebo Krušných hor vyrazit. :) Nemrzí, dávám je za hezké věci, kdy dělají radost a potěchu mé protistraně. A to je fajn pocit.

stefanek sloni Simonetta


Na závěr nám povězte něco o výstavách, které se budou příští rok konat v Rakovníku. Co vše tam návštěvníci uvidí? Máte už nějakou představu například o vernisáži?


Výstavy se uskuteční příští rok v Rakovníku 24. 2. - 17. 4 a v Jesenici u Rakovníka 12. 5. - 28. 6. Návštěvníci uvidí všechny obrazy, které se mi zatím podařilo shromáždit. Každý je naprosto jiný, malovaný osobitým stylem té které malířky/výtvarnice. U každého by mělo být od koho je i s fotografií a stručným profesním životopisem té, jež ho vytvořila.
Pokouším se i některé výtvarnice pozvat přímo na vernisáž, která by měla z důvodu místa být nejspíš v Jesenici u Rakovníka, tak uvidíme… Snad to vyjde. Moc bych si to přál.

Děkuji za rozhovor!
Ne… Já děkuji a jsem rád, že mi dáváte prostor na vašich stránkách. Díky.


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Tanečník Jan Onder: „Společenské tance jsou těžké všechny, jsou ale krásné, protože je to pro dva!”

Onder kurzy 200Dnes vám přinášíme rozhovor s mladým charismatickým živlem Janem Onderem, jehož vášní je tanec. Se svou životní partnerkou Lucií Hunčárovou patří do elitní skupiny nejlepších tanečních párů u nás, často reprezentují Českou ...


Literatura

Komiksová série Mýty vás zve do pohádky

Myty 200Komiksová nakladatelství Crew a Netopejr nám na podzimní dny nadělila kouzelnou sérii Mýty, v pořadí již osmý díl s kusým názvem Vlci. Vstupte do pohádky pro dospělé a nechte se pohltit světem Mýtů, rozhodně nebudete litovat!

Divadlo

Představení Smrt v hotelu Alexandria provonělo celé divadlo

alexandria 200Teprve před několika dny měla ve zlínském Městském divadle premiéru lázeňská divadelní komedie Smrt v hotelu Alexandria. Autor hry trochu zavání Cimrmanem, ale hra je to opravdu skvělá a navíc zlínskému publiku velmi blízká.

...

Film

Spolupracovat, nebo vzdorovat? Jan Cina ukáže v minisérii Herec, jakou cenu zaplatí za životní roli

Herec 200První polovina padesátých let, Československo, Praha. Stanislav Láník je talentovaný herec. Jeho postavení ale ovlivňuje kádrový profil. Otec zemřel v odboji, matku zabili po sousedově udání za údajnou kolaboraci s Němci. Zbyla mu tak pouze sestra An...